KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Rusya, Ukrayna ve Suriye’de aynı taktiği kullanıyor

Rusya, Ukrayna ve Suriye’de aynı taktiği kullanıyor

Hasan Oktay Hasan Oktay - - 4 dk okuma süresi
360 0

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi: Rusya, Ukrayna ve Suriye’de aynı taktiği kullanıyor
Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Sergiy Korsunsky, “Rusya, PKK ve PYD altında saklanmaya çalışan teröristleri müzakere masasına oturtmaya çalışıyor. Aynı şekilde Ukrayna’da da Donetsk ve Lugansk’taki terörist ve haydutları görüşme masasına getirmeye çalışıyor. Bizim için bunlar tamamen yasa dışı örgüt ve haydutlar. Her iki durumda da aynı taktiği kullanıyor” dedi.

Korsunsky, Türkiye’nin hava sahasını ihlal eden uçağı düşürmesinin ardından, Türkiye-Rusya ilişkileri, Cenevre’deki Suriye görüşmeleri ve Rusya’nın Suriye’deki saldırıları hakkında AA muhabirine değerlendirmelerde bulundu.

Rusya’nın şu anda yaptığının provokasyon olduğunu vurgulayan Korsunsky, bu durumun üzüntü yarattığını, bunun bölgede ve dünyada güvenlik için büyük tehdit oluşturduğunu kaydetti.

Rusya’nın uluslararası sorunları 21. yüzyılın değil, 18. yüzyılın metotlarıyla çözmeye çalıştığını anlatan Korsunsky, “Rusya, sanki dünyada tüm ülkeler sadece kendisine karşı bir saldırıda bulunmak ve topraklarını işgal etmek istiyorlarmış gibi davranıyor. Aslında bu da Sovyet Birliği politikasının devamı. Asıl amacı kendi ülkesini geliştirmek değil de ‘dış düşman’ imajını yaratıp, bunun sayesinde kendi iktidarını güçlendirmek. Tam olarak izolasyon politikasını izliyorlar” diye konuştu.

“Rusya kendini çok büyük devlet olarak görüyor”

Suriye sorununa da değinen Korsunsky, bölgedeki gelişmelerin bir şekilde Ukrayna’daki gelişmelerin sonucu olarak görülebileceğini bildirdi.

Korsunsky, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Rusya-Ukrayna sorunu sayesinde AB’nin bölünmesini sağlamaya çalıştı sonra da yaptırımlardan kurtulmak ve her zamanki gibi işlerine devam etmek istedi. Ama bunun mümkün olmadığını gördüğünden daha fazla sorun yaratmak istediler. Bunun için de Suriye’ye başvurdular. Bunun amacı belli. İlk olarak mültecilerin sayısını artırmak. Şu an bunu görüyoruz. Ne kadar mülteci olursa, Avrupa’da o kadar sorun olacaktır. Aynı zamanda tüm uluslararası kuralları ihlal etmeye devam ediyorlar. Rus uçağı olayı da bundan kaynaklı. Türkiye, ulusal güvenliği için herhangi bir tehlike oluşturmasaydı tabii ki Rus uçağını düşürmezdi. Çünkü tamamen mantıksız bir adım olacaktı. Ama aynı uçaklar gerek Rus hava kuvvetleri gerekse Suriyeliler tarafından kullanıldığı için bunu bir tehdit olarak algıladı. Defalarca uyarı yapıldı. Durum bu kadar basit.”

“Tabii ki ilişkilerinizin kötüleşmesi uçak olayından sonra başladı. Ama bunun sebebi de Rusya’nın kendini çok büyük devlet olarak görmesi, başka ülkelerin çıkarlarını göz önünde bulundurmaması” ifadelerini kullanan Korsunsky, şöyle devam etti:

Konuşma ve görüşme imkanı halen masada olana kadar bunu kullanmalıyız”

Rusya’nın Cenevre’deki Suriye görüşmelerinde terör örgütü PKK’nın Suriye kolu PYD’nin masada olması konusundaki ısrarına da değinen Büyükelçi Sergiy Korsunsky, “Rusya, PKK ve PYD altında saklanmaya çalışan teröristleri müzakere masasına oturtmaya çalışıyor. Aynı şekilde Ukrayna’da da Donetsk ve Lugansk’taki terörist ve haydutları görüşme masasına getirmeye çalışıyor. Bizim için bunlar tamamen yasa dışı örgüt ve haydutlar. Her iki durumda da aynı taktiği kullanıyor” diye konuştu.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir