KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Gökçe Hubar: Ukrayna-Bulgaristan İlişkileri Gerginleşiyor

Gökçe Hubar: Ukrayna-Bulgaristan İlişkileri Gerginleşiyor

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 4 dk okuma süresi
226 0

Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rumen Radev’in 2014 yılında Ukrayna’dan uluslararası hukuka aykırı biçimde ilhak edilen Kırım Yarımadası’nın Rusya’nın bir parçası olduğunu söylemesinin ardından Ukrayna, 19 Kasım Cuma günü Bulgaristan büyükelçisini görüşmeye çağırdı.
Ukrayna Dışişleri Bakanlığı’nın Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rumen Radev’in açıklamalarına ilişkin yorumu şöyleydi:
“19 Kasım’da Bulgaristan’ın Ukrayna Büyükelçisi Kostadin Kodzhabashev Ukrayna Dışişleri Bakanlığı’na davet edildi.

Ukrayna tarafı, Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rumen Radev’in dünkü seçim öncesi TV tartışmalarında Kırım’a ilişkin açıklamalarının yanlışlığı ve kabul edilemezliği konusunda devletimizin tutumunu Büyükelçiye iletti.

Mevcut Bulgar cumhurbaşkanının sözlerinin Ukrayna ile Bulgaristan arasındaki iyi komşuluk ilişkilerinin gelişmesine katkıda bulunmadığı ve Sofya’nın uluslararası kabul görmüş sınırları içinde Ukrayna’nın egemenliğini ve toprak bütünlüğünü destekleme konusundaki resmi tutumuyla keskin bir şekilde çeliştiği vurgulandı.

Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rumen Radev’in dünkü açıklamasını reddetmesini bekliyoruz.

Büyükelçi Kostadin Kodzhabashev, Bulgaristan’ın Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne sarsılmaz desteğini, Kırım’ın devletimizin topraklarının ayrılmaz bir parçası statüsünü ve özellikle Bulgaristan’ın Kırım Platformu’na katılımı yoluyla yarımadayı işgal etme çabalarını güvence altına aldı.”

Bulgaristan’da Pazar günü ikinci cumhurbaşkanlığı seçimleri yapılacak. Bunun hemen öncesinde konuşan Radev, Moskova’ya yönelik Batı yaptırımlarının beklenen sonuçları vermediğini ve Avrupa Birliği’nin ilişkiler ne kadar gergin olursa olsun Rusya ile diyaloğu yeniden kurması gerektiğini de ayrıca söyledi.

Radev, 18 Kasım Perşembe günü geç saatlerde yaptığı açıklamada, “Dış politikada pragmatik olmak çok önemli. Kırım ve Ukrayna nedeniyle uygulanan yaptırımlar sonuç vermiyor.” dedi ve Kırım’ın “şu anda Rus” olduğunu da sözlerine ekledi.

Ukrayna dışişleri bakanlığı, Radev’in “Sofya’nın uluslararası kabul görmüş sınırları içinde devletimizin egemenliğini ve toprak bütünlüğünü destekleyen resmi tutumu” ile sarsıldığını söylediği yorumlarını geri çekmesini beklediğini söyledi.

58 yaşındaki Radev, 2017 yılında Rusya’ya yönelik yaptırımların kaldırılması çağrısında bulunan bir kampanya ile göreve gelmişti.

Bulgaristan’da Pazar günkü cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turunda Radev, 14 Kasım’da yapılan ilk turda oyların %49,4’ünü kazanmasının ardından önde gidiyor.

Rakip Sofya Üniversitesi Rektörü Anastas Gerdzhikov ile yaptığı bir tartışmada Radev, Avrupa Birliği ve NATO üyesi Bulgaristan’ın Rusya ile pragmatik ilişkileri sürdürmesi ve onu bir düşman olarak görmemesi gerektiğini söylemişti.

Bulgaristan, Komünist dönemde Sovyetler Birliği’nin en yakın müttefiklerinden biriydi. Ülkenin ana enerji ortağı olmaya devam eden Rusya ile yakın kültürel, tarihi ve ekonomik bağlarını sürdürüyor.
Gökçe Hubar

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir