KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. İran’da TÜRK varlığının devlet statüsüne taşıma aktiviteleri

İran’da TÜRK varlığının devlet statüsüne taşıma aktiviteleri

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 3 dk okuma süresi
288 0

İran İslam devrimi İran Türkleri tarafından pehlevi anti TÜRK rejimine karşı büyük bir mücadel’İLE başarıya ulaşmış ve devrimin ilk yıllarında Türkler tarafından kültürel Çalışmalar engeleneden varlığını ortaya koymuştu, Ancak bugüne kadar ele alınmamış büyük bir konu var !?

Oda şuki İran’da Türkçülükkten ziyade Azerbaycançılık öndey’idi ve azerbaycnçılar sol idolojili meneşelli kendilerini Türktten çok Azerbaycanlı tanımlayan kişiler tarafından yürütüldüğü için bölkeçi olarak küçük bir alanda boy göstermiştir.;

Yeni hakimiyette solcu ve anti din oldukları için uzlaşmaz bir durumada kendi düşünce varlıklarını sürdürmeye cehd etmişler.
Halbuki bütün iran Türkleri Şii olduklarından ve irandaki öbür etniklerden daha çok islam devrminin başarıya ulaşmasında aktif rol oynamışlardı .!
Solcu azerbaycnçılar tarafından TARİH, Edebiyat ve bütün kültürel milliyetçilik psikolojisini bölgeçiliğe ve Aslında milliyetçilik karşısında olan sosyalist düşüncesi’İLE yanıltmyı başarmışlar.; TARİH boyu kendi devletçilik ve emperyal güç olan İran TÜRK varlığının önüne çıkartmışlar.

Ancak bahsettiğim gibi 50 seneye aşkın pehlevi rejiminde malesef devlet milliyetçilik ariyayi ve pan Fars esasında kurulduğu için yeni kurulan hakimiyette anti TÜRK düşüncelerini devam etirmişler ve rafsancani kesimi Anti TÜRKçülüklerini Şii hakimiyette empoze etmişler halbuki iran dini hakimiyetine farsçılıktan ziyade şiiçilik ve Ümetçilik ön planda’idi ve devrimin ilk günlerinde emperyalist güç ABD yeni hakimiyetti kendi çıkarlarına karşı durmamamakta ve sol devrminin İran’da Sovyet sosyalist Rusya tarafından İran’da gerçekleşmesi için müslüman devrimcilerini (Afganistan modeli) desteklemesede hoşnut olmuştur,
Ve Sovyet rusyasını sıcak körfez sularına açılmasını engellemiş sayıyordu.!?

Fakat devrimden sonra ABD büyük elçiliği devrimciler tarafından işgal okunduktan sonra ABD ve israil başı boş ortada kalmıştı ve iran yeni devrimini yıkmak için havadan Tahrana taruza geçmişlerdi, ancak tabas çölünde hazimette uğradılar.

Ve bu plan suya düştükten sonra iran -ırak savaşı sadamı petrol ve körfezde daha çok alan sahip olması için savaşa ikna etmeyi başardılar. ve sınırında iran Arap azınlığını kullanarak İran’ın yeni hakimiyetini Savaş’a sürükleyip ve yıkmaya çalıştılar.;
Ancak başaramadılar!?

Devamı var

Amir ARSLAN şirsuvar.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir