KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Rusya
  4. »
  5. Vasiliy Dandıkin: Sivastopol saldırısı istihbarat işi mi

Vasiliy Dandıkin: Sivastopol saldırısı istihbarat işi mi

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 5 dk okuma süresi
56 0

Rus askeri uzman Dandıkin, bugün Sivastopol’e düzenlenen füze saldırısının hangi ülkelerin yardımıyla gerçekleşmiş olabileceğini Sputnik’e anlattı.
Rus Donanması Emekli Albayı Vasiliy Dandıkin, Ukrayna’nın tek başına Sivastopol’e son saldırıyı düzenleme yeteneğinde olup olmadığı sorusuna, “Bu tür saldırılar küratörler ve ‘ağabey’lerin desteğiyle geliştiriliyor. Bu desteğin içinde istihbarat bilgileri var. Bölgede sürekli ABD’nin stratejik deniz droneları bulunuyor. Karadeniz’in uluslararası suları üzerinde bulunan stratejik uçakların sağladığı bilgiler de bunun için. Uzay istihbaratı da var, özellikle alçak yörüngede bulunan uyduların sağladığı bilgiler” dedi.
Dnadıkin, “Tüm bilgileri topladıktan sonra oturup plan geliştirmeye başlıyorlar. Hava savunması nasıl geçilecek, dikkatler nasıl dağıtılacak, hava savunma sistemlerimizde kaç füze var, yeni füzeleri yüklemek için ne kadar vakte ihtiyaç var. Tüm bunları dikkate alıyorlar. Bunun için İHA’ları da gönderebilirler. Dün yoğun İHA saldırısı vardı. Hazır olma durumunun kontrol etmiş olabilirler. Ama mesele şu ki, Karadeniz Filosu denizcilerimiz üst düzey güvenlik sağlama konusunda hazır durumdalar. Bu net” ifadesini kullandı.
Ukrayna ordusunun bu tür saldırılarda İngiliz yapımı Storm Shadow veya Fransız yapımı Scalp füzelerini kullandığını anlatan uzman, “Düşman, sadece genelde yabancı yapımı olan seyir füzelerini kullanıyor. Gerçi ellerinde hâlâ Sovyet yapımı olan ama modernize edilen füzeler de var. Misal Neptun füze sistemi. Genelde Ukrayna’nın güneyinden, Odessa’da saldırıyorlar anladığım kadarıyla” diye kaydetti.
‘Sivilleri hedef almak tam bir barbarlık’
Ukrayna ordusunun, karşı taarruzu başarısız olunca muhtemelen elinde tek çarenin füze saldırıları düzenlemek olduğunu dile getiren Dnadıkin, “Bryansk, Belgorod, Kurs gibi eski bölgelerimizi de vuruyorlar. Herson, Zaporoje gibi yeni bölgeleri de vuruyorlar. Buna Zaporojye nükleer güç santrali de dahil. Donetsk ve Gorlovka şehirlerini de vuruyorlar. Bu şehirler için mermilere kıymıyorlar. Sonra da mühimmat eksik diye şikayet ediyorlar. Biden onlara bir de misket bombalarını verdi. Sivilleri hedef almak tam bir barbarlık” yorumunda bulundu

Rusya Savunma Bakanlığı, Sivastopol’e füze saldırısında hava savunma güçlerinin 5 füzeyi engellediğini duyurdu.
Açıklamada, “Saldırı sonucu, Karadeniz Filosu Karargahı’nın tarihi binası hasar gördü” ifadesine yer verildi. Saldırıda bir askerin hayatını kaybettiği bildirildi.
Sivastopol Valisi Razvojayev, Rusya Donanması Karadeniz Filosu’nun Sivastopol kentindeki baş karargahına füze saldırısının düzenlendiğini belirtti. Olay yerine acil müdahale ekiplerinin gönderildiği bildirildi.
Sivastopol Valisi Mihail Razvojayev, Telegram hesabından yaptığı ikinci açıklamada, “Bir saldırı daha olabilir. Şehrin merkezine gelmemeyi rica ediyorum. Binalardan çıkmayın” diye yazdı.
Karadeniz Filosu Baş Karargahı yakınlarında bulunan herkesin siren duyunca sığınaklara geçmesi gerektiğini belirten Vali, “Olay yerine Rusya Acil Durumlar Bakanlığı ekipleri çalışıyor. Hava nakil grubu hazır duruma getirildi. Yedek teçhizat devreye sokuldu. İtfaiyeciler, bir an önce yangını söndürmek için tedbirler alıyor. Güç ve araç sayısını artırma çalışmaları devam ediyor” ifadesini kullandı.
Uçakların bulunduğu konumun gerçek zamanlı olarak izlenmesini sağlayan Flightradar uygulamasına göre, Sivastopol’e füze saldırısı sırasında, Karadeniz bölgesinde ABD Hava Kuvvetleri’ne ait Boeing P-8A keşif uçağı bulunuyordu.
Bu tip uçaklar, ABD Hava Kuvvetleri’ne ait RQ-4 Global Hawk yüksek irtifa keşif insansız hava aracı ve E-3A Sentry havadan erken uyarı ve kontrol uçağı ile birlikte sürekli Kırım yakınlarında uçuşlar gerçekleştiriyor.
Sputnik

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir