KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Huriye Yıldırım Çınar: Nasrallah’ın Açıklamasının Ana Hatları

Huriye Yıldırım Çınar: Nasrallah’ın Açıklamasının Ana Hatları

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 5 dk okuma süresi
186 0

Hizbullah Lideri Nasrallah’ın Açıklamasının Ana Hatları

İsrail ve Hamas arasındaki çatışmalara ilişkin günlerdir Hizbullah lideri Hasan Nasrallah’ın bir açıklama yapması bekleniyordu. Beklenen açıklama bugün Nasrallah tarafından yapıldı. Ancak günün tek önemli açıklaması bu değildi. Nasrallah ile eş zamanlı olarak, üçüncü kez İsrail’de bulunan ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken de bir açıklama yaptı. Blinken açıklamasında çatışmanın diğer bölgelere yayılmasının önlenmesi gerekliliği vurgusunu yaparken diğer taraftan da kendisini korumak zorunda olduğunu ifade ettiği İsrail’in yanında olduklarını açıkladı.

Hizbullah Lideri Hasan Nasrallah’ın Hamas ve El Kassam Tugayı ile Yemen ve Irak’taki silahlı grupları coşkuyla öven konuşmasının ana hatları şu şekilde aktarılabilinir:
• Nasrallah’a göre kendilerinin önceden haberi olmadığını belirttiği 7 Ekim günü El Kassam Tugayı’nın düzenlediği operasyon bir gereklilikti. Çünkü İsrail’deki radikal hükümet uzun zamandır Gazzelilere yönelik hukuk dışı ve faşist uygulamalar yürütmekteydi. Yerleşim politikası ve kutsal yerlere yönelik Netanyahu Hükümeti’nin bu uygulamalarına tüm dünya sessiz kalmıştır. Bu nedenle El Kassam Tugayı önemli bir operasyonu planlayarak uygulamaya başladı.
• Batı medyası Hamas’ın katliam yaptığını, İsrailli bebeklerin kafalarını kestiğini aktarması Nasrallah’ın tepki gösterdiği konulardandı. Nasrallah Batı medyasının bu konuda tek bir kanıt sunamadığını söyleyerek asıl katliamcının İsrail olduğunu dile getirdi. İsrail’in hava saldırılarında hayatını kaybeden çocuklar ve masum sivillerin görüntülerinin de İsrail’in katliamının delilleri olduğunu söyledi. Bu nedenle Nasrallah süren savaşı bir manada “Doğru ve Yalanın Savaşı” olarak adlandırmıştır.
• Tüm dünya Filistin için harekete geçmekte tereddüt ederken Yemen ve Irak’taki silahlı grupların Filistin halkının yanında olup İsrail’e karşı saldırılar düzenlemesi Nasrallah tarafından takdir ile anılmıştır.
• Hamas ve Filistin halkı katliamcı İsrail’e karşı tüm güçleriyle direnirken İsrail ABD ve Batı’nın desteğine ihtiyaç duyması da Nasrallah tarafından tepkiyle karşılanmıştır. Özellikle ABD’nin maddi ve askeri destekleriyle operasyonlarını sürdüren İsrail ordusu hakkında Nasrallah “ Güçlü dediğiniz İsrail ordusu nerede?” sözlerini sarf etmiştir. Nasrallah’a göre İsrail ordusunun tek bir askeri zaferi yoktur. İsrail’in en iyi olduğu şey sivillerin katledilmesidir.
• Nasrallah İsrail ordusunu ikiye böldüklerini, İsrail ordusunun üçte birini Lübnan sınırına çektiklerini ifade etmiştir. Demir Kubbe ve ordunun Lübnan’da meşgul edilmesi Hamas’a rahatlama payı vermektedir. Bu manada Hizbullah’ın savaşa dahil olup olmayacağı sorularına da dolaylı bir yanıt verilmiştir. Nasrallah’a göre Hizbullah zaten İsrail ile bir savaş içerisindedir.
• Nasrallah’ın konuşmasının en dikkat çekici bölümü ise ABD ile ilgili olan kısmıdır. İsrail’in destekçisi ve Gazze operasyonunu kontrol eden aktör olarak ABD yaptıklarının bedelini ödemelidir. Bu yüzden Suriye ve Irak’taki Amerikan üslerine yönelik saldırılar gerçekleştireceğini açıklamıştır. ABD’nin Lübnan tehditlerinden de çekinmediklerini, böyle bir şey olursa 2006 Savaşını da hatırlatarak ABD’nin bedel ödeyeceğini dile getirmiştir.
• Nasrallah İsrail’in bu barbarlığına karşı herkesi sorumluluk üstlenmeye davet etmiştir. Özellikle tüm Arap ve Müslüman devletler savaşı sonlandırmaya yönelik çalışmalar yapmalı. Ancak bu sadece İsrail devletini kınamak ile de mümkün olamaz. Bu yüzden İsrail ile diplomatik ilişkiler kesilip bu devlete petrol ve doğal gaz ihracatı da kesilmelidir.
• Gazze’ye yapılan yardımlar sınırda beklemektedir. Bu durum Nasrallah tarafından İsrail karşısında Filistin’i destekleyen devletlerin bir beceriksizliği olarak ifade edilmiştir. Dolayısıyla Müslüman liderler gerekirse Gazze sınırına gidip buradaki yardımların sivillere ulaştırılmasının İsrail tarafından nasıl engellendiğini tüm dünya kamuoyuna göstermelidir.
Huriye Yıldırım Çınar

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir