KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Türk soylu Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro’yı Türkler mi koruyor?

Türk soylu Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro’yı Türkler mi koruyor?

Ömür Çelikdönmez Ömür Çelikdönmez - - 10 dk okuma süresi
1198 0

Venezuela İspanyol sömürge döneminin bölgeye miras bıraktığı federal yapıya sahip. Ülkedeki temel yönetim birimi eyaletler. 23 eyalet, biri başkent olmak üzere 10 idari bölge ve 72 adadan meydana gelen Venezuela, başkanlık sistemiyle yönetiliyor. Nüfusun yüzde 96’sı Katolik Hristiyan. Halkın % 2’sinin çeşitli Protestan Hristiyan mezheplerine, geri kalanlar da diğer dinlere mensup. Resmi dilin İspanyolca olduğu Venezuela’da yerli kabilelerin dilleri de konuşuluyor. Venezuela, komşusu Kolombiya’da üretilen uyuşturucu maddelerin, bilhassa da kokainin, ABD ve Avrupa’ya taşındığı ana güzergâh üzerinde yer alıyor.(1)Venezuela’da 30.000 Türk yaşıyor. Bunların bir kısmı Cumhuriyet öncesi bu ülkeye göç etmiş Osmanlı vatandaşlarının torunlarından oluşuyor. Türkiye’nin Başkent Karakas’ta ticaret müşavirliği bulunuyor. Türk İnşaat firmaları ülkede sosyal konut inşaatı gibi projelerini başarıyla gerçekleştirdi. Türkiye ile Venezuela arasında 2010’da Ankara’da Enerji İşbirliği Anlaşması imzalandı. Venezuela lideri Nicolas Maduro’un belirttiği Türkiye’nin yer aldığı konsorsiyumun temelleri; Türkiye Cumhuriyeti Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Bolivarcı Venezuela Cumhuriyeti Petrol ve Madencilik Bakanlığı arasındaki tamamlayıcı anlaşma ile atılmıştı. Bu anlaşma Bakanlar Kurulu tarafından onaylanarak, Resmî Gazete’de 13-01-2017’de yayımlandı. Buna göre, Türkiye adına Turkish Petroleum International Company, Venezuela’daki rafineriden sağlanacak petrokoku rekabetçi bir fiyatla pazarlayıp satabilecek.
Bu satıştan sağlanacak finansmanla Venezuela’daki mevcut liman ve taşıma sistemi iyileştirilecek. Venezuela devlet petrol ve doğalgaz şirketi iki ülke arasındaki petrokok projesinin yatırım süresi boyunca ve sonrasında gerekli finansal garantileri sağlayacak. Ortak enerji stratejileri doğrultusunda Türkiye’de, Akdeniz havzasına yönelik petrol depolama tesislerinin kurulması için fizibilite çalışmalarına başlanacak. Venezuela havalimanlarını kullanan Türk Hava Yolları (THY) filosuna ait uçaklara, ekonomik ve rekabetçi şartlarda jet yakıtı ikmal edilecek. Söz konusu anlaşma ile ayrıca Venezuela’nın inşaat, altyapı, ilaç, yiyecek ve benzeri ihtiyaçlarının Türkiye tarafından temin edilmesi için bir barter mekanizması oluşturulacak. Ham petrolün rafinasyonu sırasında oluşan petrokok, karbonca zengin ve ısıl değeri çok yüksek bir katı yakıt türü olarak biliniyor.(2) Venezuela Madencilik Bakanı Victor Cano’nun açıkladığı bir diğer anlaşmada kamu maden şirketleriyle küçük maden işletmelerinin Venezuela’da çıkardıkları altını işlenmesi ve altın paraya çevrilmesi için Türkiye’ye yollanması ve sertifikalandırma sürecinin gerçekleştirilmesi.(3)
Türkiye imkânları nispetinde Venezuela halkına sahip çıkmaya çalışıyor. Bu çerçevede ekonomik, sosyal ve politik bir krizin pençesinde zor günler geçiren Venezuela’dan kaçarak Kolombiya’ya gelen göçmenlere, Kolombiyalı yetkililerle birlikte TİKA kucak açtı. Kolombiyalı yetkililer, dünyada savaştan kaçan en çok mülteciye ev sahipliği yapan Türkiye’ye, bu konudaki tecrübelerinden faydalanmak üzere ziyaret düzenlerken, TİKA ile yapılan görüşmeler sonrasında Kolombiya’ya göç eden Venezuelalılar için Türkiye imzalı projeler başlatıldı. Pilot proje kapsamında, 14 kadın ve 44 çocuğun geçimini sağlayabilmesi için iş eğitim kursları verildi.(4) Venezüela’daki üniversitelerde de Türk kültürü kürsüleri kurulması çalışmaları sürdürülüyor. Ayrıca Başkent Karacas’ta Yunus Emre Enstitüsü temsilciliğinin açılmasına uğraşılıyor. En büyük sorun İspanyolca bilen personel bulunamaması. 31 May 2018’te TİKA, yaklaşık 500 bin Filistin kökenli insanın yaşadığı Venezuela’nın başkenti Caracas’ta yoğunluğu Filistinlilerden oluşan Müslüman cemaate yönelik iftar program düzenlemiş ve ihtiyaç sahibi ailelere ramazan yardımında bulunmuştu. Yaklaşık 700 kişinin katıldığı iftar programı kapsamında, Venezuela’da ihtiyaç sahibi 250 Müslüman aileye de ramazan yardım paketi dağıtılmıştı. Venezuela Dışişleri Bakanı Jorge Arreaza, Venezuela Dışişleri Bakan Yardımcısı Felix Placencia, Türkiye’nin Caracas Büyükelçisi Şevki Mütevellioğlu, TİKA Başkan Yardımcısı Mehmet Süreyya Er, TİKA Bogota Program Koordinatörü Dr. Mehmet Özkan ve çok sayıda resmi davetli katılmıştı.(5)
Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro’nın Türk soylu olduğunu biliyor musunuz? Dikkat edin Müslüman demedim, ‘Türk soylu’ ifadesini kullandım. Venezuela Devlet Başkanının ön adı Nicolas; Türkiyeli, hiç kuşkusuz Antalya Demreli Aziz Nikolas’tan geliyor. İspanyolcada Nikolas; herkes tarafından sevilen anlamında. Soy adı Madura iseTürkiye Cumhuriyetinin kurucusu Mustafa Kemal Paşa’dan esinlenme. Kemal sözcüğün anlamı ile İspanyolca Madura kelimesinin manası aynı ikisi de olgunluk demek. Bu nedenle Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro’ya gönül rahatlığı ile Nicolas Kemal denilebilir. Nicolas Maduro’nun bundan rahatsız olacağını sanmam. Zaten kendisi Türkiye hayranı. Geçtiğimiz ay Türkiye’ye resmi bir ziyarette bulunan Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, TRT’nin 65 ülkede seyredilen dizisi “Diriliş Ertuğrul”un Beykoz’daki setini ziyaret etmişti. Yaklaşık 2 ay önce sosyal medyada Maduro’nun börk ve Kayı Boyu bayrağıyla çektirdiği fotoğrafı paylaşılmıştı.(6) Türk soylu olmayan birisi neden bu denli Türk tarihine ve kültürüne ilgi göstersin? Aklından zoru mu var? Venezuela Cumhurbaşkanı Nicolas Maduro’nın Türkiye’ye yaklaşımını sadece ABD karşıtlığı ile açıklanabilir mi? Türkiye’nin Latin Amerika açılımının bir sonucu değil mi?

Ne derece doğru olduğunu bilmemekle beraber Venezuela Cumhurbaşkanı Nicolas Maduro’nın yakın koruma ekibinde Türk kökenli anti terör uzmanlarının görevlendirilmiş olabileceğini düşünüyorum. Zaten iki ülke arasında imzalanan ‘Güvenlik İşbirliği Anlaşması’ anlaşması böyle bir görevlendirmeyi mümkün kıldığı gibi, Venezuela vatandaşı Türk kökenli vatandaşların ikili anlaşma çerçevesinde Türkiye’de MİT veya Emniyet Genel Müdürlüğü yakın koruma uzmanları tarafından eğitilerek Madura’nın koruma ordusuna tahsis edilmiştir. Yine Türkiye ve Venezuela arasındaki ‘Güvenlik İşbirliği Anlaşması’ uyarınca Türk Silahlı Kuvvetlerinden ve Milli İstihbarat Teşkilatından bu ülkeye görevlendirilen personelin verdiği eğitimlere katılanlar olduğunu sanıyorum. Bu bilgilere ulaşmamı Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro’ya başkent Caracas’ta Bolivarcı Ulusal Muhafızlar’ın kuruluşunun 81. yılı vesilesi ile düzenlenen törende suikast girişiminde bulunulması sağladı.

İki ayrıntı dikkatimi çekti. Birincisi yakın korumaların devlet başkanının güvenliğini sağlamak için etrafına toplanmaları sırasında duyulan “kapa kapa kapa” Türkçe emir kipi.(7) Korumaların devlet başkanının etrafında toplanması ve çanta görünümlü koruma zırhının açılması talimatı Türkçe Kapa sözcüğü ile veriliyor. Nicolas Maduro’nın yakın korumalarının kullandığı açılır kapanır zırh Türk imalatı ve Türkiye’de sadece Cumhurbaşkanının güvenliğinde kullanılıyor. Bahse konu koruma kalkanı Nurol Teknoloji A.Ş tarafından geliştirilen evrak çantası görünümündeki zırhlı çanta. İlk kez 2013’te Erdoğan’ın korunmasını sağlaması için üretilmişti. Kompozitten yapılan çanta, 9 milimetre çapındaki sınırsız mermiye karşı üst seviyede koruma sağlıyor. Evrak çantası görünümünde olan çanta, tehdit durumunda tamamen açılarak, kalkan oluşturuyor.(8) Venezuela Cumhurbaşkanı Nicolas Maduro’nın yakın koruma ekibinde de Türkiye’den temin edilen bu zırhlı çanta mevcut. Türkiye dışında ilk kez Venezuela’da görüntülendi. Gerisini siz düşünün!

Bakınız:
1- http://www.aljazeera.com.tr/ulke-profili/ulke-profili-venezuela
2- https://kafkassam.com/turkler-petrol-zengini-oluyor-venezuela-petrolu-turkiyeye-emanet.html
3- https://www.businessht.com.tr/ekonomi/haber/2065033-venezuela-altinlarini-turkiye-ye-gonderiyor
4- https://www.takvim.com.tr/guncel/2017/08/22/venezuelaya-turk-yardimi
5- http://www.tika.gov.tr/tr/haber/tika_dan_venezuela%27daki_filistinlilerle_dayanisma_iftari-44514
6- http://www.gazetevatan.com/maduro-dan-dirilis-ertugrul-setine-ziyaret-1181705-gundem/
7- https://www.youtube.com/watch?v=5IHI2QFcHQY
8- http://www.gazetevatan.com/basbakan-a-kompozit-kalkan–536237-gundem/
Ömür Çelikdönmez
Twitter:@oc32oc39

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir