KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Avrupa’nın Göbeğinde Hükümet Krizi: İtalya’da Neler Oluyor?

Avrupa’nın Göbeğinde Hükümet Krizi: İtalya’da Neler Oluyor?

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 2 dk okuma süresi
289 0

İtalya’da nihayet hükümet kuruldu. Süresi uzun erimli olur mu bilinmez ama Avrupa için korku senaryosu niteliğinde bir hükümet teşkil olunmuş durumda. Bir süredir ekonomik sorunlarla boğuşan İtalya’da ekonomi politikasında Alman muhalifi bir anlayışa sahip olan bir hükümetin kurulması AB’de gözlerin İtalya’ya çevrilmesine sebep oldu.
2013 yılındaki seçimlerde %25’lik oy oranı elde eden Beş Yıldız partisi ile aşırı sağcı Servini son derece uç vaatlerde bulunmakta. Söz konusu iki parti, göçmenleri sınırdışı etme ve Euro bölgesi kurallarına aykırı para politikası gibi popülist vaatler ile hem iç hem de dış politikada tedirginlik yaratmış durumda. Bugün hükümetin bileşeni olan bu parti ve anlayışları AB’nin İtalya için endişe ettiği durumun somutlaşmış hali olarak görülmekte. Başbakan’ın kim olacağı yönündeki tartışmalarda Konte üzerinde uzlaşılmasına rağmen ekonomik bakanının seçimi konusunda iki partinin, Alman baskısına ve AB politikalarına muhalefet eden Paulo Sevenna isminde ısrarcı olmaları üzerine cumhurbaşkanı hükümeti kurma görevini Karla Katareli’ye tevdi etmişti.
Dün itibariyle ise iki partinin hükümet kurması Avrupa’da aşırı sağın yükseliş sürecine yeni bir örnek eklemiştir. AB’nin korkulu rüyası haline gelen bu süreç endişeleri de giderek artırmaktadır. Zira AB, ulus-devlet yapılarının aşırı sağcı anlayış ve yaklaşımlarla güç kazanması ve milliyetçiliğin yükselmesini kendisine yönelik yapısal bir tehlike olarak algılamaktadır. Birleşik Avrupa ideali doğrultusunda ulus devletler üstü, kolektif bir Avrupalılık kimliliği temelinde yükselmeyi hedefleyen AB projesi için milliyetçiliğin ulus devlet anlayışının kolektif kimlik anlayışına tercih edilmesi AB’nin temellerini sarsıcı niteliktedir.

Z. Deniz ALTINSOY/Kafkassam Uzmanı

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir