KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Rusya
  4. »
  5. Ruslar Mısırda düşen uçaktan Türkleri sorumlu tutuyor!

Ruslar Mısırda düşen uçaktan Türkleri sorumlu tutuyor!

Ömür Çelikdönmez Ömür Çelikdönmez - - 9 dk okuma süresi
388 0

Ruslar Mısırda düşen uçaktan Türkleri sorumlu tutuyor!

 Ömür Çelikdönmez

Rusya’nın iç güvenlik teşkilatı olan Federal Güvenlik Servisi’nin (FSB) Direktörü Aleksandr Bortnikov, 31 Ekim’de içindeki 224 kişiyle Mısır’ın Sina Yarımadası’nda yere çakılan uçağın 1.5 kilogram TNT patlayıcı kullanılarak düşürüldüğünü söylemişti. Oysa Şarm El Şeyh’ten Saint Petersburg’a giderken Sina Yarımadası’nda düşürülen Rus yolcu uçağına yerleştirilen patlayıcı, 1960’larda ABD’de üretilen C-4’ten yapılmıştı. Patlayıcının uçağa özel eğitimden geçmiş bir profesyonel tarafından yerleştirildiği ve bu kişinin büyük ihtimalle Şarm El Şeyh Havaalanı’nın bir çalışanı olabileceği kaydedilmişti. FSB Başkanı Aleksandr Bortnikov, Sina Yarımadası’nda Rus A321 uçağının düşürülmesinde parmağı olduğu düşünülen grupların henüz kesin olmamakla birlikte tespit edildiğini açıklamış, Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Sina Yarımadası’nda Rus A321 yolcu uçağının düşürülmesinde, yarımadada faaliyet gösteren IŞİD’e bağlı Sina Vilayeti örgütünün parmağı bulunduğunu belirtmişti.

IŞİD’in propaganda dergisi Dabıq, Mısır’ın Sina Yarımadası’nda geçen ay düşen Rus yolcu uçağı A321’e güya üyeleri tarafından koyulan el yapımı bombanın fotoğrafını yayınladı. Rus güvenlik kaynakları, IŞİD’in İngilizce propaganda dergisi Dabiq’te yayınlanan ve Rus yolcu uçağını düşürmekte kullanıldığı iddia edilen bombanın Mısır’da üretilmiş olabileceğini söyledi. İngiltere Dışişleri Bakanı Philip Hammond, “Patlayıcının IŞİD ile bağlantılı veya IŞİD’den ilham alan kişiler tarafından uçağa sokulma ihtimali şimdi çok daha olası görünüyor” iddiasında bulundu. Mısır’da IŞİD’e biat eden Sina Vilayeti adlı radikal İslamcı örgüt, Rusya’ya gidişi sırasında Sina Yarımadası’na düşen yolcu uçağını kendilerinin düşürdüğünü öne sürdü. Bu örgütün gerçek ismi Ensar Beytül Makdis.

Ensar Beytül Makdis’in IŞİD’e bağlanmasının ardından Sina Vilayeti ismini alan örgütün lideri Eşref Ali Hasaneyn el Garabli Rus uçağının düşülmesinden sonra Mısır ordusuyla girdiği çatışmada öldürülmüştü. IŞİD’in Sina kolu lideri Eşref Ali Hasaneyn el Garabli, Mısır Ordusu’na bağlı Özel Kuvvetler bünyesinde görevliyken El Kaide’ye katılmıştı. Ensar Beytül Makdis lideri Hişam Eşmavi’nin sağ kolu olan el Garabli, 2014 yılında IŞİD lideri Ebubekir Bağdadi’ye bağlandığı ilan etti. Ancak Ensar Beytül Makdis lideri Hişam Eşmavi El Kaide lideri Eymen ez Zevahiri’ye bağlı kalmayı sürdürdü. Ensar Beytil Makdis Cemaatinin kuruluş yeri Gazze. Kudüs’ü özgürlüğüne kavuşturmak için İsrail’le sonuna kadar savaşacağını açıklayan Cemaat’in faaliyet alanı sadece Filistin idi. Cemaat, kurulduğu günden beri Hamas ile siyasi sorunlar yaşadı.

Muhammed Mursi, iktidara gelmesinin ardından İsrail ile Hamas arasında arabuluculuk yaptı. Bu anlaşmayı tanımayan Ensar Beytil Makdis Cemaati İsrail’e olan saldırılara devam etti. Bu sebeple Hamas ile olan sıkıntıları daha da büyüdü. Gazze’de baskı altında kalan Cemaat üyeleri Gazze’de bulunan tünelleri kullanarak Filistin’den ayrılıp Mısır’ın Sina bölgesine geldi. Gazze’den Mısır’a gelen Cemaat üyesinin yaklaşık 500 kişi olduğu tahmin ediliyor. Mısır’ın Sina bölgesine gelen cemaat burada yıllardır faaliyet gösteren “Tevhid ve Cihad” hareketi ile birleşti. Birleşmenin ardından daha güçlü bir konuma gelen Cemaatin ‘hüküm yalnız Allah’ındır’ görüşüne sahip olduğu ve bu sebeple şu anki Sisi Yönetimi’ni kâfir olarak kabul ettiği belirtiliyor. Bölge halkından da birçok üyesi olan Cemaat işlerini gizlilik içerisinde yürütüyor. Bölgedeki en büyük kabilelerden biri olan Es Sevarike Kabilesi de Ensar Beytil Makdis içerisinde bulunuyor. Şimdi tüm bunlar unutturulup suç Türklerin üstüne yıkılmak isteniyor.

SANA Suriye Arap Haber Ajansı, son geçtiği bir haberde, Şarm El Şeyh’ten Saint Petersburg’a giderken Sina Yarımadası’nda düşürülen Rus yolcu uçağı olayında gözlerin yeniden Türkiye’ye çevrilmesine neden oldu. Ajansın haberine göre, Rus medya araçları; 31 Ekim 2015’te Mısır’ın Sina Bölgesi semalarında düşen Rus uçağa bomba koyan teröristin Türkiye’de saklandığını belirtti. Rus Kogalymavia Havayolları’na ait Airbus A-321 tipi yolcu uçağı Mısır’ın Şarm El Şeyh Kentinden Rusya’nın St. Petersburg kentine gitmek üzere havalanmıştı. KGL 9268 sefer sayılı uçak, kalkıştan 23 dakika sonra, 138’i kadın, 17’si 2-17 yaşlarında çocuk olmak üzere yolcu ve mürettebatıyla birlikte 224 insanla düşen Rus uçağından kurtulan olmamıştı. Bkz SANA Suriye Arap Haber Ajansı /28/01/2016/ Erdoğan Rejimi, Rus Uçağa Bomba Koyan Teröristi Saklıyor

 

Bu haberi SANA geçmeden çok önce ben konuya değindiğim yorumlarda bulunmuş ve demiştim ki; Batılılar Türkleri her terör olayı gerçekleştiğinde mutlaka işin içine sokup çıkarıyor. Ellerinden gelse Türkleri “Mişon’un günah keçisi” ilan edecekler. Nitekim CNN’in ünlü sunucusu Christiane Amanpour, Fransa tarihinin en kanlı terör saldırılarına imza atan canlı bombalardan ikisinin “sahte Türk pasaportu taşıdığını” öne sürmesi de bu tür çabalardan Hatırlayacak olursanız Rus yolcu uçağının Mısır’da düşürülmesi ile ilgili olarak, Türkiye’nin desteklediği iddia edilen rejim karşıtı Mısırlı İslamcı grupların Rus uçağının düşürülmesinde parmağı olduğu ileri sürülmüştü. Ömür Çelikdönmez/nokta32.com/15 Kasım 2015 Pazar /Ankara-Paris Patladı, Sırada Tiran-Berlin Var!

 

Sina yarımadasında çok sayıdaki terör hücresi IŞİD ile rekabet ediyor. IŞİD Rus yolcu uçağını kendilerinin düşürdüğünü ileri sürdü. Şimdi sorulacak soru şu; Rus yolcu uçağını IŞİD’mi, Mısır ordusu mu, yoksa İngilizlerin IŞİD’e sızmış ajanları mı düşürdü? Türkiye’nin desteklediği iddia edilen rejim karşıtı Mısırlı İslamcı grupların Rus uçağının düşürülmesinde parmağı var mı? Nitekim 31.07.2015’te Amerika’da neşredilen Washington Times’da yer alan haberde, Kahire yönetiminin Ankara’yı Sina Yarımadası’nda faaliyet gösteren IŞİD militanlarına destek vermekle suçladığı iddia edilmişti. Mısır’da yayınlanan iktidar yanlısı El Tahrir gazetesi de, 23 2015 tarihli Temmuz sayısında, MİT adına faaliyet gösterdikleri öne sürülen ve Sina’da ele geçirilen dört IŞİD üyesinin isim ve fotoğraflarını yayınlamıştı. Gazete biri Türk vatandaşı olduğu ileri sürülen bu kişilerin MİT adına çalıştığını da iddia etmişti. Ömür Çelikdönmez/nokta32.com/11 Kasım 2015 Çarşamba/ Mısır’a dikkat edin her an patlayabilir!

 

Son söz; Mısır her an patlayabilir. Ama kim patlatır, nasıl patlatır şimdilik belli değil! Ancak belli olan bir şey var o da Mısır, Türkiye’nin çizgisine gelmezse başı çok ağrıyacak. Rus ayısı homurdanıp duruyor. İngilizler oyunbozanlık yapıp “-Rus uçağını Mısır ordusunun fırlattığı füzeler düşürmüş olabilir çünkü bizim uçağımıza da füze fırlatılmıştı” demeye getiriyorlar. Mısırlılar ise battı balık yan gider, bizden sonra tufan psikolojisiyle Türkiye’yi de işin içine katmak çabasında. Türkiye sağ gösterip sol vurmadan önce Mısırla sorunları çözmek istiyor. Ömür Çelikdönmez/nokta32.com/11 Kasım 2015 Çarşamba/ Mısır’a dikkat edin her an patlayabilir!

Twitter:@oc32oc39

omurcelikdonmez@hotmail.com

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir