KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Ermenistan muhalefeti hangi soruya cevap arıyor

Ermenistan muhalefeti hangi soruya cevap arıyor

Hasan Oktay Hasan Oktay - - 4 dk okuma süresi
325 0

1 Mart`ı kim “özelleştirecek”? – Ermenistan muhalefeti durmadan bu soruya yanıt arıyor
ermmuh
Ermenistan muhalefeti ciddi bir mücadele içinde ve kendini kanıtlamak için bir fırsat kolluyor. Ermeni Ulusal Kongresi ve “Yeni Ermenistan” Koalisyonu, yetkililerle mücadelede başarı elde etmekte başarısız, ama şimdilik en azından bu konuda etkileyici bir zafer elde ederek güven kazanmak ve toplumun gözünde yükselmek adına birbirleriyle mücadele etmekte kararlılar.

Bu iki karşıt birimleri uzun bir süre 1 Mart 2016 tarihinde Özgürlük Meydanı’nda bir miting alanı kazakmak hakkı için mücadele etmişlerdir. Ve onlar kendi aralarında uğraşa dursunlar, Erivan Belediye Başkanlığı`ndan o Alanda miting yapma hakkının kimseye ait olmamasıyla ilgi bir bildiri yayınladı. Aslında Belediye Başkanlığı haksız da değöil, zira aynı alanda aynı anda iki gösterinin gerçekleşmesi imkansızdır.

Normal insan mantığı bu iki siyasi oluşumun yetkililere net bir mesaj vermek adına birleşebileceğini söylüyor, ama ana muhalefet olma iddiasıyla yanıp tutuşan bu iki siyasi oluşumun kafası bir türlü iddialardan ayrılmıyor ki… Biz zaten yıllardır bunu söylüyoruz: bu güçler yetkililerle mücadeleyi bir tarafa bırakmış, kendi içlerinde bir birine düşmüşlerdir. Ana muhalefetse tekvücut olmasını bilmelidir.

Büyük günün kendileri için bir güneş misali doğacağına inanıyor Ermeni Ulusal Kongresi. Nerden bu özgüven, hiçkimse bilmiyor ama, Kongre 1 Mart tarihine çok inanıyor. Birkaç yıl boyunca Myasnikyan`ın organize ettiği anım günlerine katılanların büyük çoğunluğu Kongre`nin üyesi bile değiller. Bırakın üye olmağı, adamlar Kongre`ye düşmanlar. 1 Mart’ta polis güçlerine karşı halk mücadelesini organize eden Aram Sarkisyan, David Shahnazaryan, Alexander Arzumanyan, Sasun Mikaelyan gibi liderler Ermeni Ulusal Kongresi`nin üyesi değillerdi. Bu insanlar sadece 1 Mart olaylarında tutuklandılar ve 1 Mart olaylarını organize suçlardan hüküm giydiler .

Ermeni Ulusal Kongresi`nin lideri Levon Ter-Petrosyan 1 Mart`ta insanlara karşısına çıkmağa cesaret bile edemedi, güvenliğinin sağlanamaması korkusuyla dışarı çıkmadığı söylendi, ama asıl olan bu değildi. Ve Ermeni Ulusal Kongresi`nin mevcut temsilcileri Levon Zurabyanla Aram Manukyan bu Levon Ter Petrosyan`ın nerede olduğunu biliyorlardır.

Ermeni Ulusal Kongresi bu saçma sapan gösteri hayranlığından ne kazanacak, belli değil, ama 1 Mart`ta gerçekeleşecek gösteriye Erivan Beleditye Başkanı`nın izin vermemesi Kongre`yi mutlaka karlı çılkaracaktır.

Bilineceği üzere, “Yeni Ermenistan” Koalisyonu`nun lideri 1 Mart olayları sırasında hapisteydi, fakat yine de Levon Ter-Petrosyan’ın adaylığı var destekliyordu. Ancak, Cerar Sefilyan Özgürlük Alanı`nda, ya da Myasnikyan anıtının önünde olmasa bile, ama en azından evinde saklanmıyordu.

Sonda 1 Mart vakasının özelleştirme çabasının anlamsız olduğunu üzerine basa basa vurguluyor ve şunu da belirtmek istiyorum: o günü özelleştirecek olan kişiler ogün o Alan`da bulunanlardı. O halde, insanlar sadece muhalefete desteklerini ifade etmeden gelir, toplu bir biçimde 1 Mart kurbanlarına saygılarını sunarlar. Aslında, “Yeni Ermenistan” takipçilerinin sayısı 200’ü geçmediğini düşünürsek, onların ana muhalet olma iddialarının ne kadar komik olduğunu düşünebiliriz. Beyler, siz hangi ana muhalefete iddia ediyorsunuz?!

çeviri: Oktay hacımusalı
http://tr.karabakh.today

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir