KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Yusuf Hasani: DEMEDİ DEMEYİN !!!

Yusuf Hasani: DEMEDİ DEMEYİN !!!

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 5 dk okuma süresi
316 0

Makedonya Türk Nüfusu…(Arşiv)
⏩1953 yılı…203.938 ⏩1961 yılı…131.484 ⏩1971 yılı…108.552 ⏩1981 yılı……86.591
⏩1991 yılı ….77.080 ⏩1994 yılı…..78.019 ⏩2002 yılı….77.959 ⏩2011…? ⏩2021….?

Uzun bir süredir Kuzey Makedonya Meclisinde, Nisan ayında yapılması planlanan #NüfusSayımı yasa tasarısı tartışılmaktaydı. Bugün bu yasa 62 EVET oyla meclisten geçmeyi başardı. Bu yasa tasarısı mecliste tartışılır iken, malesef ister sosyal ağlarda ister yerel Türkçe basınımızda her nekadar paylaşılsa da pek ilgi görüyor ve ya bir yerlerde önemseniyor ve ya tartışılıyor gibi bir izlenim yaşamadığı dikkatimi çekti !
Bu doğrultuda yaşanan bu gelişmeleri ve bu raham duygusunu neye borçlu olduğumuzu pek çözebilmiş değilim.
Bu yaşanacak süreci daha önce acizane yaşamış biri olarak, 2002 yılında gerçekleşen Nüfus Sayımında “Sayman”, 2011 yılında başarısızlıkla sonuçlanan Nüfus Sayımı sürecinde, STK lar ile organizasyonda yerel çapta yer almıştım.
Bu meselenin biz #MakedonyaTürkleri açısından nekadar önemli olduğunu yakinen görmüş ve bu süreçte oynanabilecek bütün oyunları yakından gözetlemiş biri olarak, uzun bir süredir son yaşananları dikkatle takip etme fırsatım oldu.
Asıl meseleye dönmüş olursak, bizler mecliste TDP olarak herzaman ki gibi elimizden geleni yaptığımızı düşünüyorum. Bu yasada müdahale ettiğimiz en önemli konu, ilk sunulan yasa tasarısında olmayan #HakçaTemsilİlkesi kuralıydı.
TDP Genel Başkanımız ve Milletvekilimiz Dr.Beycan İlyas’ın sunmuş olduğu değiştirgeler sonucunda, bu Anayasa kuralının #BölgeselKomisyonlarda, #YerelSaymanEğitmenleri’nin ve #SaymanlarınSeçiminde uygulanması kaçınılmaz olmuştur !!! (En önemli mesele)
Kısacası bir Türkü diğer bir “Türk Sayman” kayda alacak. ❗
Bizim dava arkadaşlarımız Nüfus Sayımı yasa tasarısını düzeltmek için mecliste uğraş verirken, diğer iki Türk partisinin başkanları ilginç birer demeçle yetinmeye gayret edip hepimizi bir kez daha hayretler içerisinde bıraktılar. Bunlardan biri “Nüfus Sayımı yasası AB standartlarındadır ve devlet kurumlarına inancımız tam olmalı” derken, diğer Türk partisi milli refleks olarak “Muhalefetin istekleri gözönünde bulundurulmadı, bu yasa konsensüsle mecliste kabul edilmeli” diyordu.
Halbuki muhalefetin isteklerine bakmış olursanız en önemli istek “parmak izini okuyan aygıtla nüfus sayımı yapmaktı” ki bu şekilde bir sayım olsa sonuçlarını gelin siz düşünün. Böyle bir uygulama dünyanın hiçbir yerinde görülmemiştir.
Uzun lafın kıssası sonuç ortada !
Benim en büyük korkum bizim bu işimiz devamlı övündüğümüz “tipik balkan işine” dönüşmesin! Çünkü bizim buralarda öyle bir huyumuz var ! İşini yapan, en iyi mücadele veren birileri uğraşa dursun, bir diğer kesim de bu durumdan faydalanıp birilerini başarısızlıkla suçlamaya gayret göstermesidir ! Ha, bölündük, parçalandık, vay bizim halimize… diye ağıt yakanlar da var…bilmem daha ne türlü bahanelerle bu işi geçiştirmeye kalkanlar da olacak…ancak inanın ki sonunda ne Tarih ne de bu millet hiçbirimizi affetmeyecektir!
Siz siz olun gelin elinizi cebinizden çıkarın, üzerimizde oyunlar oynanmasına izin vermeyelim ! Bu süreci elbirliğiyle, hakkını vererek başarıyla sonuçlandıralım çünkü “Atı alan Üsküdarı geçti” gibi bir durumla karşı karşıya kalmayalım ! Bayanlar ve Baylar #NüfusSayımı, siyaset ve parti meselelerinden çok daha üstün bir meseledir ! Demedi demeyin….!!! Allah yar ve yardımcımız olsun…
Yusuf Hasani

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir