Paşinyan seçkinin nəticələrindən razı qaldımı?

Koçaryan tutuklandı

ՀՀ ԱԳՆ. Ռուսաստանը #102 ռազմակայանի ու «անսահման» Հայաստանի խնդրի առջեւ

ŞEYH EFENDİ’NİN RÜYASINDAKİ TÜRKİYE

CIA yeni direktörü Rusya’da “gazetecilik” adı altında casusluk mu yaptı?

Gündem, Rusya 25 Mayıs 2018
224

Rus ulusal REN Tv televizyonu, CIA yeni direktörü Gina Haspel’in Rusya’da 15 yıl gazetecilik adı altında casusluk yaptığını iddia etti.
REN televizyonu, Haspel’in Rusya ile ilgili dosyasının “temizlendiğine” dikkat çekerek, “Haspel sadece Rusya uzmanı değil, aynı zamanda da çok iyi Rusça biliyor…1980’lı yılların sonunda geldi ve 2002 yılına kadar Rusya’da bulundu. Yaklaşık 15 yıllık Rusya kariyeri bir sır…Fakat Haspel Rusya’da ne işle meşgul oldu? Rusya’daki faaliyetleri ile ilgili tüm izler titizlike silinmiş bulunuyor. Batı basını bu konuda yazmıyor. Fakat REN Tv, Haspel’in Rusya’daki çalışmalarıyla ilgili bazı detaylara ulaştı.” ifadeler kullandı.
İKİ AYRI FOTOĞRAF, AMA AYNI KİŞİ
2 gözlüklü bayanın fotoğrafını sunan Rus televizyonu, “Şu 2 fotoğrafa göz atınız: Sol taraftaki CIA yeni direktörü Haspel. Sağtaki ise 1980’lı yılların sonu-2002 yılına kadar Rusya’da çalışan gazeteci Jane…ABD Moskova Büyükelçiliği çalışanları listesinde Haspel soyadı bulunmuyor. Bu tür düzeydeki ajanların yaklaşık hepsi her zaman elçilik şemsiyesi altında faaliyet gösteriyor. Ulaştığımız fotoğrafta kıvırcık saçlar, büyük gözlük, mütevazı kıyafetler görüyoruz. Bu görüntü James Bond filmlerinin güzelliklerinden uzak bir manzara. Zeki, dikkat çekmeyen bir görünüm ve mükemmel Rusça. Rusya’da casusluk için ideal şeylar.” diye iddiada bulundu.
Rus televizyonun iddiasına göre, Haspel Moskova’da The Moscow Tribune gazetesinde “gizli yöneticilik” yapıyordu. Televizyona konuşan Yelena adlı bir eski gazete çalışanı Haspel ile bir kaç kere görüştüğünü da iddia etti.
REN Tv kaynaklarına göre, Haspel Rusya’da ABD Dışişleri’nin destek sağladığı sivilt toplum örgütleriyle sıkı ilişkilerde bulunuyordu.
Fuat Safarov kafkassam moskova

Yorumlar