Families With Many Children in the South Caucasus

RUSYA’DA ANAYASA MAHKEMESİ PUTİN’E ÖMÜR BOYU BAŞKANLIK YOLUNU AÇTI

Rus Patriği Kirill Müslüman mı?

Corona Virüsü (COVID 19) Siyasi değil Bilimsel bir Tehdittir

Avrupa neden Türkiye iktidarına engel çıkarıyor?

Gündem 11 Mart 2017
629

Avupalıların Türkiye iktidarının kendi ülkelerinde kampanya yapmasına karşı çıkmasının referendumun sonucuna etkisi yurtdışındaki Türkler arasında “Evet”cilerin sayının artmasıdır. Sizce Avrupa devletlerinin karar alıcıları bunu görmeyecek kadar aptal mi? Ya da bunu görseler bile Türk düşmanlığını bu kadar açıktan yapmaya devam edecek kadar duygusal bir anlayısa mı sahiptirler?
Avrupa’nın bu kararları sadece iki türlü izah edilebilir:
a) İç neden: Avrupa’da özellikle seçimler arifesinde milliyetçilige oynayarak kendi toplumlarının ırkci partilere kayışını ve böylece Avrupa Birliği`ndeki ırkçı dalğanı Türkiye üzerinden engellemek istiyorlar. Ayrıca Avrupalılar Türkiye’deki sert iç politik mücadelenin kendi ülkelerine taşmasının toplumsal ve siyasi risklerini istemiyorlar. Keza bir yabancı ülke siyasilerinin gelip Avrupa`da politika yapması da ilgili ülke için ciddi jeopolitik risk unsurudur. Bugün referandum mitingi yapar, yarın parti kurmağı teşvik eder, iki gün sonra da bu parti o Avrupa ülkesinde hukümet ortağı olur!!! Hollanda, Fransa ve Almanya bu noktada önemli örnekler.
b) Dış neden: Referandum sürecini olabildiğince keskinleştirerek Türkiye’deki toplumsal yapını iyice kırılgan hale getirmek. Böylece Avrupa referandum sonucu ne çıkarsa çıksın toplumsal ve siyasal yapısı iyice kırılganlaşmış Türkiye üzerine daha kolay oyun kurabilmek imkanı yakalayacaktır.
Dr. Nazim Cafersoy

Yorumlar