KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Papanın çocuk tacizcisi Katolik papazlarla imtihanı?

Papanın çocuk tacizcisi Katolik papazlarla imtihanı?

Ömür Çelikdönmez Ömür Çelikdönmez - - 6 dk okuma süresi
780 0

Son papa alem adam. Kilise bürokrasisini takmıyor, pedefoli vurguncu papazların dokunulmazlık zırhını umursamıyor. Para ve şaşaalı hayata düşkün inananları hedef alan Papa Franciscus, “Bir inanan yoksulluktan ya da evsizlerden bahsediyorsa, bir firavun gibi yaşayamaz” diyebiliyor. Evsizlerle buluşuyor yemek yiyor.
Hz. İsa’nın bir otel odasında dünyaya gelmediğini, doğumu sırasında ailesinin fakirlik içinde olduğunu belirterek, “Narsisizm, lüks ve tüketim sarhoşu bir dünyada, Hz. İsa’nın gelişi bizi ayık davranmaya davet eder” demekle kalmıyor,Papa tüm Hıristiyanları ‘sade, dengeli, tutarlı, gerekli olanı görüp yapabilir şekilde davranmaya’ çağırıyor.
Öncekiler gibi paragöz de değil! Katoliklerin ruhani lideri Papa Francis, çalışanlarına para ödemeyen kuruluşların bağışlarını kabul etmeyeceklerini belirtip Kilise’nin ‘kirli paraya değil Tanrı’nın merhametine açık kalplere’ ihtiyacı olduğunu bangır bangır bağırıyor. Bizdeki din simsarları gibi “- yeterki para getirin Allah onları aklar, birinizi bin yapar, günahınızı affeder sizi falanca peygambere filanca ermişe cennette komşu yapar” diyemiyor.
Papa Francis, geçen yıl tarihi bir karara imza atarak, küçük çocukların cinsel istismarını örtbas eden veya göz yuman piskoposların da yargılanması için yeni bir düzenlemeyi hayata geçirdi. Vatikan’ın çocuk tacizcisi papazları bu papayı hiç sevmiyor.Papanın hedefindeki ilk isim, yanıbaşındaki Vatikan Ekonomi Bakanı ve Avustralya Kardinali George Pell.
Papanın çocuk tacizcisi Katolik kilisesi mensuplarının yargılanmasına dair kararından sonra Avustralya Polisi, Katolik Kilisesi’nin en üst en üst düzey üçüncü ismi olan Vatikan Hazinedarı Avustralyalı Kardinal George Pell’e cinsel taciz suçlamaları yöneltti. Vatikan’da hazinenin başındaki isim olan Pell, Katolik Kilisesi’ndeki en üst düzey üçüncü yetkili ve hakkında birden çok kişi tarafından taciz iddiasında bulunuldu.
Kardinal George Pell 18 Temmuz’da mahkemeye çıkacak. Kardinal geçen yıl Roma’da Avustralyalı dedektiflere gönüllü ifade vermişti. Polis yetkililerine göre Cardinal Pell, birden çok şikayetçinin dile getirdiği birden çok suçlamayla karşı karşıya. Her taciz olayında olduğu gibi Pell ise suçlamaları reddediyor.
Avustralya’nın en kıdemli Katolik yetkilisi olan Pell, 1970’lerden itibaren yaşanan çocuk tacizleriyle suçlanıyor.
Pell Vatikandaki görevinden çok önce Sydney Başpiskoposuydu. Avustralyalı Kardinal George Pell, 4 Nisan 2004’te Kardinaller Kurulu’nun, Papa İkinci Jean Paul’ün yerine muhafazakar birini seçeceğini belirtmiş, “Kilise’yi gerçekten tanıyan birinin, radikal bir değişimin mümkün olabileceğini düşüneceğini sanmadığını”  söylemişti. Şimdi nasıl bir hayal kırıklığı yaşadığını siz düşünün.
Kim bu sapık papaz? Ballarat’ta Katolik kiliselerinde çocuklara yönelik cinsel tacizlerin gündeme geldiği dönemde kentte papaz olarak görev yapan Pell, daha sonra Melbourne ve Sydney Başpiskoposluğu görevlerinde bulunmuştu. Pell, bugün Vatikan Maliye Bakanı olarak görev yapıyor ve diplomatik dokunulmazlığı var.
Avustralya’daki Katolik kiliselerinde 1950’li yıllardan itibaren çocuklara cinsel taciz vakalarının tespit edilmesi üzerine konuyu araştırması için 2013 yılında Kraliyet Komisyonu kurulmuştu. 
Komisyonun araştırmaları sonucunda 4 bin 444 çocuğun, kiliselerde görevli papazların taciz ve tecavüzüne uğradığı ortaya çıkmıştı. Avustralya’nın en yüksek soruşturma kurumu olan komisyon çalışmalarını halen sürdürüyor.
Kardinal Pell hakkındaki suçlamayı, bugün 40’lı yaşlarında olan ve adı açıklanmayan iki erkek yaptı. Kardinal Pell, 1978-79 yazında memleketi Ballarat’ta çocuklara cinsel tacizde bulunmakla suçlanıyor.
Kardinal Pell, 1960’lı ve 1980’li yıllarda 130’dan fazla erkek çocuğu istismar etmekle suçlanan Papaz Gerald Ridsdale ile aynı kilisede görevliydi. Pell’in, işlenen suçlardan haberdar olduğu ileri sürülmüştü.
Çocuk Cinsel İstismarına Yönelik Kraliyet Komisyonu, 2012’de kurulmuş ve Avustralya Katolik Kilisesi’nde yaşanan çocuk istismarlarına yönelik iddialarla ilgili soruşturma da geçen yıl başlamıştı. Sidney Kardinali olarak da görev yapan Pell, Avustralya’nın Çocuk Cinsel İstismarına Yönelik Kraliyet Komisyonu’na tanık olarak verdiği ifadesinde, Katolik Kilisesi’nin cinsel istismar iddiaları konusunda “çok büyük hatalar” yaptığını söylemişti.

Papanın işi gerçekten zor. Bir tarafta Vatikan’ın mafyalaşmış Kilise bürokrasisi, bir tarafta kara para aklayan kilise bankaları, bir tarafta çocuk tacizcisi sapık papazlar, ne diyelim Allah yardımcısı olsun, neden mi? Çünkü doğru bir iş yapıyor, cinsel sapkınlıklarla, yolsuzlukla mücadele ediyor. Kalbimizi ve evlerimizi mültecilere açalım diyor. Bu papa Vatikan’a çok fazla. Yakında zehirlenir veya kalb krizi geçirir ya da bir suikastta uğrarsa hiç şaşırmayın!

Ömür Çelikdönmez
Twitter:@oc32oc39
omurcelikdonmez@hotmail.com

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir