KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Britanya’nın Türk akımına desteği IŞİD ve YPG’yi IRA ile buluşturuyor!

Britanya’nın Türk akımına desteği IŞİD ve YPG’yi IRA ile buluşturuyor!

Ömür Çelikdönmez Ömür Çelikdönmez - - 14 dk okuma süresi
437 0

IŞİD ve YPG İngiltere’de IRA ile buluşuyor!

Türkiye’nin dış politikasında İngiltere eksenli değişim rüzgârları esmeye başlayalı birkaç yıl oldu. Farklı yazılarımda bu konuya değindim. Myanmar’da Arakan Müslümanlarına yönelik katliamlara tepkide Türkiye’nin rol alması ve sonrasında İngiltere’nin, Arakan’da yaşananları görüşmek için Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ni acil toplantıya çağırması bu işbirliğinin bir sonucuydu.(1) İngilizlerin Myanmar rejimine karşı Arakan Müslümanlarını desteklemesinin arka planında, II, Dünya savaşı sırasında Arakan’daki Rohingya Müslümanlarını Japon işgaline karşı tampon bir bölge oluşturmaları için silahlandırmaları var. Myanmar Budistleri ise İngiliz sömürgesinden kurtulmak için 1941 yılında Japon ordusunun da desteğiyle Aung San önderliğinde Tayland’da Burma Bağımsızlık Ordusunun kurdular. Adı geçen komutan; şimdiki Nobel ödüllü Myanmar başbakanı Aung San Suu Kyi’nin babasıydı. Türk- İngiliz işbirliğinin ekonomik alanda da yansımasından söz edilebilir. Özellikle enerji sektöründe ve finanslanmasında İngiliz şirketleri ön alıyor. İngiliz enerji şirketi Petrofac ile Gazprom’un iştiraki South Stream Transport BV arasında TürkAkım doğalgaz boru hattının geliştirmesi ve Türkiye tarafına doğalgaz alım terminali inşa edilmesi amacıyla 340 milyon euroluk yatırım sözleşmesi imzalanması bu işbirliğinin göstergesi. Şirket sözleşme kapsamında, Türk Akım projesinin deniz altından geçecek boru hattının geliştirilmesi ile hattın Türkiye’ye giriş noktası olacak Kırklareli ili sınırlarındaki Kıyıköy mevkisine doğalgaz alım terminali inşa edecek. Rusya’nın Anapa kenti yakınlarından başlayarak 900 kilometre deniz altından ilerleyecek TürkAkım boru hattı, Karadeniz’i geçerek Kıyıköy’den karaya ulaşacak. Rusya’dan Türkiye’ye yılda 31,5 milyar metreküp doğalgaz sevkiyatı yapılacak hattın Aralık 2019’da faaliyete geçmesi öngörülüyor.(2)

Türkiye İngiltere işbirliğini birkaç konuda sınırlamamalı. Ancak konu başlığı, bölge statüsü ve Türkiye’nin yol haritasına göre güzergâh partneri farklı. Örneğin Suriye’de İran ve Rusya, Kıbrıs’ta İngiltere, Pasifikte Çin. Amerika ile yollarımızın kesiştiği her bölgede çatışıyoruz. Şimdilik bu çatışma yumuşak güçler üzerinden. Amerikalı sığır çobanları Türkleri küstürdüler, geri kazanmaları çok zor. Rıza Sarraf ve Halk bankası üzerinden Türkiye’ye karşı aldıkları kararlar düşmanca bir tavrın kasıtlı yansıtılması. Mevcut iktidarı köşeye sıkıştırmak istedikleri kesin. Birkaç şekilde ilişkiler rayına oturabilir, Suriye ve Irak’ta Ankara’nın jeopolitik ataklarına tam destek vermeleri sayesinde. Başka türlü çok zor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyyip Erdoğan’ın 24 Eylül’de BM Genel Kurulu’na katılmak için Amerika’ya gittiğinde her iki tarafında diplomasi kanallarının açık tutulmaya çalışılacağı ‘top secret’ yani çok gizli bir durum değil. Yahudi Kongresi belki arabuluculuk üstelenebilir. Daha şimdiden bazı kaynaklar Washington’daki Türk gazetecilere şimdiden ‘of the record’ bilgi aktarıyor. Trump ve Erdoğan görüşmesi ayarlanmaya çalışıldığı fısıldanıyor. ABD içinde Türkiye içinde 24 Eylül dönüm noktası olacaktır, sonrasında 20 Ekim gelişmeleri bu görüşmeye göre şekillenecektir.

Kraliçenin işi zor. Neden mi? IŞİD (DAEŞ) ve YPG, IRA ile Britanya’ya karşı eylem birliğinde! DAEŞ (IŞİD) terör örgütünün Suriye ve Irak’tan geri çekilerek Libya’da konuşlandırılacağı uzun zamandır söyleniyor. Ancak Suriye’den tahliye edilen IŞİDli teröristlerin önemli bir kısmı ABD politikalarına direnen Avrupa ülkelerinde özellikle İngiltere’de eyleme sokulmak üzere. Bu çerçevede geçtiğimiz günlerde ABD Hava Kuvvetlerinin, IŞİD’in Suriye’nin Deyrezzor kentinde bulunan bazı saha komutanlarını bölgeden tahliye ettiği biliniyor. ABD Hava Kuvvetleri’ne ait helikopterler, Ağustos ayında Deyrezzor kentinden, sayıları 20’yi bulan IŞİD saha komutanını tahliye etmiş, IŞİD’li komutanların ve bazı teröristlerin, ABD tarafından “başka bölgelerde” kullanılmak için tahliye edildiği öne sürülmüştü. Tahliye edilen teröristlerden 2’sinin Avrupa kökenli olduğu IŞİD’lilerin tahliyesinin Suriye’de ilk kez gerçekleşmediği, Mayıs ayında da aynı bölgeden IŞİD’li saha komutanlarının ve bazı Avrupalı paralı askerlerin tahliye edildiği, Haziran-Temmuz aylarında ise Rakka’da benzer tahliye operasyonlarının yapıldığı da belirtilmişti. Eğer Avrupa başkentlerinde ve Londra’da terör eylemleri olursa bilin ki bunun birinci elden sorumlusu Amerika’dır.(3)

PKK/YPG/DAEŞ işbirliği gerçekte akıllara ziyan bir komplo teorisi gibi görünüyor. Ama hiçte öyle değil! İrlanda’daki ulusal kurtuluş savaşının Amerikan toprakları ile garip bir ilişkisi vardır. Amerika’nın özellikle İrlanda kökenli terör örgütleriyle sıkı bir bağı mevcut. Çünkü Amerika’daki İrlandalıların küçümsenmeyecek bir nüfusu ve nüfuzu mevcut. 1850 sonları ve 1860’ların Fenian Hareketi’nin İrlanda Cumhuriyeti’ni kurmak için silahlı savaş öneren programı İrlanda ve Amerika’da geniş destek kazanmıştı. İrlanda Cumhuriyet Ordusu ya da kısaca IRA (Irish Republican Armynin), Kuzey İrlanda’nın Birleşik Krallık’tan bağımsızlığını savunan, 1969 yılında aynı adı taşıyan yapının parçalanmasıyla ortaya çıkan ayrılıkçı bir örgüt. İlk başlarda bağımsızlığın ancak silahlı mücadele ile mümkün olduğunu savunan organizasyon, 2005 yılında mücadelelerini sadece politik alanda sürdüreceklerini açıklayarak şiddet eylemlerine son vermiştir. Fakat IRA’dan ayrılan R-IRA, 9 Mart 2009 tarihinde, 2 İngiliz askerini vurarak, “mücadeleye devam” edeceğini bildirdi.

İşin ilginci ABD’nin 2002’de bu örgütü terör örgütleri listesinden çıkarması. Fakat 2009’da düzenleme ile eski IRA ve devam eden IRA listeye tekrar eklendi. IRA Avrupa Birliği’nde, Krallıkta ve İrlanda’da yasa dışı terörist organizasyon kabul ediliyor. IRA deyip geçmeyin, 13.11.2014’de Forbes dergisinin, yayınladığı ‘dünyanın en zengin terör örgütleri’ listesinde, İrlanda kökenli IRA’nın ise dokuzuncu sırada yıllık 90 milyon dolara sahip olduğu iddia edilmişti.(4) IRA haricinde İrlanda gönüllüleri adıyla bir başka terör örgütü sahnede. İrlanda Gönüllüleri daha öncede 2015 ve 2016 yılında yapılan bir dizi bombalı saldırının sorumluluğunu üstlenmişti. 2009 yılında Gerçek IRA’dan ayrılanların kurduğu İrlanda Gönüllüleri o zamandan beri 50’yi aşkın polise ve İngiliz ordusuna yönelik bombalı saldırı, cezalandırma eylemleri ile uyuşturucu ticareti yapanların cezalandırılmalarını kapsayan eylemleri gerçekleştirdi.(5) Yeni IRA kendi seçtikleri yer ve zamanda İngiliz işgal güçlerine karşı saldırılarını sürdüreceklerini kamuoyuna açıklamıştı. Yeni IRA’nın düzenlediği saldırılarda büyüyen oranda bir artış görülmeye başladı. Yeni IRA son beş yıl içinde tutsak Yeni IRA üyelerine cezaevlerinde işkence yapan iki gardiyan ve bir polisi ölümle cezalandırmıştı.

İngiltere’yi bekleyen terör sürecini İngiltere’nin önemli terör savcılarından Max Hill değerlendirmiş, İngiltere’nin 1970’li yıllardaki IRA saldırılarından bu yana en yüksek düzeyde terör tehdidiyle karşı karşıya olduğu uyarısı yapmış, acil tehditler arasında IŞİD için Suriye’de savaşan İngiltere vatandaşı militanların ülkeye dönüyor olmasını ve İngiltere’de 14 yaşındaki çocukların internet üzerinden videolar yoluyla radikalleşmesini saymıştı. İngiltere’ye yüzlerce IŞİD militanının dönmek üzere olduğunu söyleyen Hill, Suriye’de Musul ve Rakka kentlerinin düşmek üzere olmasının pek çok IŞİD üyesinin kaçmasına neden olduğunu belirtmişti.(6) Merkezi Amerika Birleşik Devletleri’nin New York kentinde bulunan “Soufan Group” adlı stratejik araştırma merkezi, eski İngiliz diplomat ve istihbaratçı Richard Barrett imzasıyla “Suriye’deki Yabancı Savaşçılar” adlı kapsamlı bir rapor yayınlamış, Suriye’de 3 yıldan bu yana devam eden iç savaş süresince 12 binden fazla yabancı militanın ülkeye giriş yaptığı, İrlanda ve İsveç’ten 30’ar militanın bulunduğu iddia edilmişti.(7)

İrlanda ve İngiltere teröristte ihraç ediyor. Örneğin İrlandalı bir asker, üstlerine dünya turuna çıkacağını söyleyerek izin aldı. Ancak ordu yetkililerin yaptığı inceleme sonucu, askerin IŞİD’le savaşmak için 6 aydır Suriye’de olduğu ortaya çıktı. Uzun süredir İrlanda ordusunda görev yapan askerin, Rojava’daki YPG güçlerine katıldığı belirtildi. Şimdiye dek İrlanda vatandaşları 33 yaşındaki Corkman Michael Martin ve 25 yaşındaki Joshua Molloy’un YPG güçlerine katıldığı biliniyor. Ancak İrlanda basınında olayla ilgili çıkan haberlere göre, söz konusu asker orduda görevliyken bir başka grup için savaşan ilk İrlanda ordusu mensubuydu.(8)

Kuzey Suriye’deki silahlı Kürt gücü olan YPG içerisindeki emekli ve eski özel askerlerden oluşan Rojava’nın Aslanları’da İrlandalı bir grup. YPG’nin güçlü bir sol siyasi kimliği var ama Aslanlar’ın profili ve söylemleri dâhil oldukları orduyla çelişiyordu. Örneğin Britanyalı eski asker Alan Duncan, Suriye’de Kürtler’in, IŞİD’e karşı verdiği savaşla Kuzey İrlanda’da Britanyalılar’ın İrlanda Cumhuriyetçi Ordusu’na karşı verdiği savaş arasında paralellik çiziyordu. (9) Birleşik Kranllık’tan gelen bir başka grupta Bob Crowe Tugayı. Kendilerini Facebook’ta “Faşizm karşıtı mücadelede yer almak için İrlanda, İskoçya ve İngiltere’den gelen emekçi militanlar” olarak tanımlayan beş üyeli grup, ismini 2014 yılında İngiltere’de ölen Demiryolu, Denizyolu ve Ulaşım (RMT) Sendikası’nın eski lideri Bob Crow’dan alıyor. PKK/YPG’li teröristlerle birlikte IŞİD’e karşı savaştığını iddia eden grup, Birleşik Krallık’ta grev yapan İngiliz demiryolu işçilerine geçen ay Suriye’den gönderdiği destek mesajıyla adını duyurmuştu.(10)

İngiltere azda olsa ayıkmış gözüküyor. Nitekim terör örgütü PKK/PYD’ye katılan bir İngiliz vatandaşı, terörle mücadele yasası kapsamında gözaltında alındı. İngiliz polisinin yaptığı açıklamada, 23 yaşındaki Aiden Aslin’in terörle mücadele yasası çerçevesinde gözaltına alındığı bildirildi. Açıklamada, Aslin’in uzman polisler tarafından sorgulanacağı kaydedildi. Şimdi bam telini dıngırtatalım, Avrupa başkentlerinde terör yeleri patlak verirse, Londra’da pıtrak misali canlı bombalar ortalığa çıkarsa bilin ki bu IŞİD(DAEŞ) teröristlerini Suriye’den Iraktan kim tahliye ediyorsa, onları Avrupa’ya taşıyan odur, terör örgütleri arasında eşgüdümü sağlayan, irtibatı tesis eden odur.

Bakınız:
1- http://www.sozcu.com.tr/2017/dunya/ingiltereden-bmye-arakan-icin-gorusme-cagrisi-1994251/
2- https://www.aydinlik.com.tr/ingilizler-turk-akimi-na-yatirim-yapiyor-ekonomi-eylul-2017
3- http://www.suriyegercekleri.com/2017/09/07/abd-isid-komutanlarini-deyrezzordan-tahliye-etti/
4-http://www.haber7.com/ortadogu/haber/1220854-forbesten-hamasa-buyuk-ayip
5- http://isyandan.org/diger/kuzey-irlanda-irlanda-gonulluleri-polis-aracina-bombali-saldiriyi-ustlendi/
6-01 Mart 2017/ https://www.amerikaninsesi.com/a/ingiltere-de-isid-tehdidi-uyarisi/3744961.html
7- http://aa.com.tr/tr/dunya/isidin-yabanci-uyruklu-militanlari/147103
8- https://tr.sputniknews.com/avrupa/201702231027352874-dunya-turuna-cikacagim-dedi-iside–karsi-savasmaya-gitti/
9- Tommy O’Riordan/ Rojava’da YPG’yle Birlikte Savaşan Britanyalı Gönüllüler Kim?/ https://kontrasalvo.wordpress.com/2017/02/28/rojavada-ypgyle-birlikte-savasan-britanyali-gonulluler-kim-tommy-oriordan/
10- http://www.hurriyet.com.tr/bob-crow-tugayi-suriyede-alay-konusu-oldu-40218260

Ömür Çelikdönmez
Twitter:@oc32oc39
omurcelikdonmez@hotmail.com

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir