KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Güney Kore’de Güvenlik Güçleri-1: Askeriye

Güney Kore’de Güvenlik Güçleri-1: Askeriye

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 5 dk okuma süresi
1052 0

대한민국을 궁금하시는 터키분들 위하여 이 글을 썼습니다. 이 글이 대한민국의 군대의 대한 글입니다. 한국에서 군대에 어떻게 가는건지 무엇을 하는 건지 등등 여러가지 지식이 있습니다. 한국인 남성분들이 얼마나 힘들까 왜 학교를 일 이 학년에 그만두고 갑니까 이런 질문들의 답이 나옵니다. 그리고 터키 군대와 한국 군대의 비슷하고 다른 부분들을 비교했습니다.
잘 부탁드립니다.
드림
제흐라 부르주 아으단

Güney Kore’de askerlik sistemi hiçte hafife alınmayacak bir sistem. Üniversite okuyalar daha 1 veya 2. Sınıf’ı okurken eğitimlerine ara vererek askere gidiyorlar ve tam 2 yıl askerlik görevlerini yerine getiriyorlar. Hukuken, askerliğe elverişli koşullara sahip sağlıklı her 19-30 yaş aralığındaki Koreli erkeğin bu hizmet için başvurusunu yapması ve yaklaşık iki sene boyunca vatanına hizmet etmesi gerekiyor. Hizmetin neden 2 yıl olduğu sorusunun altında yatan sebebin Kuzey Kore ile olabilecek olası bir savaş durumu olduğu söyleniyor. Çünkü Kore savaşı hala bitmemiş sadece ateşkes ilan edilmiştir. Her Koreli erkeğin, buna ünlü isimler de dahil, aynı Türkiye’de olduğu gibi vicdan-ı ret yapması durumunda hapisle cezalandırılması durumu mevcut. Kore halkının gözünde erkekler söz konusu olduğunda, hiç şüphe yok ki askerlik vazifesi, hayatta yerine getirilmesi gereken en önemli görevlerden biridir. Türkiye’de olduğu gibi askere giden erkeklerin artık tamamen erkek olduğu yönünde birbirlerine dahi üstünlük kurdukları bir durum hala günümüzde yaşanıyor.
Zorunla askerlik hizmeti kendi içerisinde iki kısma ayrılmış. Bu ayrım aktif hizmet ve kamu hizmeti şeklinde. Bu iki hizmet arasında bir fark mevcut mudur? Mevcut ise nedir biraz açalım konuyu. Çünkü özellikle kamu hizmeti bizim askerlik görevi içerisinde olmayan bir durum. Aktif görevle başlayacak olursak, Kore’deki aktif hizmet, silahlı kuvvetlerde (kara/deniz/hava kuvvetlerinde) asker olarak görev almak anlamına geliyor. Buraya kadar Türkiye ile pek bir fark yok gibi gözüküyor. Kamu hizmeti denilen hizmet şeklinde ise, tamamen farklı ve ülkemizde olmayan bir uygulama. Bildiğiniz gibi Türk Silahlı Kuvvetleri’nde askere alım işlemlerinde, kişi askerlik için sağlık olarak elverişli koşullarda değilse “çürük” raporu verilir ve askerlikten muaf tutulur. Fakat Kore Silahlı Kuvvetleri’nin askere alım işlemlerinde durum tamamen farklıdır. Kore’de iki yıllık askerlik hizmetine başlamadan önce, kişi ister aktif ister kamu hizmeti yapacak olsun önce sağlık kontrollerinden geçirilir. Bu kontrollerde askeriyenin özel sağlık birimlerinde fiziksel uygunluk ve kondisyonuna bakılır. Bu kontrol sırasında 1-5 arasında bir derecelendirme yapılır ve 5. seviyede kalanlar askerlik hizmetinden tamamen muaf tutulur, yani çürük olmuş olurlar. 1-3 seviyeler arasındakiler ise aktif hizmete verilir. 4. seviyede kalanlar ise kamu hizmeti yapar ve askerlik hizmeti için diğer fiziksel elverişsizler kategorisinde yer alırlar ama bu tamamen muaf oldukları anlamına gelmez. Bu, bir bakıma çürük ile tamamen sağlam arasında bir konumdur. Kamu hizmetini biraz daha açalım. Kamu hizmeti için seçilen 4. Derecedekiler ülkede kamuda gerekli yerlerde kullanılmak üzere dağıtılırlar. Bir örnek verecek olursak 4. Derece olan bir Koreli genç kamu çalışanı gibi sabah 9:00-17:00 arasında devlete ait bir yaşlı hizmet merkezinde görevlendirilir. 2 yıl boyunca burada hizmet vererek görevini tamamlar.
Kısacası, kamu hizmeti yükümlüleri hükümete bağlı görevli olarak metrolarda, park alanlarında ve buna benzer yerlerde hizmet veren kişilerdir. Ayrıca bu durumda hizmet verem eli silaha değmemiş Koreliler Kore’de pekte hoş karşılanmıyorlar. Askerliğin bu kadar önemli olduğu bir ülkede ne ünlü ne siyasetçi ne de başka bir yüksek mevki çalışanı askerlikten kaçmıyor ve görevini yerine getiriyor.
Zehra Burcu Ağdan / Kafkassam

kaynakça
http://terms.naver.com/entry.nhn?docId=1067652&cid=40942&categoryId=31740
https://namu.wiki/w/%EA%B5%B0%EB%8C%80
https://namu.wiki/w/%EB%8B%B9%EB%82%98%EB%9D%BC%20%EA%B5%B0%EB%8C%80
http://terms.naver.com/entry.nhn?docId=726530&cid=42140&categoryId=42140
http://terms.naver.com/entry.nhn?docId=1066763&cid=40942&categoryId=31740

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir