KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Enver Paşa’nın çizmeleri Moskova askeri müzede ortaya çıktı

Enver Paşa’nın çizmeleri Moskova askeri müzede ortaya çıktı

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 2 dk okuma süresi
306 0

Osmanlı İmparatorluğu’nun son dönenimin önde gelen komutanlarından, İttihat ve Terakki Cemiyeti’nin liderleri arasında yer alan şehit Enver Paşa’ya ait çizmeler Moskova’daki Rusya Silahlı Kuvvetler Merkez Müzesi’nde sergileniyor.

Enver Paşa’nın ölümünden 96 yıl sonra ortaya çıkan çizmelerin İngiliz yapımı olduğu açıklandı. Sergide yer alan bilgi notuna göre, çizmeler Kızıl Ordu’nun Türkistan Askeri Bölgesi’ne bağlı askerler Y. Melkumov ve A.Pankeyev tarafından ele geçirildi. O sırada Enver Paşa, Orta Asya’da Sovyetler’e karşı savaşan Basmaçı İsyanı’na destek veriyordu. 15 Haziran 1922’de Tacikistan’da Kafiran’da çıkan çatışmaların ardından Enver Paşa, dağlara çekilmek zorunda kalmıştı. Çizmeleri dahil bazı özel eşyaları Kızıl Ordu askerleri tarafından ele geçirilmiş ve Taşkent’e gönderilmiş, oradan da Moskova’daki askeri müzeye nakledilmişti.

4 Ağustos 1922’de Kurban Bayramı sırasında Belçivan bölgesinde Kızıl Ordu’nun özel operasyonu sırasında üzerine düşen havan topuyla şehid olan Paşa, Çeğen köyüde toprağa verildi. 1996 yılında ise, naaşı Türkiye’ye getirildi ve devlet töreniyle İstanbul’da toprağa verildi.

FUAD SAFAROV kafkassam moskova

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir