KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Trump’ın Bağdadi, Obama’nın bin Ladin’in ölümüyle ilgili açıklamaları arasındaki fark

Trump’ın Bağdadi, Obama’nın bin Ladin’in ölümüyle ilgili açıklamaları arasındaki fark

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 3 dk okuma süresi
103 0

New York merkezli Fox News, ABD Başkanı Donald Trump’ın DEAŞ lideri Ebubekir el-Bağdadi’nin ABD özel güçlerinin operasyonu sonucu öldüğüne ilişkin açıklaması ile eski Başkan Barrack Obama’nın El Kaide lideri Usame bin Ladin’in ölümüyle ilgili duyurusu arasında ton ve içerik bakımından çok fark olduğuna dikkat çekti.

Bin Ladin’in öldürülmesinden bu yana en önemli terörist liderin öldüğüne vurgu yapan Fox News, iki başkanın konuya ilişkin açıklamasındaki farkları inceledi.

Trump, geçtiğimiz Cumartesi gecesi Twitter hesabından, “Az önce çok büyük bir şey oldu” ifadelerini kullanarak, heyecan ve spekülasyon yarattı.

Ardından Pazar günü Beyaz Saray’da 40 dakika boyunca kameraların karşısında geçerek, operasyonu detaylarıyla anlattı.

Fox News’e göre Trump, konuşmasında ağırlıklı olarak Bağdadi’ye odaklandı.

ABD Başkanı, örgüt liderinin çıkmaz tüneldeki son anlarını ağlayarak, korku ve panik içinde geçirdiğini, kendini havaya uçurduğunu ve operasyondan 15 dakika sonra yapılan DNA testinde Bağdadi’nin kimliğinin tespit edildiğini dile getirdi.

ABD merkezli haberi sitesi, Obama’nın ise ABD kuvvetlerinin Pakistan’ın Abbottabad şehrine düzenlediği operasyon ile Usame bin Ladin’in öldürülmesini duyurarak, herkesi şaşırttığını hatırlattı.

Obama’nın açıklamasının kısalığına değinen Fox News, ABD eski Başkanı’nın bin Ladin’i hedef alma nedenlerini açıkladığını ve çok fazla detay vermediğini belirtti. Ayrıca Obama’nın sivil kayıpları önleme çabalarını vurguladığı ve bin Ladin’in son anlarından daha fazla operasyon ile ilgili konuştuğuna dikkat çekildi.

Fox News, Obama’nın Ladin’in ABD askerleri tarafından vurulduğunu ve cesedinin alındığını bildirerek, konuşmasının sonunda 11 Eylül saldırısının kurbanlarını andığını ve ABD halkına birlik çağrısında bulunduğunu da anımsattı.

Trump, Beyaz Saray’da dün yaptığı açıklamada, söz konusu operasyonu, Başkan Yardımcısı Mike Pence, Savunma Bakanı Mark Esper ve askeri yetkililerle birlikte izlediğini söyledi.

Operasyon esnasında teslim olan ve halen gözaltında tutulan unsurlar olduğunu belirten Trump, Bağdadi’nin öldürülmeden önce örgütü canlandırmaya çalıştığını savundu ve operasyonda örgütün planlarıyla ilgili çok önemli bilgiler elde ettiklerine değindi.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir