KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. İran
  4. »
  5. Bennett: İsrail, İran ahtapotunun kafasına vurmaya karar verdi

Bennett: İsrail, İran ahtapotunun kafasına vurmaya karar verdi

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 4 dk okuma süresi
353 0

İsrail Başbakanı Naftali Bennett, İsrail’in İran’a yönelik eski politikasına stratejik olarak bir son verme kararı aldığını açıkladı. Sadece bölgedeki kolları vurmanın yeterli olmadığını ifade eden Başbakan, ahtapotun kafasına vurmaya karar verdiklerini bildirdi. İran’la Viyana’da yapılacak herhangi bir anlaşmanın, bu rejime büyük meblağlarda para kazandıracağını ve bunların çoğunun, bölgenin tüm ülkeleri ve halklarına karşı vekalet savaşlarını körüklemek için harcanacağını söyledi.

Bennett, hükümeti kurulalı yedi ay geçmesine rağmen İsrail medyasına verdiği yaklaşık on röportajında, selefi Binyamin Netanyahu’nun İran’la savaşı gerçek içeriği olmayan sözlerle yürüttüğünü ifade etti. Başbakan, seleflerinin izlediği politikanın, Tahran’ın ajanlarla dünyanın dikkatini dağıtma arzusunun yerine getirilmesi üzerine inşa edildiğini söyledi. Hizbullah’ın Lübnan’da, Şii milislerinin, Suriye, Irak, Yemen ve Libya’da, Hamas ve İslami Cihat’ın Gazze Şeridi’nde savaş yönettiğine vurgu yapan Bennett ayrıca dünyanın başka yerlerinde İran’ın vekilleri bulunduğuna dikkati çekti. İran’ın saldırganlıklarının bedelini ödemediğini söyleyen İsrail Başbakanı, ahtapotunun kafasını vurmaya karar verdiklerini ifade etti.

İran’a karşı bir savaş başlatıp başlatmayacağı sorulan Bennett, “Her şeye hazırlıklı olmalıyız. Gücümüzü artırmak, askeri ve teknolojik yeteneklerimizi geliştirmek için büyük bir bütçe ayırdık. İran’ın bir gün barışa meyledeceğine inanmıyoruz. Ancak Amerikalılar, Sovyetler Birliği’ni yıkmak için Rusya ile savaşmadılar. Bunun yerine akıllıca bir politika izlediler ve rejim düştü. İran’daki durum trajik ve oradaki liderler rejimlerini hayatta tutacak bir nefes arıyorlar. Bu yüzden Viyana’da pazarlık yapıyorlar ama orada da aldatıyorlar. Amaçları para kazanmak” şeklinde cevap verdi.

Bennett ayrıca “Rejim, benzeri görülmemiş ölçeklerde bir başarısızlık ve yozlaşma içinde. İnsanlar acı çekiyor. Cumhurbaşkanları İbrahim Reisi, halkla bir araya geldiğinde, ‘Ciddi bir su yetersizliği söz konusu’ diye bağırıyorlar. Ancak liderleri, çoğunu İsrail’e ve tüm bölge ülkelerine karşı bu saldırgan savaşlara harcamak için para kazanmak istiyor. Onlarla sorunumuz nükleer meseleyle sınırlı değil, bölgeye hakim olmak için yürüttükleri savaşlar da bundan daha az tehlikeli değil. Bu nedenle Amerikalıları ve dünyanın geri kalanını anlaşmanın tehlikesi konusunda uyardık ve onun bir parçası olmadığımızı ve şartlarına bağlı olmadığımızı açıkça ilan ettik. Tüm kolları ve şubeleriyle İran projesine karşı koymaya devam edeceğiz” dedi.

Bennett, hükümetinin İran’a ve Suriye’deki askeri üslerine yönelik operasyonlarının kapsamını genişlettiğini vurguladı. Ayrıca “Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile sürekli temas halindeyim ve bölgedeki barışın çıkarları konusunda sürekli diyalog halindeyim” ifadelerini kullandı.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir