Həsənbala Sadıqov: Tələbimiz torpaq deyil, qaçqınlarımızın doğma türk yurdu- Qərbi Azərbaycana qayıtmasıdır!

Zabit Babayev: II. QARABAĞ MÜHARİBƏSİ ( 27 sentyabr- 10 noyabr 2020-ci il). SƏBƏBLƏR və NƏTİCƏLƏR.

Путин: которыми сталкиваются многие государства и на американском, и на европейском континентах

Moskova Belediyesi Miletler Evi’nde Atatürk’ü Anma Programı düzenlendi

Azerbaycan’da yaklaşan seçimler

Azerbaycan, Gündem 3 Mart 2018
163
MAKEDONYA'DA SINAVSIZ ÜNİVERSİTE


Azerbaycan seçimlerinin erkene alınmasının iç siyasetten ziyade dış siyasete ve bölgedeki gelişmelere bağlı olduğunu düşünüyorum. Rusya’da ve Ermenistan’da da yaklaşan seçimler bu etkenlerin başında geliyor. Aşağı yukarı aynı dönemde yapılacak bu seçimleri şüphesiz ki Azerbaycan için önem taşımaktadır. Muhtemeldir ki Azerbaycan seçimleri öne alarak yeni döneme bir an önce hazırlanmak ve dış politikaya yoğunlaşmak istemektedir.

Geçen yıl artan petrol fiyatlarının da etkisiyle Azerbaycan ekonomisinde görülen büyüme ve istikrarın da seçimin öne alınmasında etken olduğunu söylemek mümkün. Bu büyüme ve istikrarın mevcut yönetim açısından sandıklara olumlu yansıması olacağını varsaymak yanlış olmayacaktır.

2016 yazında yapılan referandumla cumhurbaşkanlığı görev süresi beş yıldan yedi yıla çıkarılmıştı. Öne alınarak bu yıl gerçekleştirilecek bir seçimle mevcut cumhurbaşkanının 2025 yılına kadar görev süresi uzatılabilir. Bu da gerek içteki istikrarın devamı, gerekse de dış politikada etkinlik açısından tercih edilmiş olabilir.

Azerbaycan oldukça genç bir demokrasiye sahip bağımsız bir ülkedir. Her geçen yıl demokrasi kültürü tecrübe kazanmakta ve gelişmektedir. Bununla birlikte seçim tarihlerinin kısa süre içerisinden birden fazla kez değiştirilmiş olması gibi kimi faktörler, bazı şeylerin tam oturmadığını gösteriyor. Azerbaycan demokrasisinin kurumsallaşması için biraz daha zamana ihtiyacı olduğunu düşünüyorum.

Çağlar Erbek

Yorumlar