KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Blog
  4. »
  5. Zatürre Aşısı Nedir?

Zatürre Aşısı Nedir?

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 6 dk okuma süresi
336 0

Zatürre Aşısı Nedir?

Zatürre Aşısı nedir? Pnömoni aşısı, yaygın pnömoniye neden olan bakterilere karşı özel olarak yapılmış aşılardır. Çalışmaları, herhangi bir ciddi zatürre, menenjit ve boğaz ağrısı vakalarını önleyebilir.

 

Temelde iki grup pnömoni aşısı vardır: polisakkarit ve konjuge pnömoni aşıları. Pnömoni aşısı, polimeraz zincir reaksiyonu (PCR) kullanımını kullandı. Bu yöntem, çeşitli amino asitlerden oluşan bir antijen üretir. Bu antijen, pnömokok bakterisi ile temas ettiğinde, belirli bir polisakkarit üretir.

 

Zatürre aşısı sadece bakteriler üzerinde çalıştığı için virüs gibi virüs benzeri organizmalar üzerinde kullanılamaz. Yalnızca koruyucu bir etki yaratabilirdi. Bu bulaşıcı ajanların bazıları, aşıya direnç geliştirme yeteneğine sahiptir. Ayrıca bu, olumsuz etkilere de neden olabilir. Dolayısıyla bu aşı, bu faktörler tarafından işe yaramaz hale getirildi.

 

Ancak artık piyasada yeni bir zatürre aşısı var. MIVX-MS aşısı olarak adlandırılır. Bu aşı, bir laboratuvarda yetiştirilen canlı virüs parçacıklarından oluşur. Bu parçacıklar daha sonra hastaların kaslarına enjekte edilir. Kısa bir süre sonra, vücudun bağışıklık sistemi bu bakteriye karşı harekete geçecek ve koruyucu bir tepki üretecektir.

 

Bu teknoloji zaten birkaç yıldır kullanılmasına rağmen, daha önce insanlar üzerinde hiç test edilmemişti. Şimdiye kadar, etkinliğini ve güvenlik seviyesini test etmek için sadece çok düşük dozlarda aşı uygulanmıştır. Bununla birlikte, şimdiye kadarki etkinliği ve güvenlik kaydı nedeniyle, bu tür aşılar Gıda ve İlaç İdaresi tarafından onaylanmıştır. Ayrıca, pnömoni aşısının MIVX-MS suşu kullanılarak denemeler yapılmıştır. Bu testler, bu aşının sadece pnömoniden muzdarip olanların enfeksiyon oranını azaltma açısından değil, aynı zamanda HIV ve AIDS gibi diğer komplikasyonların gelişme riskini azaltma açısından da çok etkili olduğunu göstermiştir.

 

Bu aşıların faydaları hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, doktorunuza sorabilir veya haberleri inceleyebilirsiniz. Bugün öksürük ve hapşırma ile taşınan bakterilerin neden olduğu enfeksiyonlar geliştiren çocuklar hakkında birçok hikaye var. Bu enfeksiyonların bir kısmı başka kişilere bulaşabilmesine rağmen, enfeksiyonlarının öksürük ve hapşırma yoluyla diğer insanlara bulaşma şansı çok zayıftır. Bu nedenle, bu aşılar, bu tür enfeksiyonlara yakalanmaktan alabileceğiniz en iyi koruma olabilir.

 

Zatürre aşısı nedir?

Ebeveynlerin bu tür aşıları bilmeleri önemlidir. Bu tür aşılar hakkında daha fazla bilgi edinmek için interneti kullanabilirler. Hatta bu tür aşılardan yararlananların deneyimleri hakkında hikayeler bile okuyabilirler.

 

Diğer bir seçenek de doktorlar, hemşireler veya eczacılar gibi sağlık uzmanlarına bu aşının kullanımı hakkında soru sormaktır. Bu muhtemelen bir kişinin zatürre aşısının ne olduğunu bilmesinin en kolay yoludur. Ancak, şu anda bunlara erişiminiz yoksa, eczacınızdan veya doktorunuzdan da bilgi isteyebilirsiniz. Size pnömoni aşısı için doğru dozaj talimatlarını kolayca verebilirler. Bununla birlikte, talimatları dikkatli bir şekilde izlemeniz çok önemlidir, böylece dozajla ilgili herhangi bir risk yaşamazsınız.

 

Farklı pnömoni türleri olduğunu biliyor musunuz?

Her birinin farklı özellikleri, semptomları ve nedenleri vardır. Bu hastalığı önlemek için, her bir türü tanımlamamız ve nedenlerini nasıl tanıyacağımızı öğrenmemiz önemlidir.

 

Farklı pnömoni türlerinin nedenlerini bilmek, kendimizin ve sevdiklerimizin bunun kurbanı olmasını önlememize yardımcı olabilir. Pnömoninin en yaygın nedenlerinden biri bakteri ve virüslerden kaynaklanmaktadır. Bu nedenle, özellikle solunum yolu enfeksiyonuna maruz kaldıysanız hemen aşı olmanız önemlidir. Bunun dışında yiyecekler, virüsler, mantarlar veya hayvanlardan kaynaklanabilecek başka pnömoni nedenleri de vardır. Bu hastalıklardan birinden muzdarip olduğunuzu düşünüyorsanız, derhal bir doktora danışmalısınız, böylece size güvenli bir şekilde iyileşmenize yardımcı olacak gerekli ilaçları verebilir.

 

Hastalığın tedavisinde kullanılan en yaygın ilaçlardan bazıları Asiklovir, famsiklovir ve penisilindir. Anabolik steroidlerin yanı sıra amoksisilin G ve sefuroksim gibi boğaz ağrısı antibiyotiklerini de görebiliriz. Enfeksiyonun tedavisinde kullanılan ilaçlar hakkında daha fazla bilgi için bir doktora danışabilirsiniz. Kendinize sorabileceğiniz bir diğer soru da “Zatürre aşısı nedir?” Olabilir. Artık bu soru için endişelenmenize gerek yok.

 

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir