KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Azerbaycan
  4. »
  5. 20 Yanvar: Şerefli Yolun 3 Dayanacağı!

20 Yanvar: Şerefli Yolun 3 Dayanacağı!

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 3 dk okuma süresi
443 0

20 yanvar son dayanacaqdir.Ferd olaraq, azadliq ve musteqillik ucun öz canını veren insanlar üçün fiziki baximdan son dayanacağıdir.İçtimai baximdan, Sovet leqitimliyinin Azerbaycandaki sonudur.Siyasi baximdan da, komunist ideologiyanin ve Sovet hakimiyyetinin faktiki sonudur. Ele Baki metrosundaki “11-ci Qizil Ordu Meydanı” dayanacaginin adının “20 yanvar” olaraq deyisdirilmesi de bu sonun simboludur. Qisaca, 20 yanvar SSRI üçün “Pirr qelebesidir”.
20 yanvar eyni zamanda bir ara dayanacaqdir. Maraqlidir ki, Baki Metrosunda 20 yanvar dayanacağı Azadliq (Prospekti) ile 28 may dayanacaqlarinin arasında yerleşir. Geniş menada 20 yanvarda meydanda “Azadliq” deye hayqiranlarla Romalılara isyan eden Spartak ve silahdaslari, 1776 Amerikan inqilabinin mubarizleri, Fransız İnqilabini (esas prinsiplerinden biri Azadliq idi) heyata keciren xalq, Çanakkale ve Kurtuluş savaşı mücahitleri, 1956-ci ildeki Macar herekatçılari, 1968-deki Praqa mubarizleri, 1980 Polyak mucadilecileri, 1986-daki Qazax etirazci gencleri, 1989-daki Tiflis numayiscileri arasında mahiyyet benzerliği var.Bu prosesler beseriyyet tarixinde Habil ile Qabil, zalimle mezlum, avtoritarizm ile azadliq arasında davam eden ve ezeli devam edecek mubarize yolunun muhum dayanacaqlaridir.20 yanvar şehidleri de babaları Cavadxan ve Azerbaycan Xalq Cumhuriyeti kurucuları kimi bu muqeddes yolda öz şerefli yerlerini almışlar!!!
20 yanvar hem de ilk dayanacaqdir.Yazımızın başındaki Baki Metrosu benzetmesi ile davam edecek olursaq, 28 Aprel stansiyasini adının 28 May olaraq deyisdirilmesi de bu ilk addımın simboludur. 20 yanvar fiziken ölenlerin ebediyyete yükselişinin ilk dayanacagidir. Bütövlükde ABAD (Azad, Bütov, Adil ve Demokratik) Azerbaycan üçün muasir dovrdeki ilk dayanacaq ve muhum bir qovsaqdir. Eyni 28 May metro dayanacağı kimi bir qovsaqdir. .Bu yol uzun ve çetin, amma muqeddes yoldur. Bir merhum Türk bilge liderin tez-tez tekrarladıgi misralarda deyildiyi kimi,
“Orda bir yol var uzaqda,
O yol bizim yolumuzdur,
Getmesek de, varmasak da
O yol bizim yolumuzdur”!!!
Allah bu yolda şehid olanlara rehmet elesin.
Bu yolda dönmeden addımlayanlara da eşq olsun!!!
Dr.Nazim Cefersoy

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir