KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Azerbaycan
  4. »
  5. Samvel Şahramanyan Dağlık Karabağ cumhurbaşkanı seçildi

Samvel Şahramanyan Dağlık Karabağ cumhurbaşkanı seçildi

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 2 dk okuma süresi
271 0

Azerbaycan Rusya Ermenistan arasında müthiş bir rekabet alanına dönüşen Dağlık Karabağda cumhurbaşkanlığı seçimi yapıldı. Araik Harutyunyan’ın 1 Eylül’de Cumhurbaşkanlığı görevinden istifasını sunması ile boşalan cumhurbaşkanlığına Samvel Şahramanyan seçildi. Parlamentoda oturuma katılan 23 milletvekilinden 22’sinin oyu ile seçilen Şahramanyan parlamentodaki üç grup tarafından aday gösterilmişti.

Araik Harutyunyan’ın 1 Eylül’de Ermenistan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı görevinden istifasını sunduğunu hatırlatalım. Devlet Bakanı Gurgen Nersisyan da görevinden alındı. Samvel Shahramanyan, Güvenlik Konseyi Sekreterliği görevini bırakarak bu göreve atandı.
Dağlık Karabağ “Ulusal Meclis Yönetmeliği” kanununda yapılan değişikliğe göre cumhurbaşkanı parlamento tarafından seçiliyor. Söz konusu değişikliğe göre, olağanüstü dönemlerde Millet Meclisi, “mevcut cumhurbaşkanının görev süresi bitimi veya istifası halinde, cumhurbaşkanı koltuğunun boş kalması için en erken 7, en geç 10 gün içinde cumhurbaşkanı seçer. ”
Azerbaycanın 27 Eylül 2020de başlayıp 10 Kasım 2020 de biten 44 günlük işgal altındaki topraklarını azad etme operasyonu sonunda imzalanan ateşkes anlaşmasından sonra Karabağ problemi bitmiştir açıklamasına rağmen gelinen noktada sorunun yeniden başladığının ve hatta uluslararası bir soruna dönüştüğünün göstergesi açısından bu cumhurbaşkanlığı seçimi son derece dikkate değerdir.
Kafkassam

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir