KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Türkiye
  4. »
  5. ABD ortadoğu’da büyük savaşa hazırlanıyor

ABD ortadoğu’da büyük savaşa hazırlanıyor

Hasan Oktay Hasan Oktay - - 2 dk okuma süresi
353 0

Emekli Rus generalden uyarı: ABD ortadoğu’da büyük savaşa hazırlanıyor

Rusya Jeopolitik Sorunlar Akademisi Başkanı Emekli General Leonid İvaşov, ABD’nin Suriye’de büyük savaşa hazırlandığını ve Ankara başta olmak üzere bölge devletlerinin bu oyuna alet olmaması çağrısında bulundu.

Sputnik ajansına konuşan Emekli General İvaşov, “ABD bölgede büyük savaşa hazırlanıyor. Washington’un amacı Rusya’yı Türkiye ve Suudi Arabistan’la kafa kafaya getirmek, savaş çıkarmaktır. Bu amaçla ABD Suriye’de büyük kara operasyonu planları hazırlıyor. ABD ön saflarda yer almayacak. En başlıca ağırlık Türkiye’ye düşecek. Suriye yönetimi yardım için Moskova’yı bölgeye davet etti. Moskova bölgede teröristlere karşı hava operasyonu yapıyor. Şimdi Türkiye de Suriye’nin kuzeyine kara operasyonuna hazırlanıyor. Washington da, bu bölgede Türkiye ve Rusya arasında olası ihtilafın meydana gelmesi için senaryo çiziyor” dedi.

RUSYA VE TÜRKİYE DİPLOMASİ VE ASKERİ KANALLARINI DEVREYE SOKMALI

Olası ihtilafın yaşanmaması için önlemlerin alınması ve tarafların akılselim davranması gerektiğini vurgulayan İvaşov, “İhtilafı nasıl önleriz sorusunın yanıtı çok zor. Rusya Savunma Bakanlığı bölgede bunun gerekli önlem ve planlarını hazırlıyor. Oradaki bize ait tesis ve görevli askerlerimizin güvenliğini korunması için diplomasi ve askeri kanalların da devreye sokulması lazım. Türk ve Rus toplumunu akılselime davet ederek buradan sesleniyorum: ABD ve büyük sermaye bizi büyük savaşa sürüklemeye çalışıyor. Bu savaştan sadece ABD yarar sağlayacak. Bu kriz siyasi yolla çözülmesi lazım. Savaş ne Türkiye, ne Rusya, ne Suriye ve ne de büyük sermaye hariç kimseye lazım değil” diye uyarıda bulundu.

Fuad Safarov
http://tr.sputniknews.com

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir