KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Yusuf Hasan: MAKEDONYA TÜRKLERİ’NİN SES BAYRAĞI” ULUSLARARASI VİZYON ÜNİVERSİTESİ

Yusuf Hasan: MAKEDONYA TÜRKLERİ’NİN SES BAYRAĞI” ULUSLARARASI VİZYON ÜNİVERSİTESİ

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 2 dk okuma süresi
363 0

07. Ekim 2014 yılında Makedonya Bakanlar Kurulu Kararı ile Makedonya’da (hatta Balkanlar’da ilk defa) #Türkçe eğitim verecek olan Uluslararası Vizyon Üniversitesi 21 Aralık 2014 yılında kuruldu.
Bu üniversitemizin kurulmasında, bizler siyasi parti (TDP) olarak, dönemin TDP Genel Başkanı Dr.Kenan Hasip’in, ön çalışmaların her safhasında öncülük etmesi sonucunda, elimizden gelen desteği sağladık. Ana dilimiz olan #Türkçemiz’in, bu coğrafyada akademik seviyede de yaşayabilmesi için mücadele ettik, etmeye de devam ediyoruz.
Bu yıl T.C Cumhurbaşkanı Sn. Recep Tayyip ERDOĞAN’ın imzasıyla 2021 yılının “Yunus Emre ve Türkçe Yılı” olarak kutlanmasına ilişkin genelge yayınlandı. 2021 yılı, Türk dili ve kültürünün en önemli şahsiyetlerinden Yunus Emre’nin vefatının 700. yıl dönümü olması münasebetiyle UNESCO tarafından anma ve kutlama yıl dönümleri arasına alındı.
Bu vesileyle, kurulduğu günden itibaren, büyük başarılara ve bu tür organizasyonlara devamlı olarak imza atan, 28-30 Ekim 2021 tarihlerinde Gostivar Uluslararası Vizyon Üniversitesi ‘’Balkanların Medeniyet Dili #Türkçe ve #TürkçeEğitim’’ konulu kongre düzenliyor.
‘’2021 Yunus Emre ve Türkçe Yılı’’ vesilesiyle düzenlenecek olan bu kongrenin öncülüğünü yapacak olan, biz #MakedonyaTürklerinin ‘’Göz bebeği’’, “Türkçemiz Ses Bayrağımız” diyen bu kurumun yönetici, hocaları ve çalışanlarını can-ı gönülden kutluyorum.

“Dünya ülkeleri arasında söz sahibi olmak isteyen toplumlar “ana dilde” eğitime mutlaka önem vermelidir. Çünkü toplum demek insan demektir. İnsanın özellikleri toplumun özelliklerini belirler. Gelişmiş toplumlar için insanların iyi eğitim alarak bilgi ve kültür seviyelerini arttırmaları şarttır.”

Saygılarımla
Yusuf Hasan

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir