KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. SURİYE’nin Blackwater’ı MALHAMA

SURİYE’nin Blackwater’ı MALHAMA

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 4 dk okuma süresi
209 0

Modern dünyada artık askeri müdahaleler ÖZEL şirketler üzerinden devam etmektedir. Savaş alanlarındaki sorunları da bu şirketler iyi bilmektedir. ABD’nin “Blackwater” altında işletilen paralı asker şirketi şu anda “Academia” şirket adıyla hizmet vermeye devam etmektedir. Resmi olarak bu özel Amerikan kuruluşu tüm ülkelerde silahlı eskort hizmetlerini sağlamaktadır. Günümüzde bu tür kuruluşların Suriye iç savaşına “teröristlerin” tarafında savaştığıyla ilgili iddialar olsa da kesin kanıtlara ulaşılamamıştır. Rus analistlerin iddiası Malhala’yı Blackwater’ın oluşturduğudur.

“Malhama Tactical Group” (kısaca MT) Suriye’de hizmet veren günümüzde Özel Askeri Şirketin (kısaca ÖAŞ) adıdır.
İddialara göre Al-Malhamal al-Kubra’dan (Büyük Savaş) İslam dini hadislerinde yer almaktadır. Hadiste “Al-Malhamal al-Kubra” eski Roma’da Hıristiyan olmayan Yeni Roma temsilcilerinde bahsedilmektedir. Hadise göre Müslüman birliği tarafından “yeni temsilcilerin-yeni Romalıların” yenileceği iddia edilmektedir. Özel Askeri Şirket, günümüzde Rusya’yı üçüncü Roma olarak görmekte ve Rusya’ya karşı çıkmaya çağırmaktadır. “Radikallere” göre bu taktirde İslam peygamberinin bahsettiği olay gerçekleşecektir.
İddaya göre Malhama Tactical Group, yalnızca radikal Müslümanlar tarafından (özellikle Suriye’de) yalnızca cihat için hareket etmektedir. MT’nin resmî açıklamalarına göre, bu kuruluşun amacı Suriye’deki “Esad rejimine” ve “Rus işgalcilerine” karşı savaşan cihatçı militanlara destek vermektir. Kuruluşun iddiasına göre sivillere yönelik hareket edilmemektedir. Askeri suç işlenmemekte, teröristler unsur yetiştirilmemektedir.
Resmi olarak Malhama Tactical Group Mayıs 2016’da kurulmuştur, fakat grubun liderleri 2013’te Suriye topraklarına geçmiştir. Kaynaklara göre Malhama Tactical Group kurucuları “Jamaat Saifullah” grubundan Ebu Refik’in desteğiyle askeri eğitim verilmeye başlanmıştır.
İlk başta Özel Askeri Şirketin içinde eski Sovyet ülkelerinden (özellikle Orta Asya’da) gelen militanların bulunduğu, Daha sonra bu şirkete Rusya’nın kuzey Kafkasya bölgesinden ve ardından Çin’den (Türkistan bölgesinden) kaçak cihadistlerin katıldığı diğer iddialar arsasındadır.
Günümüzde resmi olarak şirket içinde ne kadar katılımcıların var olduğuyla ilgili kesin bir rakam yoktur. 10-20 kişilik profesyonel yetiştirilmiş gruplar halinde bölgede bulundukları iddia edilen Malhama’nın toplamda ülkede kaç kişi olduğu da kesin olarak bilinmemektedir.
Malhama Tactical Group internette çok geniş bir bilgi ve propaganda faaliyeti yürütmekte asıl vurguyu yalnızca eğitmenlerin işe alınmasına değil, aynı zamanda Suriye’deki cihadı desteklemek için bağışların toplanması ile ilgili duyurular da da yapmaktadır.
Bazı belgelere göre, Kasım 2018’de, “Blackwater” a benzer yapılanma olan “Katibat Guraba el-Türkistan” eğitimine de bu grup katkıda bulunmuştur. Tahminlere göre, şu anda, İdlib’de 5 ila 10 eğitmenin askeri taktik kursları verdiği düşünülmektedir. Bazı belgelere üç etaplı kurs sonucunda ​“radikal” gruplar oluşturulmaktadır.
2017’de Abu Refik , Rusya Tarafından havasından saldırı sonucu öldürülmüş yerine Abu Salman el-Belarus geçmiştir. Yeni “başkanla” ilgili çok az bilgi bulunmaktadır.

KAFKASSAM

The current and future state of Caucasian groups in Syria


https://topwar.ru/152134-novyj-blackwater-na-sirijskoj-vojne.html

Malhama Tactical (JFS /Conquest of al-Sham Front)


https://www.almasdarnews.com/article/unknown-airstrike-kills-elite-nusras-squad-leader-idlib/

Self-Proclaimed “Jihadi Consulting Firm” Operates in Syria (Photos, Videos)

Malhama Tactical, The Fanatics Tactical Guru!

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir