KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Ali Çelik: Dünya’daki değişimde Türkiye nerede

Ali Çelik: Dünya’daki değişimde Türkiye nerede

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 4 dk okuma süresi
219 0

Son dönemde pandem i üretim, yatırım ve lojistikte değişime sebep oldu. Bir çok iş kolunda yapılan işte para kazanılamadığı için insanlar işlerini değiştirme ve bırakma eğilimine girdi. Yaşamsal ihtiyaçlarda talebe bağlı kar marjı artışı tüccarları tarafından fahiş oranlara çıktı .Bu gıda fiyatlarında yüksek enflasyona yol açt.
İnsanlar yaptıkları işten para kazanamayınca ellerindeki parayla yada borçlanarak çeşitli yatırım araçlarına yüklenerek para kazanmaya çalıştılar, buda borsaları ,kripto paraları ve altını yükselti ve yükseltmeye devam ediyor. Yatırım araçlarında genelde müzayede sistemi olduğu için arzın az olduğu yerlerde korkunç manipilasyon karlar ortaya çıktı ve sonucunda ‘da büyük zararlar yazılacaktır.
Dünyanın bu yeni döneminde bizim dindar halkımız yatırım aracı olarak dolar,altın ve kripto para yönünden tercihini kullandı çünkü faiz dinimizce haram sonucunda döviz üretemeyen ülkemiz dindar halkımızın döviz tutkusu ülkemize yıllık yüzde 6-7 faizlesenede 20 milyar dolara mal olmaktadır, ayrıca paralarınıbanka hesapları yerine banka kasaları işyerleri veya ev kasalarında tutukları için ekstra olarak devletimizi zora sokmaktadırlar ayrıca bireysel altın yatırım yine ithal altına dayalı olduğu için ekstra 30-35 milyar dolarlık bir açığa yol açmaktadır. Kısacası döviz ve altın bir yatırım aracı yani gelir getirici değildir sadece tasarruf yani birikim aracıdır , halkımızın finansal cehaleti bizi fakirleştirecektir çünkü tasarruf araçları banka veya piyasalar aracılığıyla ekonomiye kazandırıla bilinir .
Lojistik işine gelince görünen odur ki artık şoförsüz tırları yolda görmek istiyorlar fakat kaza riskleri gözlerini korkutuyor bunu aşmak için önce şoför yokluğu ortaya çıkacaktır .daha sonra 2-3 yıl içinde şoförsüz tırları yolda göreceğiz .Havadaki sıcaklık değişimi gıda arz ve su güvenliği konusunda gerçekten risk teşkil etmektedir bu konuy ciddye almak gerekir.
Sonsöz kripto paranın bir yatırım aracı olabilmesi için bir varlığa dayanması gereklidir geri kalanlar titan sadet zinciridir. dövizin yeri banka hesaplarıdır ,Altın tasarruf aracıdır ,yatırım değil sadece savaş zamanı alınabilr . hisse senedi 3 yıldan uzun vade alınırsa yatırım aracıdır..

Ali Çelik Kafkassam

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir