KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Türkiye-Rusya ilişkileri dünya siyasetine yön veriyor!

Türkiye-Rusya ilişkileri dünya siyasetine yön veriyor!

Hasan Oktay Hasan Oktay - - 4 dk okuma süresi
201 0

Uluslararası Vizyon Üniversitesi Rektör Yardımcısı Doç. Dr. Hasan Oktay, Türkiye’nin öncülüğünde Ankara’da gerçekleştirilen Türkiye-Rusya-İran zirvesini değerlendirdi.

İbrahim Seçkin Talaş/Özel Haber

Haber Uluslararası Vizyon Üniversitesi Rektör Yardımcısı Doç. Dr. Hasan Oktay, Türkiye’nin öncülüğünde Ankara’da gerçekleştirilen Türkiye-Rusya-İran zirvesini değerlendirdi. Doç. Dr. Hasan Oktay, uçak kriziyle dibe vuran Türkiye-Rusya ilişkilerinin Türki Cumhuriyetlerin desteği ve iki ülkenin gayretiyle dünya siyasetine yöne verecek konuma eriştiğini söyledi.

Doç. Dr. Hasan Oktay, “Dünya sistemi, iki büyük ülkeyi birbirine düşürüp birinden kurtulmayı bir diğerinin de ağır hasar almasını isterken, Türkiye ve Rusya krizin aşılmasının ardından dünya siyasetine yön verecek hale geldi. Türkiye, bölgede ne Batı’dan vazgeçecek taraf olacak ne de Doğu Bloğuna katılacak. Bunların arasında denge unsuru olacak. 3’üncü bir güç olarak ortaya çıkacak. Buna da adım adım ilerliyor” ifadelerini kullandı.

15 Temmuz darbe girişiminin ardından yapılan Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı operasyonlarının Türkiye’yi dünya siyasetinde önemli bir konuma getirdiğini belirten Doç. Dr. Oktay, Türkiye, İran ve Rusya’nın Astana sürecine Ankara platformuyla devam ettiğini kaydetti.

Ankara zirvesi, ABD’nin operasyonlarına engel!

Türkiye, Rusya ve İran arasında yapılan Suriye mutabakatının birçok stratejik hedefinin olduğunu vurgulayan Oktay, kalıcı barışın yanında bölge ülkelerine yapılacak olası ABD operasyonlarını da engellediğini söyledi.

Doç. Dr. Oktay, “İran’a yönelik bir operasyon ancak bu bölgede Rusya veya Türkiye’nin ABD ile yakınlaşmasıyla gerçekleşir ama Türkiye, buna komşuluk ilişkileri açısından izin vermez. Bu noktada İran’a çok büyük iş düşüyor. ABD’ye karşı Türkiye’yi ve Rusya’yı ezdirmemesi gerekir. Bunun için öncelikle kendi içinde reform yapmalıdır” diye konuştu.

“Sokak gösterileri Molla yönetimine uyarı”

İran’da yapılan sokak gösterilerinin erkler arası bir anlaşmazlıktan kaynaklandığına değinen Oktay, sokak gösterilerinin son bulmasının ardından nedeninin anlaşıldığını belirterek, “Dini rehber ve İran Cumhurbaşkanı arasında yaşanan anlaşmazlık, İran’da ikilik ortaya çıkarıyor. İran bütçesinin sokağa yansımaması, İran’ın tepesinde sorun çıkardı. Durum kontrol altından çıkacak derken sokakta kimse kalmadı. ABD, İran rejiminin çatlağını yakaladı” şeklinde konuştu.

İran’da reform yapılmadığı takdirde krizin daha da büyüyebileceğini söyleyen Oktay sözlerine şöyle devam etti:

“Azınlık molla yönetiminin reform yapıp İran Türklerini de yönetime müdahil olması lazım. İran’ın liberalleşmesi gerekir. Bu yüzden gelebilecek bir saldırının sorumlusu ne ABD’dir ne de Rusya’dır. İran Molla yönetimi bundan sorumludur” değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye’nin olmadığı masa kabul görmez!

Türkiye’nin Suriye’de yaşanan insanlık dramına kayıtsız kalmadığını vurgulayan Doç. Dr. Oktay, Türkiye’nin güvenli bölge tezini rejimin olmadığı yerlerde uygulamaya koyarak, Suriye’de kalıcı barışın sağlanmasında Türkiye’nin olmadığı bir masanın kabul görmeyeceğini dünyaya gösterdiğini belirtti.

Doç. Dr. Oktay, “Türkiye’nin Suriye’de operasyonları ne fetihtir ne de işgaldir. Türkiye, askeri operasyonlarla Suriye’de oluşacak kalıcı barışın en önemli aktörü haline geldi. Türkiye, içeride milli mutabakatla bir dinamizmi ortaya koyarken dışarıda operasyonlarla bölgede söz sahibidir” diyerek sözlerini tamamladı.

#İbrahim Seçkin Talaş #Türkiye-Rusya ilişkileri #Doç. Dr. Hasan Oktay

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir