KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. General Negdi’nin Konuşmasından Satır Başlıkları

General Negdi’nin Konuşmasından Satır Başlıkları

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 5 dk okuma süresi
253 0

Devrim Muhafızları Komutan Yardımcısı General Muhammed Rıza Negdi İran’daki hayat pahalılığının ve ekonomik problemlerin sorumlularının direniş ekonomisini uygulamayanlar ve ithalata devam edenler olduğuna inandıklarını söyledi.
​General Negdi konuşmasında, İslam İnkılabı’nın esasının tağuti sistem ve düzenleri reddetmeye dayandığını, yani İslam devriminin tiranlarla çatıştığı anlamına geldiğini belirtti. Geçmiş kırk yılda şahit olduk ki onlar başarısız olmuş ve İslam İnkılabı tarafından yenilgiye uğratılmalarına rağmen savaşmaya devam ediyorlar dedi.
Konuşmasının devamında, İslam İnkılabının içerde ve dışarıda devam eden başarılarına atıfta bulunarak, İslam devrimi ile Pehlevi rejimini karşılaştıranlar ve şahlık rejiminin daha iyi olduğunu ima etmeye çalışanların isimleri rekorlar kitabına dünyanın en insafsız kişileri olarak kaydedilmelidir, dedi.
Negdi İran İslam İnkılabı, İran halkının yaşam ve refah seviyesini kendinden önceki dönemlerle kıyas edilemeyecek şekilde yükseltti. İstatistiklere göre Pehlevi rejimi döneminde İran köylerinin %70’inde elektrik, telekomünikasyon, okul, sağlık merkezi ve hatta otomobillerin kullanması için yol bile yoktu, evler çamurdan yapılmıştı. Köylerde ulaşımı sağlamak için köprü yoktu ve insanların birçoğu büyük şehirlerin etrafındaki tepelerde yaşıyordu. Fakat mel’un şahın İran’da ve yurtdışında birçok sarayı bulunuyordu. Kendisi kışı İsviçre dağlarında kendisine tahsis edilen kayak pistlerinde geçiriyordu. Durum böyleyken insanların bir kısmı pahalılıktan dolayı kömür bulup korsisini (Altında mangal üstünde yorgan olan ısıtma sistemi) ısıtamadıkları için soğuktan ölüyordu, diyerek İslam İnkılabını suçlayanlara cevap verdi.
General Negdi, İran İslam İnkılabı bugün yolsuzlukla mücadele ediyor, fakat makro ekonomik bozulmalar hızla artıyor. Siyasiler bu bozulmalara sebep olanları tutuklandığını söylüyor. Düşmanlarımızın günümüzdeki stratejisi İslam İnkılabı’na nüfuz etmektir. Bu stratejiyle adeta makas gibi ülke yöneticilerine nüfuz etmeye çalışıyorlar. Düşmanların görevi iç unsurlar ve yabancı medyayı kullanarak ‘halk memnun değil’ stratejisini uygulamaktır. Bunu amaçlayanlar, bu memnuniyetsizliği İslam İnkılabı’na mal etmeye çalışmaktadır, diyerek dış güçlerin olaylara etkisine açıklık getirmeye çalıştı.
Negdi son zamanlarda sert çizgisiyle olayları teşvik etmekle suçlanan Ahmedinejat’a gönderme yaparak, daha önceleri ülkenin kilit noktasında olan kişi, bugün iddia ettiği yolsuzluklarla nasıl mücadele ettiği konusundaki soruları cevaplamadı diyerek, ekonomik olayların tamamı hükümetin yetkisindedir, dedi.
Ayrıca, eski ekonomik meselelerden dolayı bugün şikayetçi olanlar eğer dürüstlerse şimdiye kadar neden sessiz kaldılar ve yetkililerin neden şimdi faillere ulaşmasını bekliyorlar? İnsanlar bu zavallılara inanmamalıdır diyerek Ahmedinejat’ın tavrını eleştirdi.
Negdi konuşmasına, neden büyük yolsuzluk dosyaları olaylar başlayınca ortaya çıktı ve bağımsız yargı davalarıyla yargı kuvvetlerini meşgul ediyorlar dedi. Konuşmasının devamında ise, 16 yıl önce de belediyenin yolsuzluklarını ciddi şekilde ele aldığımızda bu tür isyanlara şahit olduk diyerek, daha önce yaşanılan olaylara dikkat çekti.
Konuşmasının devamda ise, bunlar oy kaybı yaşamamak için kendi adamlarının çeşitli zamanlarda yaptığı kaçakçılıkların üstünü kapattılar. Bu cumhurbaşkanlığı talebinin işaretidir ve böyle davranan birisi insanların hakkını savunmak için hak iddia edemez, diyerek Ahmedinejat’ın cumhurbaşkanlığı iddiasına işaret etti.
General Negdi, yapılan ithalatın gençlerin işsizliğinin başlıca sebebi olduğuna dikkat çekerek, direniş ekonomisini uygulamayarak ithalata devam edenler ve ekonomik sorunların suçlusu bunlardır, dedi.
Negdi, bugün İslam İnkılabı muhafızları olarak, muhaliflerin tutarsız davranışlarını halka açıklamalıyız. Bugün küresel egemenlerin komplolarını açıklayarak kafası karışık olanlara makul cevaplar verelim, diyerek açıklamasını sonlandırdı.

https://www.isna.ir/news
çeviren Serdar Gündoğdu kafkassam

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir