KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Ukrayna Savunma Bakanı danışmanı askeri uzman Emekli Albay Glenn Grant’in Raporu

Ukrayna Savunma Bakanı danışmanı askeri uzman Emekli Albay Glenn Grant’in Raporu

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 5 dk okuma süresi
286 0

2010 yılından beri Ukrayna ordusuna danışmanlık yapan İngiliz Ordusundan emekli Albay Glenn Grant tarafından hazırlanmış rapor basına yansımıştır. Raporda Ukrayna’nın Rus ile mücadele etmesinde Yeni teknolojik silahlara değil Yeni ve teknolojik mantığa ihtiyacı olduğu vurgulanmaktadır. Raporda tüm olası sorunların sıralanmasının temel amaç olmadığı, stratejik ve operasyon el sorunların ortaya konulmasının önemli olduğu belirtilmektedir.

Ukrayna ordusu Sovyet ilkeleri ile yetişmiştir. Böyle bir yaklaşımla herhangi bir çatışmanın kazanılması mümkün değildir zira küçük Sovyet ordusu büyük bir Sovyet ordusuna karşı zafer kazanamaz bu sebeple bu modası geçmiş felsefeden Ukrayna kurtulmalıdır.

Ukrayna ordusu daha genç komutanlara odaklanmalı, doktrin beceri, yöntem, ekipmanın ve eğitim açısından yeteneklerini geliştirmeli ve hedefe hızlı bir şekilde kabiliyetlerini geliştirmelidir. Bu engel oluşturan temel alanların tespitinde ana noktayı oluşturur.

Putin Ukrayna’yı işgal etmelidir. Lakin hazır değil. Zira kırımda birlik ve kuvvetlerini güçlendiriyor, batıdan gelebilecek destekleri engellemek için Kaliningrad’ı güçlendiriyor, Bela Rus’taki askeri teçhizatı arttırıyor modern taklar ve silahlar inşa etmeye devam ediyor. Bütün bunlar barış zamanının ihtiyaçlarının çok ötesindedir. Ülkesinin ihtiyaçlarını karşılamak yerine kaynaklarını askeriyeye harcıyor, bu da Ukrayna’nın saldırıdan kaçamayacağı ve ana hedef olacağı anlamına geliyor.
Putin Ukrayna ordusuna çaresizlik hissi vermek istiyor. Diğer AB ve Batı ülkeleri kendi durumlarından dolayı sessiz kalıyor. Putin Ukrayna’nın uluslararası siyasi desteği konusunda Batıyı bölmeye çalışıyor ve bunda başarılı oluyor,
Ukrayna silahlı kuvvetlerinin üst düzey yöneticileri Donbass’ta kazandıkları sınırlı savaşa yoğunlaştıkları için kazandıklarına inanıyorlar lakin daha büyük bir oyunda kaybedeceklerinin farkında değiller.
Rus ordusu, birlik olarak nerelerin zayıf olup olmadığını sürekli manevralarla tespit ediyor, sürekli tatbikat uyguluyor. Ukrayna ordusu kazanmak istiyorsa Siper savaşını öğrenmeli.
Operasyon el yetenek ,gücü herhangi bir yere yansıtıp kazanma yeteneğidir. Ukrayna ordusu şu anda bunu yapamamaktadır. Askeri operasyon el düzeyde aktif eylem yapamamaktadır çünkü bunun için yapılandırılmamıştır ve tatbikat yapmamaktadır. Rusya mobil taburlar ile operasyonlarını yürütmektedir ve Olası bir mobil savaşta Ukrayna ordusu buna cevap veremeyecektir.
Yani Ukrayna ordusu çok iyi durumda olsa da savaş tarzına geçememektedir çünkü doktrin ve ekipman hazırlığı bulunmamaktadır.
Kısaca özetlemeye çalıştığımız sorunlardan sonra tavsiyelerde de bulunan Albay;
Birliklerde aktivite görmek için emir vermek gerektiğini pasifliğin dövüş ruhunu kaybettirdiğini vurgulamaktadır. Yeni bir stratejik yapılanmak gerektiğini, kendi sorumluluk alanlarındaki birliklerin Rus birliklerini yok etmeye teşvik edilmesi gerektiğini ortaya koymaktadır. Her Rus saldırısından sonra daha güçlü cevap verilmesi gerektiğini, düşmanın her yerde aynı olduğunu, bu sebepten coğrafi konuma göre korumanın yapılmaması gerektiğini, yeni gelişmiş pozisyonların oluşturulması gerektiğini, askeri mühendislerin her an böyle emirlere hazır olmasını vurgulamaktadır.
Gerekirse Kerç köprüsünün yıkılmasını, mücadele ruhunun sürdürülmesi için her zaman eğitim ve hazırlık yapılmasını raporunda belirtmiştir.
Mobil savaş alanlarında mobil merkezlere ihtiyaç olduğunu, statik karargâhların Ruslar için ana hedef olduğunu, bu sebeple her hafta yer değiştirmesini, tabur seviyesinde komuta edilen deneyimli subayların sahada olması gibi konulara değinmektedir.

Raporun tamamı için link:

http://hvylya.net/analytics/politics/glen-grant-putin-musit-vtorgnutisya-v-ukrayinu.html

Kafkassam

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir