KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Bu adada hiç Türk yoktu; İtalyan kızları tavşan cinsi mi

Bu adada hiç Türk yoktu; İtalyan kızları tavşan cinsi mi

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 6 dk okuma süresi
572 0

Osmanlı Kıbrıs’a iki dalga halinde göçmen iskânı yaptı. İlk dalga 1572 ile 1600 tarihleri arasındadır. 12 bin aile gönderilmesi planlanmış ama 8 bin aile gönderilebilmiştir. İkişer çocuk olsa, 32 bin nüfus… Kaynak? BOA… Tanık? 1591’de adayı ziyaret eden Rahip Dandini’nin anıları. (Excepta Cypria- Cobham) 1699’dan başlayıp, 1745’e kadar devam eden ikinci dalgada ise 2480 aile göçürülmüştür ki toplamı 23 Yörük Oymağı’ndan boylardır. Oldu mu size 10 bin 248 aile? Üç çocuktan hesap ederseniz 50 bin nüfus…
Bunlardan geriye kaçan oldu mu? Kitlesel bir kaçış olamazdı, çünkü “kaçıp geri dönenin katli vacip midir?” sorusuna Şeyhülislâm Ebussut Efendi daha 1572’de “Vaciptir” diye fetva verdiydi. Bunlardan sadece 1 (yazıyla bir) tek gemideki Kiselioğlu Yörükleri, “sefine reisini” öldürerek geri kaçmış ve Antalya Beydağları’na yerleşmiştir.
Bir tek gemideki bir tek olayı genelleştirip, “sürüldülerdi ama gelmediler” diye yalan söylemek, bir cehalet ve namus meselesidir. Osmanlı yaptıramayacağı hükmü vermez…
“ Osmanlı adayı işgal ettiğinde, burada yaşayan Venedikliler ne oldu? Hepsi Müslüman oldu…” diye dipsiz kiler boş ambar uydurma tezler geliştirmek, kolay! Venedik, o zamanlar bir şehir cumhuriyetidir. 16.yy’da bir şehrin ne kadar nüfusu olacak ki hile ile ele geçirdiği bir adada kaç kişi iskân edecek? Cobham’ın Exceptra Cypria’sında, “Lefkoşa’lı” Rahip Calippo’nun 1572 yılında Venedik Doçuna yazdığı rapor var! Kelle kelle yazıyor… Lefke’den 300 Stradiot çıkmış örneğin… Hepsini toplasanız, ki işte kaynağı yazdım, resmi rapordur; buyurun siz de toplayın, 20 bin İtalyan ya çıkar, ya çıkmaz! Girne’de 750 İtalyan askeri varmış, hemen teslim olmuşlar der herifin raportörü. Gerisi İtalyanlar’a zorla yardım eden “gönülsüz” Rumlar… Raporun sonunda, ölenler, esir alınıp İstanbul’a götürülenler, Osmanlı gemileri ile Girit adasına aktarılanlar veee “Müslüman olanlar”ın da listesi var! Ben iki köye yerleştirilen Mağusa’nın sivil insanlarının bir kısmı ile dört (sayıyla 4) adet de Venedikli subay biliyordum, yanlışmış! Sekiz adetmiş (Rakkamla 8) 50 bin kişiyi bunlar kovaladı herhalde!
Efendim, “Geldiler ama kaptılar cillop gibi İtalyan kızlarını, nenelerimizin çoğu İtalyan”! Vay yau… Ben Kadı Menteş’ten başka bir örnek bulamadım bir yerde… Yazıyla “bir örnek”! Rakkamla “1 örnek”… Hepiniz de ondan mı türediniz? Ne İtalyanmış be?
Bir kadınla, sekiz de subay, soyumuzu bozdular demek?! Vah vah…
“Bu Osmanlı” Lefkoşa’da kızları esir alıp satmış… Erkekleri bırakmış gibi… Ben size beterini söyleyeyim: İtalyanlar der ki 20 bin çirkin kadını da öldürmüş! Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Yasası yoktu demek ki daha… Ne ayıp? Mağusa’da da Bragadino’nun derisini yüzmüş… Bütün süvari askerleri de kılıçtan geçirdi! Hatırınız kalmasın, ben hatırlatayım… Da o sıralar, başka devletler ne yapıyordu? Sadece birkaç ay sonra 24 Ağustos 1572 gecesi, sizin medeniyetin beşiği Paris’te, bir gecede Katolik Fransızlar, 3 bin Protestanı kıtır kıtır kesti. Bütün Fransa sathında öldürülen Protestan sayısını 1 milyon olarak veriyor kaynaklar! Osmanlı’ya çok ayıp “ Kopenhag Kriterleri”ne uymamış, medeniyetsiz…
1571’de olan, 2017 değerleri ile mi değerlendirilir?
Yabancı tarihçileri olsun okuyun be gobelya!
Cobham’da yazar ki 1572’de Osmanlı savaştan kalanları ve kaynakları tespit etmek için bir “Tahrir” yaptırdı. Bu çerçevede, nüfus da sayıldı! 18 bini vergi mükellefi 85 bin kelle vardı… Hiç Türk de yoktur o tahrirde… Onun için göç yaptırdı! 300 sene sonra, İngiliz geldiğinde yaptığı 1881 nüfus sayımında ise 267 bin Ortodoks Hristiyan, 1500 Latin, 1500 Maronit, 1500 Linobambaki ve 65 bin de ana dili Türkçe olan Müslüman buldu… Cem’an: yaklaşık 350 bin nüfus! Bre insafınız kurusun sizin İtalyan kızları tavşan cinsi miydiler?
Anladık! Çoğunuzun ailesi Linobambaki… Endaksi badriodi… Siinomi ama meseleyi don uçkur seviyesine siz indirdiniz! Deseydiniz ki “Benim soyum Türk değil diye kendimi manevi baskı altında, aşağılanmış hissediyorum” ben de sizinle beraber olurdum. Ama “Bu adada hiç Türk yoktur” deyince, cevabını dinleyeceksiniz… Evet, 350 bin nüfus içinde 1500 tane, “ne ondan ne de bundan; işine gelince ondan, gelmeyince bundan” diyen bir millet vardı. Bu kaltabanlığın sebebi de ezgi mezgi değil, vergi kaçakçılığı! İngiliz bile “Bir garip topluluk” diyor… Sahtekâr çünkü… %10 değil… Mikro milliyetçilik yapmaya kalkıp ana milliyetçiliği kışkırtmayın!
Nazim Beratli

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir