Bolton Putinin də sirlərini açdı

Emir Tahiri: Tahran, şeytanın mutfağını mı inşa ediyor?

Türkiyə demokratik mədəniyyətə, birliyə sahib oluğunu göstərəcək

İran’ın eski Cumhurbaşkanı Rafsancani öldü

Türk-Rus işbirliğine önem veren Başbakan eski Yardımcısı, Türkiye ile ilişkilerden de sorumlu Duma Başkan Yardımcısı seçildi

Gündem, Rusya 13 Şubat 2020
152

Rusya Başbakan eski Yardımcısı olarak Türk-Rus işbirliğine önem veren biri olarak bilinen Gordoyev’in Türkiye ile ilişkilerden sorumlu Duma Başkan Yardımcısı seçildi.

Rusya Başbakan eski Yardımcısı Aleksey Gordeyev, Rus parlamentosu alt kanadı Duma Başkan Yardımcısı seçildi.

Devlet Duması’nda yapılan oylamada milletvekilleri, Gordeyev’in seçilmesine ilişkin bir taslak kararı onayladı. Kararın onaylanmasına 417 milletvekili “evet” oy kullandı, “hayır” oyu ise kullanan olmadı.

Gordeyev, yeni görevinde Duma’da Türkiye, Ortadoğu ve İran ile işbirliği ilişkilerinden sorumlu yetkili olacak. Türkiye dahil söz konusu ülkelerin parlamentolarası ilişkilerinde görevler alacak.

1999-2009 yıllarında Tarım Bakanlığı görevinde bulunan Gordeyev daha sonra Voronej Bölge Valisi ve ardından Başbakan Yardımcısı olarak görev yapmıştı.

GORDEYEV TÜRK-RUS İŞBİRLİĞİNİN ÖNEMİNİ VURGULAMIŞTI…

29 Kasım 2017 tarihinde Rusya’nın Voronej kentinde yapılan Rus-Türk iş forumu çerçevesinde dönemin Voronej Valisi Gordeyev, Türk heyetini en üst düzeyde karşılayarak ağırlamıştı. Forumda konuşan Gordeyev, forumun ikili işbirliğinin güçlendirilmesine önemli ivme kazandıracağını söylemişti. Gordeyev Rus-Türk işbirliğinin önemine işaret ederek şunları kaydetmişti: “Bölgemiz ve Türkiye ikili işbirliği tecrübesine sahip. Türk firmaları bölgemizde Merkez pazaryeri, Tiyatro ve başka tesisleri inşa etti. Voronej ve İstanbul arasında direkt uçak seferleri açıldı. Türk sanatçılar sürekli olarak bölgemizde yapılan kültürel etkinliklere katılıyor. Bu forum büyük yolun başlangıcı. Bu forum ikili işbirliğin güçlendirilmesine önemli ve güçlü ivme kazandıracak. İkili ticari hacmini daha da artırmamız lazım.” Bu arada forum Rusya Ticaret ve Sanayi Odası, Rusya’nın İstanbul Başkonsolosluğu Ticaret Temsilciliği, Rus-Türk İşadamları Birliği RTİB, Rus-Türk İş Konseyi, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) tarafından düzenlenmişti.
Fuat Safarov kafkassam Moskova

Yorumlar