KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Atatürk Havalimanı’nda Patlama

Atatürk Havalimanı’nda Patlama

Hasan Oktay Hasan Oktay - - 4 dk okuma süresi
369 0

Atatürk Havalimanı’nda Patlama
emrahkaya1
Dakikalar önce Atatürk Havalimanı’nda patlama yaşanmıştır. Kim tarafından yapıldığı bilinmeyen bu saldırı kontrol sırasında silah taşıdığı görülen ve engellemeye çalışılan iki canlı bomba tarafından gerçekleştirilmiştir. Bazı iddialara göre patlama öncesi çatışma çıkmıştır. Bu çatışma esnasında bölgeye koşan polislerin bulunduğu noktada saldırı gerçekleşmiştir. Saldırıda 10 vatandaşımızın hayatını kaybettiği ve 40 vatandaşımızın ise yaralandığı dile getirilmektedir. Saldırı sırasında bölgede teröristlere müdahale etmek isteyen polisler, sıradaki vatandaşlar ve özel güvenlik görevlilerinin hayatını kaybetmesi ya da yaralanması muhtemeldir. Ve olay yerinden dört silahlı terörist kaçmıştır.

Son birkaç yıldır yaşanan bombalı saldırılar Türkiye’yi Suriye ve Irak’a çevirme amacı taşıdığı aşikardır. Bu durum tekrardan istihbarat zafiyeti tartışmalarını başlatmıştır. Ayrıca göz ardı edilmemelidir ki PKK veya IŞİD Türkiye’yi sadece bombalarla değil aynı zamanda silahlarla da doldurmuştur. Son olarak istihbarat teşkilatlarından gelen bilgilere göre özellikle IŞİD’in yeni bir saldırıda bulunacaktı.

Peki, saldırıyı kim yapmış olabilir? İlk öncelikle Türkiye’nin son dönem dış politikada yaşadığı değişimler hem PKK hem de IŞİD’in olma ihtimalini yükseltmektedir. Türkiye, Ortadoğu politikasında yaşadığı değişimle birlikte PYD’yi boğma ve IŞİD’e karşı Rusya’yı desteklemesi saldırının nedenleri olabilir. Özellikle IŞİD noktasında koalisyon güçlerinin son zamanlarda düşen performansının yanı sıra Rusya’nın daha da etkili olması ve Türkiye’nin Rusya ile yakınlaşma çabalarını cezalandırma amaçlı olabilir. PKK/PYD ise bu noktada Suriye’deki yaşam bölgelerine Türkiye’nin müdahale etme ihtimaline karşı Türkiye’ye saldırmış olabilir. Rusya ile düzelmeye başlayan ilişkiler neticesinde Türk turizminin iyileşmesi düşünülürken bu saldırıyla turizme yeni bir darbe vurulmuştur. Ayrıca unutulmamalıdır ki Türkiye’nin özellikle Rusya, Esad ve İsrail’le yakınlaşması bölgedeki dengelerin Türkiye lehine değiştireceği bilinmektedir. Saldırının özellikleri incelendiğinde ise Avrupa’da yapılan saldırılarla benzerlik taşıması nedeniyle IŞİD akıllara gelmektedir.
Bu çerçevede saldırıyı gerçekleştirme ihtimali olan birinci şüpheli örgüt IŞİD, ikinci şüpheli örgüt ise PKK’dır.

Ancak bu ihtimallerin dışında ABD faktörü de göz ardı edilmemelidir. Her geçen gün bozulan ABD-AKP ilişkilerinin yanı sıra Rusya’yla yakınlaşmaya başlayan Türkiye bu noktada saldırı ABD’nin vekalet savaşçıları tarafından düzenlenmiş olma ihtimali de yüksektir. Çünkü Batı bloğundan daha çok Doğu bloğuna yaklaşan Türkiye, ABD’nin istemeyeceği bir ülkedir. Bu nedenle Türkiye’ye ABD tarafında gözdağı verilmesi bir ihtimaldir.

Türk Milleti’nin bu süreçte sağduyusunu koruması, tek yürek olması ve terör örgütlerine karşı Türk devletiyle ortaklaşa hareket etmesi gerekmektedir. Her hangi bir şüpheli durumda hiç düşünmeden güvenlik güçlerine haber verilmelidir. Ayrıca saldırı yeni olduğu için özellikle sosyal medya üzerinden paylaşılan bilgilere inanılmamalıdır.

Amerika Araştırmaları ve Terör Uzmanı Emrah Kaya/ Kafkassam
Facebook- Twitter: @emrhky0407

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir