KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Abdullah Buksur: ANDIMIZ VE MEDENİYET KİMLİĞİMİZ

Abdullah Buksur: ANDIMIZ VE MEDENİYET KİMLİĞİMİZ

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 2 dk okuma süresi
284 0

Prof.Dr. Muharrem Ergin; “Türkiye’nin Bugünkü Meseleleri” adlı kitabında: “Türk Milleti tarihin yalnız kavmidir… Türk Milleti iyilikte de dünyanın yalnız kavmidir…” sözlerine dayanarak bu yazıyı yazıyorum.

Ben burada Andımıza benzer metinlerin ABD başta olmak bir çok ülke eğitimde yer verildiğini okutulduğunu, artık herkes biliyor.

Andımızın, bilimsellikten uzak düz mantıkla yaptıkları savunmaların da tutar bir tarafı yoktur. Neymiş efendim, “Türk’üm” demekle “Türk olunmaz”mış. Türk kimliği 2230 yıllık bir medeniyetin mensuplarının ortak kimliğidir. Kendisinin bu medenniyetin bir parçası olduğunu kabul eden herkesin ortak kimlik ilanıdır.

Kafaları milletin refah ve mutluluğu yerine, etnik kimlikler üzerinden siyaset yapan, para ve sosyal statü elde eden, mankurtlaştırılmış bu insanlara soruyorum;
“Kelime-i Şehadet” getirmekle “Müslümanım” demekle “Müslüman olunmaz” diye söyleyinde, Türk milleti kim olduğunuzu daha kolay anlasın.

Andımız, dün olduğu gibi bu gün de yarın da çocuklarımıza, gençlerimize “millî şuur” oluşturmak için okutulmalıdır. Bu onlara mensup oldukları medeniyeti tanımalarına, moral, motivasyon ve özgüven kazanmasına, geleceğe güvenle ve ümitle bakmalarına alt yapı sağlayacaktır.

Gelecek olan neslimiz, “Türk” olman bilincine ulaşamamış, ortalarda dolaşanların aksisine, bilinçlendikçe Medeniyet kimliğimiz olan “Türk” olmanın hazzını yaşayacaktır.

Andımız; çocuklarımıza, gençlerimize “millet olma ruhunu” aşılar. Mensubu oldukları millete, ülkeye ve devlete bağlılıklarını artırır. “Türk Milleti”nin birlik ve bütünlüğüne katkı sağlar. Ayrıştırmaya yönelik laflara ve çabalara inanmaz; güler geçer.

Anayasamız;Tüm uygar devletlerin yaptığı gibi ortak Medeniyet kimliğimiz olan “Türk kimliği” altında özgür birey ve bilinçli vatandaş yetiştirilmesi hedefine yönelik gayretlerini kesintisiz devam ettirmelidir.
Abdullah Buksur

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir