KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Avusturya Moskova Büyükelçisi: Türkiye AB üyesi olamaz

Avusturya Moskova Büyükelçisi: Türkiye AB üyesi olamaz

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 2 dk okuma süresi
254 0

Avusturya’nın Moskova Büyükelçisi Emil Brix, Türkiye’nin “insan haklarını ihlal ettiği” gerekçesiyle Avrupa Birliği’ne (AB) üye olamayacağını iddia etti.

Rus Vedomosti gazetesine konuşan Avusturya’nın Moskova Büyükelçisi şu ifadeleri kullandı: “Avusturya son yıllarda çok nadir bir politika izliyor. Bunun nedeni de daha önce Avrupa konusunda çok sayıda yanılsamalarımızın olması. Burada üç faktör önemli rol oynadı. Öncelikle Türkiye ile ilişkiler. Türkiye, insan haklarını ihlal ettiği gerekçesiyle AB üyesi olamaz. Biz şunu düşünüyoruz: Ankara ile üyelik müzakereleri hiç bir şekilde yapılmamalı.”

AVRUPA ABD’E DAHA FAZLA BAĞLI

Brix diğer faktörleri şöyle sıraladı: “İkinci faktör mülteciler. Sadece Avusturya’ya yüz binlerce mülteci geldi. Ve biz onları ne kontrol edebildik, ne sicil kayıtlarını yapabildik ve ne de entergrasyon edebildik. Biz 2 yıldan fazladır ki AB ile konuyu çözmeye çalışıyoruz. Fakat henüz çözemedik. Üçüncü faktör şu: Avrupa kendisini dış arenada dev taraf olarak görüyor. Fakat işin gerçeğinde ise Avrupa ABD’e daha fazla bağlı. Biz hatta kendi çizgimizi hazırlayamıyoruz. Bunu değiştirmemiz lazım.”
Fuad Safarov

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir