KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Türkiye
  4. »
  5. Hasan Oktay: OHAL Türkiye’ye yarar sağlayacak

Hasan Oktay: OHAL Türkiye’ye yarar sağlayacak

Hasan Oktay Hasan Oktay - - 4 dk okuma süresi
261 0

Hasan Oktay: OHAL Türkiye’ye yarar sağlayacak Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi (KAFKASSAM) başkanı Hasan Oktay, Türkiye’de ilan edilen olağanüstü hal konusunda Eurasia Diary’nin sorularını cevaplandırdı. Hasan Oktay, OHAL kararının insan haklarına aykırı gibi seslendirilmesine rağmen, Türkiye’ye yarar sağlayacağını belirtti.

Dr. Hasan OKTAY
Dr. Hasan OKTAY
Bu kalıcı ve kesin mücadele için kesinlikle olması gereken bir karardır. Zira bu iyi örgütlenmiş ve gizlilik içerisinde çalışan örgütün ne zaman ve ne yapacağı belli olmadığından daha tehlikeli kalkışımlara teşebbüs etmemeleri için böyle bir uygulama ile ülke 3 ay içerisinde eski normal haline dönecektir.

Bir çok işten atma, görevden el çektirmeler yaşanamktadır, buna hiçbirmizin gönlü razı değil ama bu örgüt her yere sızarken bir çok insana iftira attı; haksızlık, hukuksuzluk yaptı. Şimdi bunlar devlet dairelerinden temizlenecek ve devlet eski ayarlarına geri dönecektir.

Bu bir askeri darbe değil, askerlerin içerisindeki bir grubun isyan teşebbüsüdür.OHAL’i demokrasiye insan haklarına aykırı gibi göstermek belki ilk etapta kulağa hoş gelebilir ama Türkiye’nin selameti için bu gereklidir.

Türkiye ve Türk dünyası artık kendi özlerine dönmeliler ve 5 bin yıllık türk tarihinden yeni bir yol haritası çıkararak geleceğe güvenle bakmalılar.

Oktay ayrıca, 15 Temmuz’da Türkiye’de askeriyenin içerisinde örgütlenmiş ve ABD ile birlikte çalışan bir grubun isyanına şahitlik ettiklerini de söyledi. “Bu darbe değil isyandır. Fetullah hocacılar olarak bilinen bu yapı 12 Eylül 1980 darbesiyle Türkiye’de öne çıkarıldı. 12 Eylül darbesinin en büyük hedefi Alpaslan Türkeş ve onu seven ülkücülere karşı yapılmıştı. Darbeden sonra Türkiye demokratikleşmeye geçerken Ülkücülerin bir daha etkili olmamaları için onların tesir edebileceği her sahayı darbeciler, Fetullah Gülen’i yerleştirerek önlemeye çalıştılar. Yani Fetullah Gülen o dönemde Türkeş’i engellemek için faaliyetlere başladı. Türkeş askerdi, onun askeriyedeki etkisinin silmek için Gülen’in askeriyede faaliyet yapmasına darbeciler ve ABD müsaade etti.”

Hasan Oktay, AK Partinin ilk dönemlerde bir hata yaparak Gülen cemaatiyle koalisyon yaptığını, daha sonra hatasını anlayarak telafi ettiğini de sözlerine ekledi. “2002’de AKP hükümeti kurulurken adeta AK Parti cemaat koalisyonu gibi kuruldu. AK Parti ilk zamanlar iktidara gelmenin heyecanıyla cemaatin ona kurduğu tuzakları göremedi. Tüm devlet kadrolarına başta askeriye olmak üzere cemaat organizasyonu yerleşti. AK Parti bu oyuna alet oldu. Sonunda işler iyi gitmeyince ve Cumhurbaşkanı Erdoğan bu cemaatin ne yapmaya çalıştığını anlayınca bu sefer cemaat askeriyedeki elemanlarıyla isyana başladı. http://www.eurasiadiary.info.tr

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir