KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Azerbaycan
  4. »
  5. Turan Rzayev: Bakü, mollaların köprü mesajına Araz’ı geçerek karşılık verdi

Turan Rzayev: Bakü, mollaların köprü mesajına Araz’ı geçerek karşılık verdi

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 4 dk okuma süresi
265 0

Yaşma’nın ardından Türk birlikleri Araz kıyılarına çıktı: Bakü, mollaların köprü mesajına Araz’ı geçerek karşılık verdi
Azerbaycan ile Türkiye arasında imzalanan askeri alanda işbirliği anlaşmasına istinaden Azerbaycan-Türkiye ortak tatbikatı yapılıyor.
Azerbaycan Ordusu ve Türk Silahlı Kuvvetlerinin farklı türdeki birliklerinin personeli, muharebe ve özel amaçlı istihkâm teçhizatı ile askeri hava araçlarının yer aldığı eğitim, Bakü şehri ile Astara topraklarını kapsıyor. Cebrayil ve İmişli bölgeleri.
Tatbikatlar, Azerbaycan ile Türkiye arasında imzalanan askeri alanda işbirliği anlaşmasına göre yapılmış olsa da İran’a gözdağı vermenin esas olduğu açıktır.
İlk olarak, eğitim alanları dikkat çekicidir. Böylece tatbikatlar Bakü şehri, Astara, Cebrayil ve İmişli bölgelerini kapsıyor. Astara, Cebrayil ve İmişli bölgeleri İran ile sınır bölgeleridir.
Resmi Bakü, Türkiye ile birlikte bu alanlarda tatbikatlar düzenleyerek, İran İslam Devrim Muhafızları Ordusu’na (IRGC) bağlı kara kuvvetlerinin İran’ın kuzeybatı sınırında, sınırda düzenlediği sözde “Kudretli İran” tatbikatlarına bir kez daha yanıt verdi. Azerbaycan ile Araz Nehri boyunca.
Prensip olarak resmi Bakü, bir süre önce Özel Kuvvetler’in askeri birliklerini güney sınırlarına yakın bölgelerde eğitmeye başlayarak İran’a makul bir yanıt verdi. Bu tatbikatları Türk Kara Kuvvetleri Harekat Başkanı Tümgeneral Bakhtiyar Ersay izledi ve resmi Bakü yetkilisi dolaylı olarak Tahran’a Türk faktörünün bölgedeki varlığını bir kez daha hatırlattı. Ancak bu kez Türkiye ile ortak tatbikat yapılması İran’a bir uyarıdır.
Bakü şehri söz konusu olduğunda, bu tesadüfi değil. Böylece resmi Bakü, son günlerde SEPAH’ın Telegram kanallarında İran’ın Hazar Denizi’nden Bakü körfezine saldıracağına dair tehdit edici haberlere sessiz kalmadığını göstermiştir. Bakü’nün cevabı kısa ve kesin: Türkiye ile Bakü körfezinde sizleri bekliyoruz!
İkincisi, eğitimde, modern muharebe yöntemlerinin kullanılması, askeri operasyonlarda topçu, havacılık ve diğer birlik türlerinin kullanılması, bunların etkileşim içinde faaliyetlerinin düzenlenmesi, nehirler üzerinde bir geçit açmak için duba köprülerin inşası ve konvansiyonel düşmanın derinliklerine inişler de gerçekleştirilir.
Tatbikatlarda kuşkusuz nehirler üzerinde geçit açmak için duba köprülerin inşası ve konvansiyonel düşmanın derinliklerine inişte çeşitli görevlerin yerine getirilmesi özel bir ilgi görüyor.
Bakü ve Ankara sadece güneyden gelen tehditlere karşı savunma değil, aynı zamanda Araz Nehri’ni geçerek düşmana nasıl düzgün bir cevap verileceğini de uyguluyor. Bu, gerekirse Araz Nehri’nin geçilebileceği anlamına gelir.
Bakü ve Ankara bu yönde tatbikatlar yapıyor ve özellikle İran’ın bir süre önce Araz Nehri üzerine köprü kurma uygulamasına açık bir mesaj veriyorlar.
Sonuç olarak, Azerbaycan-Türkiye ortak tatbikatı, Tahran ile Bakü arasındaki gerginliğin henüz azalmadığını ve kısa vadede de yatışacak gibi görünmediğini bir kez daha gösterdi. Doğru, Ankara ve Bakü sınırı geçmeyi düşünmese de yapabileceklerini gösteriyorlar.
İran tarafı, Azerbaycan-Türkiye ortak tatbikatından ders çıkarmazsa, iki kardeşin daha geniş çaplı tatbikatlar yapması ve ayrıca Hazar Denizi’nde birlik ve eşitliği göstermesi mümkündür.
Turan Rzayev

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir