на диссертацию Ш.М.Хапизова “Поселенческая культура дагестанцев Цора в контексте этнокультурной истории (ХVIII–ХХI вв.)”

Ռուսաստանի «սեւ ցուցակներն» ու անկեղծ խոստովանությունը

Türkiyə İraqa hərbi müdaxilə edə bilər – Vəziyyət ağırlaşır…

AVRUPA BİRLİĞİ’NİN GENİŞLEME POLİTİKASINDA MUHTEMEL İSKOÇ ETKİSİ

ABD Japonya’ya uyguladığı ticaret tariflerini Çin için yumuşatıyor

Gündem 27 Eylül 2019
26

Abdülkadir Çin ekonomik savaşı kızılıyor ABD Japonya’yı kazanmaya çalışıyor
Japonya başbakanı Shinzo Abe ve ABD başkanı Donald Trump, BM Genel Kurul toplantılarının görüşmelerinde bir araya geldi ve ikili ticaret anlaşması imzalamıştır. Yapılan anlaşmayı ABD başkanı Trump, olağan üstü olarak nitelendirirken Japonya devlet başkanı Abe ise “kazan kazan “ formülü olarak nitelendirmiştir. Yapılan anlaşmanın ABD başkanı Trump’ın göreve başladı dönemde çekildiği Trans-Pasifik ortaklığı (TPP) ‘nin yeniden başlatılması amaçlı bir ön anlaşma olarak nitelendirilmiştir. İlk aşamadan 7 milyar dolar değerinde domuz eti, buğday ve peynir konusunda tarife indirimlerini kapsadığı belirtilmiştir. Güvenlik konusunda gerekli incelemelerin yapıldıktan sonra anlaşmaya karar verildiği ve otomotiv sektörünü kapsamayacağı açıklanan anlaşmanın ABD-Japonya arasında ticari yumuşamanın ilk ayağı olarak nitelendirildi.
Abd Japonya arasında yaklaşık 67 milyar dolarlık bir ticaret hacmi bulunmakta ve Otomotiv sektörü bu ticaret hacminin en önemli ayağını oluşturmaktadır. Japonya, ABD’ye yılda yaklaşık 1,7 milyon otomobil ihraç ediyor ve bu da ABD araç satışlarının yaklaşık % 10’unu oluşturmaktadır.

Kafkassam

Yorumlar