KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Abhazya Başbakanı Gagulya’ya suikast mi düzenlendi

Abhazya Başbakanı Gagulya’ya suikast mi düzenlendi

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 3 dk okuma süresi
311 0

Abhazya Başbakanı Gennadi Gagulya’nın Gudauta bölgesindeki Miusera yerleşim yerine yakın bir bölgede geçirdiği trafik kazası sonucu hayatını kaybettiği bildirildi. Gennadi Gagulya’nın Suriye ziyaretinden döndükten hemen sonra bu talihsiz kazayı geçirmesi akıllara bir suikat olabileceği soru getirmektedir.
Abhazya Cumhurbaşkanlığı basın dairesinden yapılan açıklamaya göre Suriye’ye giden Abhazya Cumhuriyeti lideri Hacimba, havalimanında Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim tarafından karşılanmıştı. Hacimba’nın Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ile yaptığı görüşmede ikili ilişkilerle ilgili beklentileri, ayrıca Abhazya-Suriye arasındaki ilişkilerin geliştirilmesiyle ilgili konular ele alınmış olup özellikle İdlip’te meydana gelen gerginlik esnasında bu toplantının gerçekleşmesi dikkatleri üzerine çekmişti.

Abhazya ile Suriye arasında Dostluk ve İşbirliği Anlaşması’nın, ekonomik, ticari, bilimsel, teknik ve kültürel işbirliği ile ilgili bir ortak komitenin kurulması, ticaret ve ekonomik işbirliğinin teşvik edilmesi ve tanıtılması konusunda hükümetler arası anlaşmaların imzalanması gündeme gelmişti.

Abhazya’dan Suriye’ye giden heyette Cumhurbaşkanının yanı sıra Başbakan Gennadiy Gaguliya, Cumhurbaşkanlığı İdare Başkanı Beslan Bartsits, Güvenlik Konseyi Sekreteri Muhammed Kilba, Dışişleri Bakanı Daur Kove, Savunma Bakanı Mirab Kişmariya, Ekonomi Bakanı Adgur Ardzinba da yer aldı.Bu önemli gezi sonrası Abhazyaya dönen kafilede olan başbakan Gagulya’nın cumartesi akşamı Soçi’den Abhazya’ya seyahati sırasında bir kaza geçiriyor.

Abhazya Hükümet Sözcüsü Diana Zantaria’nın konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Evet bu bilgiyi (ölüm haberini) doğruluyoruz. Kaza Miusera yakınlarında gerçekleşti. Edinilen ilk bilgilere göre hastaneye kaldırılan Gennady Leonidoviç halen hayatta. Kazada başka bir yaralı bulunmuyor” dedi.

Öte yandan Abhazya Devlet Başkanlığı Sözcüsü Naala Avidzba, kazanın terör saldırısı ya da suikast olmadığını açıkladı. Avidzba, “Bu bir kazaydı. Başbakan trafik kazasında yaşamını yitirdi. Terör saldırısı ya da suikast söz konusu değil” ifadelerini kullandı. Fakat kazanın oluş şekli ve kazaya karışan diğer araçlar hakkında bilgi verilmediği için şüpheler oluşmaktadır. Abhazya’da asayiş ve güvenliğin he reçen gün halk üzerinde olumsuz etki yaptığı rutin adam kaçırmalar ve bu tür suikastlerin olduğu gözönünde bulundurulduğunda bu olayın basit bir trafik kazası olmayacağını düşündürmektedir.

İçişleri Bakanlığı’nın açıklamasına göre, kazada 2 kişi daha yaralandı.
kafkassam

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir