KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. PKK destekçisi Avusturyalı gazeteci Max Zirngast neden tutuklandı?

PKK destekçisi Avusturyalı gazeteci Max Zirngast neden tutuklandı?

Ömür Çelikdönmez Ömür Çelikdönmez - - 6 dk okuma süresi
192 0

Avusturya bir süredir Türkiye aleyhinde ve düşmanca algılanabilecek adımlar atıyor. Avusturya Milli İstihbarat Teşkilatı – Anayasayı Koruma ve Terörle Mücadele Dairesi’nin (BVT) 2016 yılı raporu, aşırı sağcı motivasyonla gerçekleştirilen eylemlerin artığını ortaya koymuş, en büyük tehditin İslami radikalizm olduğu açıklanmış, son bir yılda vuku bulan olaylar nedeni ile ilk defa Türk göçmenlerin itham edilmesi dikkat çekmişti. Avusturya İç İşleri Bakanı Asayiş Genel Müdürü Konrad Kogler, Avusturya’daki Türk ve Kürt asıllı insanların birlikte yaşamasının giderek daha da zorlaştığını, bu bağlamda Türk hükümetine yakın dernekler, PKK ve Gülen Hareketi gibi terör örgütü olarak sınıflandırılan grupların mercek altına alınacağını belirtmişti. Bu yıl içinde de Avusturya hükümeti birisi Türk Camii olmak üzere yedi camiyi kapatmıştı. Kapatma kararı alınan Türklere ait caminin Türk milliyetçiliğini yaydığını, caminin ülkede Müslümanları resmen temsil eden Avusturya İslam Cemaati’nden izinsiz olarak faaliyet göstermesi sebebiyle kapatıldığı belirtilmişti.

Aslında Anayasayı Koruma ve Terörle Mücadele Dairesi, ABD Viyana Büyükelçiliğininde görevli CIA unsurlarının etkisi altında. Hatta bırakın Avusturya istihbaratını Alman istihbaratına da nüfuz ettikleri, yönlendirdikleri zaman zaman gündeme getiriliyor. Ülkemizde faaliyet gösteren Max Zirngast CIA güdümlü ajan gazetecilerden biri. Görünürde Viyana ve Ankara’da felsefe ve siyaset bilimi alanında çalışan bağımsız bir araştırmacı yazar. Ancak aleni Türk devleti düşmanlığı yaptığı da bizzat kendi yayınları ile belgeli.
Avusturyalı gazeteci Max Zirngast, 11 Eylül’ün erken saatlerinde Ankara’daki apartman dairesinde terörle mücadele yetkilileri tarafından iki Türk vatandaşı ile birlikte gözaltına alınmasına tepki gecikmedi. Avusturyalı Gazeteci Max Zirngast, Hatice Köz, Burcu Pekdemir ve Mithatcan Türetken’de tutuklandı. Uluslararası ve Avrupa Gazeteciler Federasyonu (IFJ-EFJ), Max Zirngast’ın gözaltına alınmasını protesto etti. Derhal serbest bırakılması icin Türk yetkililere çağrıda bulundu. Ama nafile, Türkler serbest bırakılması bir yana ajan gazetecinin tutuklanması için mahkeme kararı çıkardılar. TKP/Kıvılcım üyeliği” iddiasıyla gözaltına alınan casus gazeteci Türk adaletinden kaçamadı.

Max Zirngast Türk cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı sıkça eleştiriyor, Türkiye’nin teror örgütü PKK ile mücadelesine karşı çıkıyor, aleni bir şekilde ayrılıkçı terör örgütüne destek veren haber ve analizler hazırlıyordu. Max Zirngast’ın ayrılıkçı Kürtler’in siyasi organizasyonu HDP’nin (Halkın Demokratik Partisi) seçim kampanyasında aktif faaliyette bulunmuştu. Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde (ODTÜ) bir siyaset bilimi öğrencisi olan Max Zirngast, Avusturya dergisi re: volt, ABDde yayınlanan sol çizgideki Jacobin ve Türk sosyalistlerin neşrettiği aylık Toplumsal Özgürlük gibi bir dizi sol yayın yayınına katkıda bulunuyordu.

Gözaltına alınmasından hemen sonra Avusturya’da basılan re:volt dergisi, uluslararası haber ajansı Reuters’a e-posta yoluyla yaptığı açıklamada Zirngast ile ilgili olarak, “Uzun yıllardır Türkiye’de yaşayan yazarımız özgürlük ve demokrasi için mücadele eden tutkulu solcu bir aktivisttir” açıklaması yaptı. Almanca yayımlanan sol eğilimli re:volt dergisinin verdiği bilgilere göre, gazeteci son dönemde PKK ile ilgili haberlere imza attı. Avrupa Gazeteciler Federasyonu (EFJ), 11 Eylül’de Ankara’da gözaltına alınan Avusturyalı gazeteci Max Zirngast ile dayanışma mesajı yayımladı. Re:volt ve Jacobin dergilerinin yanı sıra Toplumsal Özgürlük gazetesinde de yazan Max Zirngast’in serbest bırakılması talep edildi.Avusturya Başbakanı Kurz, Ankara’da Avusturyalı gazeteci Max Zirngast’ın gözaltına alınmasına tepki gösterdi. Kurz, Türkiye’nin gözaltının gerekçelerini açıklaması gerektiğini söyledi. Ankara 4. Sulh Ceza Hakimliğinin, silahlı terör örgütüne üye olma suçlaması ile gözaltına alınan ve diğer üç kişi ile birlikte tutuklanması kararı verdiği Avusturyalı gazeteci Max Zirngast; Almanca, İngilizce ve Türkçe biliyor ve bu üç dilden bir diğerine tercüme yapabiliyor. Bence Kürtçe ve Zazaca bildiğini gizlemiş. Avusturyalı gazeteci Max Zirngast’ın ‘Kobani’de savaş’ adlı kitabı mevcut.

Ömür Çelikdönmez
Twitter:@oc32oc39

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir