KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Foto Galeri
  4. »
  5. CIA’nın yeni patronu Mike POMPEO kimdir?

CIA’nın yeni patronu Mike POMPEO kimdir?

Ömür Çelikdönmez Ömür Çelikdönmez - - 11 dk okuma süresi
481 0

ABD’deki başkanlık seçimleri, Demokratlar ve Cumhuriyetçiler arasındaki siyasi rekabetten çok Amerikan istihbarat kuruluşları arasında, Hollywood yapımlarını aratmayan ölümüne mücadeleye dönüşmüştü. CIA; başkanlık seçimi öncesinde Hillary Cilinton’un değirmenine su taşırken, FBI desteğini Trump’a sundu. Soros’un fonladığı sağcı ABD derin yapısı ile sözde solcu ya da ‘progresive Soros tayfası’ Clinton için çalışmıştı. Ancak tüm bu faaliyetlere rağmen ‘Liberal’ milyarder George Soros, Donald Trump’ın ABD başkanı seçilmesi sonrası kayba uğramaktan kurtulamadı. Sonuç ortada. ABD’de Donald Trump’ın başkan seçilmesinin milyarder hedge fon yöneticisi George Soros’a 1 milyar dolar kaybettirdiği ortaya çıktı. Seçimlerde Demokrat Hillary Clinton’ı destekleyen ve Trump’ın zaferinin ardından çekingen bir pozisyon alan Soros, piyasaların yükselmesiyle yaklaşık 1 milyar dolar kayba uğradı. 2013 yılı seçimlerinde Barack Obama’yı destekleyen, 2004 seçimlerinde muhafazakâr George W. Bush’a karşı Demokratlara 20 milyon dolar bağışlayan Soros, Clinton’ın seçim kampanyasının en büyük destekçilerindendi.

Amerika’nın yeni seçilmiş başkanı Donald Trump’ın istihbarat servisleri ile arasındaki gerginlik seçim öncesinden kaldığı yerden sürüyor. CIA başta olmak üzere ABD istihbarat kurumlarının Donald Trump’ın Ulusal Güvenlik Danışmanı Michael Flynn ile Rus yetkililer arasındaki temasları soruşturduğu belirtiliyor. Wall Street Journal (WSJ) adı açıklanmayan kaynaklara dayandırdığı haberinde, Flynn’in Rus yetkililerle kurduğu temasların soruşturulduğunu ancak ABD istihbaratının soruşturmaya ne zaman başladığı, ‘suçlayıcı deliller’ bulup bulmadığı ve soruşturmayı halen sürdürüp sürdürmediği konusunda şu an için net bir bilgi olmadığını kaydetti. Bu ve benzeri birçok olaydan dolayı Trump; CIA’nın taraf tutmasını seçim kampanyası süresinde kendi aleyhine çalışmasını hiç unutmadı, hazzetmedi. Bu kriz seçim sonrasına da yansıdı. Amerika’nın yeni seçilmiş başkanı Donald Trump ile CIA başkanı John Brennan arasındaki gerginlik karşılıklı atışmaya dönüştü.
Rusya’nın, Amerika’da seçimleri etkilemek için bilgisayar korsanları ile müdahalede bulunduğu iddialarına ilk günden bu yana karşı çıkan ve bu konudaki istihbarat raporlarını eleştiren Trump’a Merkezi Haber Alma Teşkilatı CIA başkanından sert yanıt geldi. CIA Başkanı John Brennan Trump’ın istihbarat raporlarına yaklaşımını doğru bulmadığını söylemekten çekinmedi. Aslında bu karşı çıkış, kurttan korkusu olmayan ölmüş eşek psikozundan başka bir şey değildi. Trump’ın yeni CIA başkanı Mike Pompeo da Kongre’deki sunumunda Rusya ile ilgili kaygıları olduğunu dile getirmişti. Pompeo Rusya konusunda kendisine yöneltilen sorulara karşı “Rusya Ukrayna’yı ilhak ederek ve ilerleyerek Avrupa için bir tehdit olduğunu ortaya koydu. Ayrıca Rusya, IŞİD’i yok etmek ve bertaraf etmek adına neredeyse hiçbir şey yapmıyor” diye konuşmuştu. (Bkz. http://www.amerikaninsesi.com/a/cia-baskani-ile-trump-arasinda-gerginlik/3678109.html ) Trump kilit noktalarına atamalarını gerçekleşiyor. Kabinesinde yer verdiği emekli askerlere bakıldığında adeta savaş hazırlığı yapan bir yönetim kurulu oluşturduğu izlenimi mevcut. Nitekim CIA’nın başına getirdiği Mike Pompeo’da asker kökenli. ABD Senatosunda yapılan oylamada Donald Trump’ın Amerikan Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) Direktörlüğü için aday gösterdiği Cumhuriyetçi Kansas vekili Mike Pompeo, gerekli sayıya ulaşarak CIA’in yeni patronu oldu. Temsilciler Meclisinde üç dönemdir Cumhuriyetçi Partiden Kansas vekili olarak görev yapan ve aynı zamanda İstihbarat Komitesi üyesi olan Pompeo, Washington’da İran karşıtı söylemleriyle tanınıyor. (Bkz. http://www.dunyabulteni.net/manset/391854/cianin-basina-iran-karsiti-direktor )
Pompeo, Libya’nın Bingazi kentindeki ABD Konsolosluğuna 2012 yılında düzenlenen saldırıya ilişkin soruşturma sırasında aldığı görevle Demokrat Partinin başkan adayı Hillary Clinton’a yönelik sert eleştirilerinden sonra partisinde yükselen isim olmuştu. İran ile varılan nükleer anlaşmaya şiddetle karşı çıkan Pompeo, basına sızdırdığı belgelerle ABD Ulusal Güvenlik Ajansının (NSA) bazı dinleme faaliyetlerini ortaya çıkaran kurumun eski sistem analisti Edward Snowden’ın vatan haini olduğunu ve idam edilmesi gerektiğini savunuyor. (bkz. http://www.internethaber.com/trumpin-adayi-ciain-yeni-direktoru-oldu-1749013h.htm ) Pompeo; ABD Başkanlık seçimlerinde, kendisinden yaşça küçük Cumhuriyetçilerin aday adaylarından olan, ailesi Küba göçmeni Marco Rubio’yu destekliyordu. (Bkz. https://tr.sputniknews.com/abd/201611181025878811-trump-ca-baskani-adayini-acikladi/ ) Trump’ın ekibinde yer alan birçok isim, Trump’ın aksine dış politik konularda tam tersini düşünüyor. Pompeo’da onlardan biri. Senato İstihbarat Komitesinde geçen hafta adaylığıyla ilgili gerçekleştirilen oturumda senatörlerin sorularını yanıtlayan Mike Pompeo, başkanlık seçimlerine Rusya’nın “siber saldırı yoluyla müdahale ettiği” iddiasını desteklemiş, “Rusya’nın demokrasimize zarar vermek istediğinden şüphem yok.” ifadesini kullanmıştı. Hatta Rusya Ukrayna’yı ilhak ederek ve ilerleyerek Avrupa için bir tehdit olduğunu ortaya koydu ayrıca Rusya, IŞİD’I yok etmek ve bertaraf etmek adına neredeyse hiçbir şey yapmıyor” diye konuşmuştu.

Mike Pompeo, 30 Aralık 1963 California doğumlu. West Point’teki ABD Askeri Akademisine (Kara Harp Okulu) gitti ve Makine Mühendisliği bölümünde okudu. 1986’da West Point Askeri Akademisi’nden birincilikle mezun oldu ve daha sonra 1986’dan 1991’e kadar orduda Süvari birliğinde görev yaptı. Berlin Duvarı yıkılmadan önce Demir Perde’de devriye görevi yürüttü. Pompeo, ordudan ayrıldıktan sonra Harvard Üniversitesi’nden hukuk diploması aldı ve Harvard Law Review adlı hukuk dergisinin yayın yönetmenliğini üstlendi Daha sonra Williams & Connolly hukuk şirketinde avukat olarak çalıştı. Williams & Connolly hukuk şirketi ABD Başkanı Clinton’un görevden alınmasının başarılı bir şekilde savunulması, Firma ayrıca, İran-Contra, Albay Oliver North’ı ve Başkan Reagan’ın suikastçısı olan Jonh Hinckley’in müvekkilliğini üstlenmesiyle tanınıyor. Pompeo, daha sonra askeri uçaklar için parça üreten Thayer Aerospace (Thayer Havacılık ve Uzay Güvenliği) kurdu. Pompeo, 2010 yılında Kongre üyeliğine seçilmeden önce, petrol yataklarında kullanılan teçhizatı üreten Sentry International adlı firmanın yöneticiliğini yaptı. (Bkz. http://www.amerikaninsesi.com/a/trumpin-cia-baskani-mike-pompeo-kimdir/3618830.html )
Pompeo, 2013’te ‘İslam adına yapılan terör eylemlerini kınamayan Müslüman liderlerin bu eylemlerde potansiyel suç ortağı olduğunu‘ söyleyince Amerikalı Müslümanların tepkisini çekmişti. Pompeo, bireysel silahlanmanın da ateşli bir savunucusu. ABD’de silahlı saldırılarda binlerce kişi hayatını kaybetmişken, CIA başkanlığına aday olan Pompeo Ulusal silah Birliği’nin hayat boyu üyesi. Ulusal Güvenlik Ajansı’nın ‘casusluk’ programlarını destekleyen Pompeo, ABD’nin Küba’daki Guantanamo Körfezi’nde bulunan esir kampını kapatmasına da karşı. Trump’ın CIA başkanı, kürtaja da karşı. Pompeo kürtajı sadece annenin ölüm riski olduğu zamanlarda onaylıyor; tecavüz ve ensest gibi hallerde bile yasadışı olmasını savunuyor. (Bkz. http://www.zernews.com/2016/11/donald-trump-tartismali-bir-ismi-cia-baskani-secti-mike-pompeo.html )

ABD başkanı Donald Trump’ın, Amerikan istihbarat teşkilatı CIA’in başına getirdiği Mike Pompeo’un Türkiye’ye bakış açısı mevcut Türk hükümetinin pekte hoşuna gidecek gibi değil. Nitekim Temsilciler Meclisi üyesi Mike Pompeo, Türkiye’deki darbe girişiminin ardından çok konuşulacak bir tweet atmış, dabe girişimi sonrası Türkiye hükümetine destek çıkan ve öven İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif’e şu cevabı vermiş: “İran da Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hükümeti kadar demokratik… Her ikisi de İslamcı totaliter bir diktatörlük.” İfadelerini kullanmıştı. CIA’nın yeni patronu Mike’ın soyadı Pompeo, Latince erkek çocuk anlamında. İtalyanca ise Pompeo “beş” demek. Bazı dil bilimciler pompeo sözcüğünün Grek (Yunan) dilinden İtalyanca’ya geçmiş olduğunu, Yunanca “pempo” sözcüğünün “sorumlu kişi” anlamına geldiğini belirtir. Tarihte Sezar’ın ana rakibi, Pompey isminde Romalı bir devlet adamı ve asker mevcut. Ayrıca Katoliklerde Bayram günü 10 Nisan olan Pompey adında bir azizden söz edilir. (Bkz. http://www.thinkbabynames.com/meaning/1/Pompeo#rx0jcwMiySvuHGVq.99 )

CIA’nın çiçeği burnunda başkanı Pompeo’ın soyadı, İtalya’ nin Campania bölgesinde, Napoli kenti yakınlarında bulunan, M.Ö 5000 yıllarında kurulduğu tahmin edilen ve M.Ö 79 yılında Vezüv yanardağının harekete geçmesiyle lavlar altında kalan Pompei şehrini de çağrıştırıyor. Yanardağın şiddetiyle birlikte şehir 6-7 metre derinliğe kadar lavlara gömülmüştü.
lavların şehrin üstüne yağmasıyla insanlar, oldukları yerde taş kesildiler ve oldukları pozisyonda heykel biçiminde kaldılar. Demem o ki eğer bir gün gelir göklerden Amerikalıların üstüne taş yağarsa bilin ki bunun sebebi CIA’nın yeni patronu Mike Pompeo’udur.

Ömür Çelikdönmez
Twitter:@oc32oc39
omurcelikdonmez@hotmail.com

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir