KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Hamidullah Rizazade: Neden Güney Türkistan’ın Faryab ili?

Hamidullah Rizazade: Neden Güney Türkistan’ın Faryab ili?

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 4 dk okuma süresi
367 0

Konuyu iyi anlayabilmek için geçmiş tarihlere ve günümüz olaylarına bir göz atmamız yeterli olsa gerek. Kuşkusuz Faryab ili hem nüfus anlamında hemde Türk milletinin yoğun yaşadığı en önemli illerden biridir. Davasına, partisine ve liderine sahip çıkmak için önemli roller oynamıştır. Dolaysıyla Mareşal Dostum Faryab için sürekli partinin ve davanın kalbidir diye hitap etmesi de önemli hususlardandır. Güney Türkistan’ın Taliban tarafından işgal edilmesinin başlangıç noktası Faryab ili olup Taliban işgalinden geri almasındaki rolü de önemli olmuştur.
Nitekim her davada veya her inançta merkezi rol oynayan bir takim mühim ve dokunulduğunda toplumun hassasiyeti ile karşı karşıya kalınabilecek tarihi yerler, kişiler, düşünceler vb. değerler vardır. Toplumun motivasyonunun ve enerjisinin bunlara bağlı olduğunu bilen karşı taraf yada düşman şüphesiz bu değerlere saldırıp güçsüz düşürmeye çalışmaktadır.
Geçen haftalarda tarihi anlamda müslümanların ilk kıblesine saldırarak hem insanlığa ve hem müslümanların değerli gördüğü mukaddes bir yere saldırarak canice hedeflerini ortaya koymuştur. Fakat bunları yaparken asıl amacının İslam’ı ve müslümanları itibarsızlaştırmaktır. Bunu çok iyi biliyor ki İslam müslümanların kırmızı çizgisi ve Kudüs, Mekke gibi yerlerde İslami yaşatabilmek için manevi manada motivasyon ve enerji kaynaklarıdır. Dolaysıyla İslam düşmanları müslümanları en önemli gördüğü ve bildiği değerlere dokunarak itibarsızlaştırmaya çalışmıştır.
Konumuza dönmek gerekirse neden Faryab ve bunun arkasındaki plan nedir?
Kuşkusuz Güney Türkistan bölgesindeki en önemli illerden biri olan Faryab davanın bir nevi kalesi durumundadır. Bölgeyi bilmeyen yada muhalif düşünceye sahip olan birilerinin eline geçmesi demek tüm kuzey Afganistan’ın geleceğini altın tepsilerle Taliban örgütüne sunmak demektir. İkincisi Türklerin en yoğun yaşadığı ve haklı mücadelelerin baş gösterdiği il olduğu için muhalif unsurlar ve yandaşları hep bu ili kontröl etmek istemişlerdir. Üçüncüsü ve en önemlisi de Mareşal Dostum’u itibarsızlaştırmak için ve tarih sahnelerindeki önemini kırmak için kalbi bildiği Faryab ilini kontröl ederek etkisizleştirmektir.
Bu bağlamda Mareşal Dostum günümüz Afganistan siyasetinde önemli aktörlerden biri olup Türklerin yaşadığı bölgede en etkin değerlerdendir. Hükümetin sinsice tavırları ve düşüncesizce planları olası bir büyük yıldırıma sebebiyet verebilir…! Çünkü yaptıklarıyla hükümet başka çare bırakmamaktadır. Bu gelişmelere rağmen seyirci kalan yada derin bir sessizliğe bürünen bölge büyüklerinin dikkatına! bugün bunu yapanlar yarın sizler için nasıl süprizler ve pusular hazırlayacaklarını artık hayal etmek mümkün değildir.!

Hamidullah Rizazade Kafkassam Güney Türkistan Uzmanı

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir