KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Azerbaycanlı iş adamı Etimat İsmaiyılov’u Ruslar mı öldürttü?

Azerbaycanlı iş adamı Etimat İsmaiyılov’u Ruslar mı öldürttü?

Ömür Çelikdönmez Ömür Çelikdönmez - - 5 dk okuma süresi
668 0

Azerbaycan Türklerinden işadamı Etimat İsmaiyılov’un Florya’daki ofisinde kanlı infazı her ne kadar iki eski dost arasında alacak verecek ilişkisi gibi görünse de, perde arkasında çok daha farklı etkenlerin olabileceği göz ardı edilmemeli.

1969 Bakü doğumlu St Petersburg Üniversitesi hukuk bölümünden mezun. Babası SSCB döneminde Azerbaycan Cumhuriyet Başsavcılığı ve bir dönemde Adalet Bakanlığı yapan İlyas İsmaiyılov. İlyas Abbas İsmayilov, 20 Mart 1938’de Tovuz bölgesinde doğdu. 1962 yılında Azerbaycan Devlet Üniversitesi Hukuk Fakültesinden onur derecesiyle mezun oldu. 1996 yılında, Azerbaycan Demokrat Partisi liderliğindeki Adalet Partisi, Ismayilov partinin eş başkanlığına seçildi.Evli, iki oğlu var. Etimat iki oğlundan biri.İlyas İsmaiyılov’un diğer oğlu Matin/Metin İsmaiyılov’da hukukçu. Amerika’da New York’ta ikamet ediyor ve bu ülkede çalışıyor. Metin’in üç çocuğu var. Etimat İsmaiyılov’un annesi ve İlyas İsmayilov’un eşi Zakiya Ismayilova, tıp eğitimi aldı. Biyoloji doktoru olan Zekiye İsmayılova farmakoloji alanında ilk Azerbaycanlı kadın doktoru ve profesördür. 1964 yılında Leningrad Kimya-İlaç Enstitüsü’nden mezun oldu. Leningrad Kimya ve Eczacılık Enstitüsü Farmakoloji Bölümünde (1966-67) Leningrad Üniversitesi Askeri Bölümü’nde (1965-66).
1967 yılından Azerbaycan Tıp Üniversitesi farmakoloji ana bilim dalında asistan (1967-70), baş öğretmen (1970-77), doçent (1977-91), 1991-94’den itibaren profesördür. Etimad, Leningrad Devlet Üniversitesi Hukuk Fakültesi, Moskova Eyalet Üniversitesi, Matenus Hukuk Fakültesi, New York ve Columbia Üniversitelerinden mezun oldu. Etimad Ismayilov, yıllar önce 24 Ağustos 2006’da Rusya’da çalışırken orada tutuklanmıştı. Gürcü Cumhurbaşkanı Mikheil Saakashvili ile dostluğunun tutuklanmasına neden olduğu ileri sürülmüştü. Oysa mahkeme tutanakları başka şey söylüyordu. Avrasya Sanayi-Finansal Grubu Limited Şirketi’nin sahibi Etimad İsmayılova, 207 milyon ruble tutarında bir yolsuzluğa bulaşmıştı. Rus Ceza Kanununa göre “kirli kara para aklama” ve “dolandırıcılık” ile suçlandı.

29 Ekim 2010’da Etimad İsmaiyılov, Chelyabinsk Şehri Mahkemesi’nde görülen son davada ceza davası üzerine sekiz yıla mahkûm edildi. E.Ismayilov, Chelyabinsk Merkez Bölge Mahkemesinin 5 milyon ruble teminat karşılığında aldığı kararla 15 Ağustos 2011’de serbest bırakıldı. Hapishaneden çıktıktan sonra Türkiye’ye yerleşti ve Star gazetesi yazarlarından Sevil Nuriyeva ile evlendi. Azerbaycan ve Türkiye’de arasında mekik dokuyordu. Uzun yıllar Azerbaycan Adalet Partisi’nde çeşitli görevlerde bulundu. Partideki son konumu Adalet Partisi’nde uluslararası ilişkilerden sorumlu genel başkan yardımcısı. Başkan yardımcısı olduğu Adalet Partisi, hukuk profesörü eski Adalet Bakanı ve Cumhuriyet Başsavcısı İlyas İsmayilov’la parlamentoda temsil ediliyor. Etimad İsmaiyılov’un katili Gözel Damirov, aynı zamanda birlikte iş yaptıkları yakın dostu.Gözal Damirov; Azeri eski polis şefi, emekli albay ve işadamı. Azerbaycan’da bir dönem İl Emniyet Müdürlüğü görevinde bulunduğu ve daha sonra karıştığı bir olaydan sonra Türkiye’ye kaçtığı belirtiliyor. Damirov Bakü’de bir buzdolabı fabrikasının yöneticisi. Ayrıca Azerbaycan ve Türkiye’de yatırımları mevcud. Etimad İsmayılovaya buhar olup havaya uçan, 207 milyon rublenin faturası çıkarılmış olmalı. Ailenin Gürcülerle bağlantısı, Amerikalılarla iş ilişkileri ve babasının başkanı olduğu Adalet Partisinin antiPutinci çizgide olması bu cinayeti kimin azmettirmiş olabileceği hakkında az çok fikir veriyor.

Ömür Çelikdönmez
Twitter:@oc32oc39

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir