KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. ARNAVUTLUK YANIYOR

ARNAVUTLUK YANIYOR

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 10 dk okuma süresi
280 0

ARNAVUTLUK YANIYOR, HEM DE BU SEFER PEK MÜTHİŞ: ARNAVUTLUK İÇİŞLERİ BAKANI FATMİR XHAFAJ’IN İSTİFASINDA ÇOK KÖTÜ BİR HABER VAR
ANALİZ: İSTİFANIN NEDENİ VE SONUÇLARI
Yazan: Fitim ZEKTHI, 27 Ekim 2018, Tiran/ARNAVUTLUK
Türkçe: Sokol BRAHAJ, 27 Ekim 2018, İzmir/TÜRKİYE

Eski Roma’da, birçok acı verici cezalandırmalar arasında, ölünün cesedini bir mahkûmun vücudu ile bağlanması da vardı. Ölü bedenin eti ayrışmaya başlardı, parçalanıp çürüdükçe mahkûmun canlı bedenini de kangenleştirip çürütmeye başlardı. Bu süreç, mahkûmun bedeni kangrenleşinceye kadar birkaç gün sürerdi. Sonunda mahkûm ölürdü, vucudu tamamen çürürdü.

Bu durum tam olarak da, şuandaki Başbakan Edi Rama’nın hükümetinde olan şeydir. İçişleri Bakanı Fatmir Xhafaj’ın istifası, SP’nin (Sosyalist Parti) ve Hükümet’in vücudu çürümenin genişlediği yaygın bir kanıtıdır. 2013 yılında Sosyalist Parti Genel Başkanı Edi Rama; SP’ye, onun parlamento grubunda ve siyasi yönetiminde suça bulaşmış, suç dünyasında önde gelen insanları çağırdı ve makam mevki verdi. Bu çağrılan insanlar politik olarak ölüydüler, apolitik insanlardı ya da daha da kötüsü anti-politiktiler.

Edi Rama’nın suç dünyasıyla yaptığı bu bağlantı hızla çürüme belirtileri vermeye başladı. Bu bağlantı, ülkenin heryeri haşaş/esrar ekilmesine neden oldu, bu bağlantı haşaşın trafiği ve diğer uyuşturucuların ülkede çoğalıp büyümelerine neden oldu, ayrıca hükümetin, ülkenin günlük hayatındaki bu suçtaki rolünü ve uyuşturucu kaçakçılığını kınayan muhalefetle savaşa girmesine neden oldu. Başbakan muhalefete karşı hiç pes etmedi, ve bu sanıkları şiddetle savundu. Muhalefetle kişisel bir savaşa girdi. Sanıkların kendileri de muhalefetle savaşa girdi. Edi Rama ve hükümetinin bu bağlantı sonucunda her geçen gün büyüyen çürüme derecesine paralel olarak, bu bağlantları eleştiren muhalifete karşı yaptığı savaş da büyüdü. Bunun sonucunda muhalefet Meclisi terk etti ve siyaset kurumunu bu suç kapsamından çıkartmaya ve SP’yi suçla olan bu bağlantıdan koparmak için bir savaş başlattı. Muhalefet, decriminalizasyon yasasıyla görünen çok önemli başarıya rağmen, bu pozisyon SP’nin suç ile çürümüş bedenle olan bağlantısı devam etti, çünkü kendini orda konumlandırmıştı.

Geçen yılki (Haziran 2018) Genel Seçimler, Edi Rama ve SP’nin suçla işbirliğinin zirvesiydi, yada ölü bedenin, yani suçun, diğer bedenin hayati organlarına değdiği noktaydı. Geçen yılki seçimlerde büyük çaplı ama cerrahi bir hassasiyetle -apartman apartman, mahalle mahalle, köy köy- Elbasan, Lezha, Dibra, Shkodra ve Tiran vilayetlerindeki satın alınan oylarla birlikte, vücudun çürümesi yaşayan bedene o kadar hızlı yayılmıştı ki, çok hızlı ve geri dönülmez şekilde ilerliyordu. Aslında SP’nin suçla olan dört yıllık bu bağlantı, o noktaya götürecekti. Suçla olan o bağlantı, bırakılmaz. Canlı bedenin o bağlantı, onu yok ettiğini anldığı anda bile, onu yok etmiyor ve ondan ayrılamıyor.

Şimdiki durumdan çıkmak zor. İçişleri Bakanı Fatmir Cafay’ın istifa haberi, her ne kadar muhalefetin bu uğurdaki vediği savaşın haklılığını kanıtlasa da, her ne kadar hükümet ve SP’nin suçla bağlantısı sonucunda çöküşünü kanıtsa da, bu iyi bir haber değil. Her şeyden önce, İçişleri Bakanı Fatmir Xhafaj kovulmuş olabilir veya kendisi istifa etmiş olabilir. Bununla birlikte, bu, çok az önem taşımaktadır. Suçun SP ile bağlantısını somutlaştırarak gerçekleştirmiş olan o kişi kimdir, suç dünyasındaki insanları hükümette çağırarak makam mevki veren o kişi kimdir? Bu sorunun cevabı İçişleri Bakanı Fatmir Xhafaj’ın görevinden ayrılışı, kötü bir haber olduğu anlamamıza yardımcı olur.

İçişleri Bakanı Fatmir Xhafaj, suçu işleyen kişileri SP’ye çağıran kişi olmadığı kesindir. Hapishanede bulunan milletvekilleri ile bu suçlulardan beraat edemeyip ortadan kaybolanlar ve de herkes tarafından bilinir ki onları SP’ye çağıran, SP’nin Genel Başkanı ve halihazırdaki Başbakan Edi Rama’nın kendisidir. Şimdi çürüme son aşamaya geldiğinde, ölü vücudun canlı vücuduyla ana bağlayıcısı olarak Başbakan Edi Rama, suç dünyasının adamlarıyla olan bu bağlantıyı bozamaz. Rama’nın şu anda, haşaşı ekenlere karşı, ihaleleri alanlara karşı ve özellikle de 2018 Genel Seçimleri (oyları) satın alanlara karşı savaşma şansı yok.

Böylece, İçişleri Bakanı Fatmir Xhafaj (Cafay), her ne kadar başbakan Edi Rama’nın tarafını tuttuysa, o, ne suç dünyasının insanlarını SP’ye çağırmaya ne yetkiliydi ne de o tarafın itici gücüydü. Çürümenin bu büyüklüğe ulaştığı şu anda ile SP ve hükümet dışındaki diğer faktörlerin [Almanya soruşturmaları, uluslararası baskılar] çok sinir bozucu çürümüş bu ikili bağlantıları saldırmaya başladıklarında, o zaman İçişleri Bakanı Fatmir Xhafaj hükümetten atılacak. Yani, bu anlamda, durumlar çok kötüdür ve Fatmir Xhafaj’ın (Cafay) uzaklaşması kötü bir haberdir.

Ancak, Fatmir Xhafaj’ın bir gün dahi olsa Bakan olmaması gerektiği söylenmelidir. Çünkü onun geçmişi parlak değil, Komünisizm Gençliğin Birinci Sekreteri olması, ve özellikle komünist rejimin “Soruşturma Müfettişi” olarak görev yapmış olması, dikkate alınmalıydı. Tabii ki, SP ve Edi Rama, suç dünyasındaki insanları siyasete çağırmak suretiyle ahlaksız bir bağlantı kurmuşken, komünist rejimden ya da o rejimin politik görevlerinden geliyorlar diye bu insanları hükümetinden atmayı hiç düşünülemezdi. Fatmir Xhafaj’ın uyuşturucu kaçakçılığına mahkum olmuş bir erkek kardeşinin olduğu gerçeği, ona İçişleri Bakanı görevi uygun olmadığı gibi muhalefet tarafından açık saldırılara da maruz kalacağı belliydi. Hatta Rama ve SP ona hükümette yer verilmesini düşünmemeliydiler. Bu anlamda İçişleri Bakanı Fatmir Xhafaj hükümetten uzaklaştığı için, bir zaferdir. Bu bir zaferdir çünkü, komünist rejimin “Soruşturma Müfettişi” olarak görev yapan, yıllarca Komünist Gençliğin Birinci Sekreteri olarak görevini yürüten bir kişi günümüz hükümetinden uzaklaştığı için, her zaman bir zaferdir. Ayrıca, insan ve uyuşturucu ticareti suçundan mahkum edilen bir erkek kardeşinin olduğu bir İçişleri Bakanının görevinden ayrılması da bir zafer.

Yani, bu bir uzaklaştırmadır. Ki bu uzaklaştırma, hükümet içindeki durum söz konusu olduğunda, derin çürümenin göstergesidir ve bu durum, Başbakan’ın çürüğü genişleterek İçişleri Bakanını attığı açıkça göstermektedir. Olayı makro düzeyde baktığımzda, bu uzaklaştırma çok güzel bir haber, çünkü, hükümetteki büyük suçluların iktidar gücünü gösterir, muhalefetin suçla mücade savaşının haklılığını da gösterir, ve de hükümette komüniz döneminde önemli bir geçmişe sahip olan biri yok artık.
Yazan: Fitim ZEKTHI, 27 Ekim 2018, /ARNAVUTLUK
BesaTime için Türkçe: Sokol BRAHAJ, 27 Ekim 2018, Tiran/ARNAVUTLUK
Orijinal Yazı:
” http://politiko.al/ka-nje-lajm-shume-te-keq-ne-doreheqjen-e-xhafajt
Arnavutluk İçişleri Bakanı Fatmir Xhafaj’ın istifasında çok kötü bir haber var / Yazan: Fitim ZEKTHI, 27 Ekim 2018
www.BesaTime.com için Türkçe: Sokol BRAHAJ, 27 Ekim 2018, İzmir/TÜRKİYE

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir