KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. ABD Savunma Bütçesi Pentagon-Beyaz saray mücadelesi

ABD Savunma Bütçesi Pentagon-Beyaz saray mücadelesi

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 2 dk okuma süresi
199 0

ABD ordusunun araç gereç ve teknik imkânların eskimeye başladığı ABD ‘li uzmanlar tarafından dillendirilen hususlar arasındadır. Özellikle Başkan Trump’ın silahlı kuvvetleri yeniden inşası hususun da başarısız olacağı konusunda çıkan sesler yükselmeye başlamıştır. Özellikle politika yapıcı kuruluşların raporlarında gelecek nesil teknoloji araştırma ve geliştirmeler için, yeni teknolojik ihtiyaçların satın alınması hususunda bütçe dengesinin çok üzerinden bir harcamanın yapılması gerekliliğinden bahsetmektedirler. Özellikle Amerikan Kurumsal Enstitüsünden Mackenzie EAGEN, 2020 ‘de RDT&E harcamalarında (Araştırma geliştirme test ve değerlendirme) konusunda büyük eksikliklerin olduğunu savunmakta. Satın alma kalemlerinin düştüğünü, eski sistemlerin kullanım dışı olmasından sonra yerine yenisinin ikame edilememesi, ordunun muhabere kabiliyetini zayıflatacağını ve uzun dönemde önemli kabiliyet sorunları yaratacağını belirtmekte.

ABD bütçesini 2019 -2028 projeksiyonu incelendiğinde 2023 için yaklaşık 800 milyon dolarlık bir bütçe ön görülürken 2024’ten sonra denizaşırı operasyon kalemlerin kaldırılacağı ve tekrar 700 milyon dolarlık bir düzeye ulaşacağını öngörmekteler. 2024 projeksiyonunda ABD’nin denizaşırı operasyonlarına son verip vermeyeceği o dönemdeki strateji ve politika yapıcıların kararı lakin genel kanı bu görüşte yansıtılmaktadır.

Harcamalar kaleminde kongre-pentagon-beyaz saray arasında arttırma azaltma kavgası devam etmekte. Özellikle kongrede hangi lobinin gücü artarsa yatırımların o yönde kanalize olması sebebiyle yatırım kalemlerinde değişiklik olacağı beklenmekte.
Ömer Gök kafkassam
Kaynakça
https://www.dau.mil/glossary/pages/2574.aspx
https://www.aei.org/publication/defense-budget-peaks-in-2019-underfunding-the-national-defense-strategy/
https://www.militarytimes.com/news/pentagon-congress/2018/05/24/house-overwhelmingly-backs-plan-to-rebuild-our-military/
https://www.militarytimes.com/news/pentagon-congress/2018/05/24/house-overwhelmingly-backs-plan-to-rebuild-our-military/

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir