KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Rusya
  4. »
  5. Guterres Rus silahlı kuvvetlerini küresel suçlular listesine ekledi

Guterres Rus silahlı kuvvetlerini küresel suçlular listesine ekledi

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 4 dk okuma süresi
198 0

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Rusya’yı 2022’de Ukrayna’da 136 çocuğu öldürmekle suçladı ve Rus silahlı kuvvetlerini küresel suçlular listesine ekledi.

Şarku’l Avsat’ın Reuters’tan aktardığı habere göre, Guterres’in Çocuklar ve Silahlı Çatışmalardan Sorumlu Özel Temsilcisi Virginia Gamba de Potgieter tarafından hazırlanan rapor, BM Güvenlik Konseyi’ne (BMGK) sunuldu.

Raporda, “Rus silahlı kuvvetleri bağlantılı gruplar 518 çocuğu sakatladı, okullar ve hastanelere 480 saldırı düzenledi. Rus silahlı kuvvetleri 91 çocuğu canlı kalkan olarak kullandı” denildi.

Rapora göre, Ukrayna silahlı kuvvetleri de 80 çocuğu öldürdü, 175 çocuğu sakatladı, okullara ve hastanelere 212 saldırı düzenledi. Ancak Ukrayna silahlı kuvvetleri küresel suçlular listesinde yer almıyor.

Rapor ayrıca, İsrail güçlerinin 2022’de 42 çocuğu öldürdüğünü ve 933 kişiyi de yaraladığını ortaya koydu.

Guterres raporda, Rus silahlı kuvvetleri tarafından öldürülen ve sakatlanan çok sayıda çocuk olması, okullara ve hastanelere yönelik saldırılar düzenlenmesi karşısında özellikle şok olduğunu ifade etti.

Ayrıca, Ukrayna silahlı kuvvetleri tarafından da çocuklara yönelik bu tür suçların çok olmasından özellikle rahatsız olduğunu vurguladı.

Guterres, İsrail ile ilgili olarak, “İsrail güçleri tarafından öldürülen ve sakat bırakılan çocukların sayısından derin endişe duyuyorum” diye yazdı.

İsrail ordusu da, küresel suçlular listesinde yer almıyor.

Guterres’in 15 ülkeden oluşan BMGK’ya sunduğu, çocuklar ve silahlı çatışmalarla ilgili yıllık raporunda, çocukların öldürülmesi ve sakatlanması, cinsel saldırılar, çocukların kaçırılması ve silah altına alınması, ayrıca yardıma erişimlerinin engellenmesi, okullar ve hastanelerin hedef alınması yer alıyor.

Guterres adında raporu hazırlayan Virginia Gamba de Potgieter, geçen ay Ukrayna ve Rusya’yı ziyaret ederek, Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin (UCM) savaş suçları işlediği gerekçesiyle tutuklamak istediği Rusya’nın Çocuk Hakları Komiseri Mariya Lvova-Belova ile görüştü.

UCM, Ukrayna’da işlenen suçlara ilişkin yürüttüğü soruşturma kapsamında, Mart ayında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Rusya’nın Çocuk Hakları Komiseri Mariya Lvova-Belova hakkında savaş suçu gerekçesiyle yakalama kararı çıkarıldığını duyurdu.

Moskova, Rusya’nın Uluslararası Ceza Mahkemesi’ni kuran anlaşmaya taraf olmadığı için tutuklama emirlerinin geçersiz olduğunu öne sürdü.

BM raporu, tamamı daha sonra serbest bırakılan 91 çocuğun Rus silahlı kuvvetleri tarafından kaçırıldığını, ayrıca 46 çocuğun Ukrayna’dan Rusya’ya nakledildiğini de ortaya koydu.

Rusya, binlerce Ukraynalı çocuğu kendi topraklarına getirdiği programı gizlemedi, ancak bunu savaş bölgesindeki yetimler ve terk edilmiş çocukları korumaya yönelik bir insani yardım kampanyası olarak gösterdi.

Genel olarak rapor, 2022’de çocuklara karşı işlenen 24 bin 300 ihlali içeriyor.

İhlallerin çoğu Demokratik Kongo Cumhuriyeti, İsrail, işgal altındaki Filistin toprakları, Somali, Suriye, Ukrayna ve Afganistan’da kaydedildi.

Guterres raporda, “Ağır ihlallerin yüzde 50’sinden devlet dışı silahlı gruplar sorumluyken, çocukların öldürülmesi ve sakatlanmasının, okullara ve hastanelere yönelik saldırıların ve insani erişimin engellenmesinin ana failleri hükümet güçleriydi” ifadelerini kullandı.
https://turkish.aawsat.com/d%C3%BCnya/4397406-guterres-%E2%80%98%C3%A7ocuklar%C4%B1-%C3%B6ld%C3%BCrd%C3%BCkleri%E2%80%99-gerek%C3%A7esiyle-rus-silahl%C4%B1-kuvvetlerini-k%C3%BCresel

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir