KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. TBMM Başkanı ile Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yardımcıları ve bakanlar kim olacak?

TBMM Başkanı ile Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yardımcıları ve bakanlar kim olacak?

Ömür Çelikdönmez Ömür Çelikdönmez - - 9 dk okuma süresi
500 0

Türkiye; Pazar günü 13’üncü cumhurbaşkanı ve 27’nci dönem milletvekillerini seçmek için sandık başına gitti ve Recep Tayyip Erdoğan, ilk turda yeni hükümet sisteminin ilk cumhurbaşkanı seçildi. Cumhur İttifakı da TBMM’de çoğunluğu elde etti. Türkiye’de 24 Haziran seçimleri ile birlikte, 16 Nisan 2017 anayasa referandumunda kabul edilen değişiklikler tamamıyla yürürlüğe giriyor. Kabine 3 başkan yardımcısı, 16 bakan olmak üzere 19 kişiden oluşacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kuracağı Kabine’de kimlerin olacağı da merak konusu. 24 Haziran seçimlerinden sonra tümüyle yürürlüğe giren Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sistemi’nde Bakanlar Kurulu üyeleri milletvekilleri arasından seçilmiyor. Eğer bir milletvekiline kabinede yer verilecekse, bu kişinin milletvekilliğinden istifası zorunlu.(1)
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminde Adalet Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Milli Savunma Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı, Çalışma, Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı’nın olacağını açıklamıştı. Bu sisteme göre Cumhurbaşkanına bağlı 8 ayrı başkanlık mevcut. Bu başkanlıklar; Genelkurmay Başkanlığı, Milli İstihbarat Başkanlığı, Savunma Sanayi Başkanlığı, Milli Güvenlik Kurulu Başkanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı, Devlet Denetleme Kurulu, İletişim Başkanlığı, Strateji ve Bütçe Başkanlığı’ndan oluşuyor.(2)
Yeni sürecin yol haritası şöyle; 8 Temmuz’a kadar çıkarılacak bir KHK ile Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçişi içeren düzenlemeler ve bürokrasideki değişiklikler çözüme kavuşturulacak. Kalan konular ise TBMM açıldıktan sonra Genel Kurul’da sonuca bağlanacak. OHAL uzatılmayacak, terörle mücadeleyi kapsayan düzenlemeler kanunlara aktarılacak. Yeni sistemde çalışmaya başlayacak ‘ofis’ ve ‘kurullar’ devletteki işleyişi hızlandıracak. Cumhurbaşkanı’na bağlı 9 kurul ve 4 ofis, Türkiye’nin hedeflerine ulaşmasını yavaşlatan bürokratik oligarşiyi işlevsiz hale getirecek. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’ın bildirdiğine göre, “Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni kabineyi 8 Temmuz’dan sonra açıklayabilir.” MHP TBMM başkan adayı göstermeyeceğini açıkladı.
MHP’nin AK Parti TBMM başkan adayını desteklemesi, MHP parti liderliğinin Cumhur İttifakını seçim sonrasında da devam ettirme kararlığını gösteriyor. Belki de bu nedenle AK Parti ve MHP’nin Meclis başkanlığı konusunda ortak bir aday üzerinde uzlaşması kesin gibi. Başbakan Binali Yıldırım’ın TBMM Başkanlığında ismi ön plana çıkıyor. Kulislerde, MHP’li bir ismin de aday gösterilebileceği konuşulsa da pek ihtimal verilmiyor. AK Parti ve MHP uzlaşamazsa bile, (MHP muhalefet bloğuna yer almazsa) AK Parti’nin 295 olan sandalye sayısı kendi adayını son turda seçtirmeye yeterli.(3)
Cumhurbaşkanı Erdoğan yardımcıları ve bakanları parlamento dışından atayacak. Yeni kabineye iş dünyasından, kültür sanat, spor gibi alanlardan kamuoyunun yakından bildiği isimlerin de girmesi bekleniliyor. Kamuoyunun en çok merak ettiği konulardan biri Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yardımcılarının kim olacağı? İlk akla isimler 24 Haziran Seçiminde liste dışı bırakılan eski başbakan, bakan ve milletvekilleri. Ankara kulislerinde dolaşan söylentilere göre en güçlü 1. Başkan Yardımcısı adayı 64. Hükümetin Başbakanı, Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu. 2. Başkan adayı ise hem Kürt kökenli hem de ekonominin patronu Mehmet Şimşek. Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek milletvekili listesinde yer almamıştı. Bu nedenle Ekonomiden sorumlu başkan yardımcısı olma ihtimali çok yüksek. Bir diğer nedende Kürt seçmenin kabinede temsilinin bu isim üzerinden sağlanması. Cumhurbaşkanı Erdoğan; MHP Osmaniye eski milletvekili Doç. Dr. Ruhi Ersoy’u muhtemelen 3. Cumhurbaşkanı Yardımcısı seçebilir.
Ruhi Ersoy; Cumhurbaşkanlığı ve 27’nci dönem Milletvekili Genel Seçimlerinde partisinin listesinden Osmaniye’de 2. Sıra Milletvekili adayı olmuş ama TBMM’ye gidebilecek yeterli oyu alamamıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bakanlar kurulunda yer alabilir gözüyle bakılan isimler arasında TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı ve AK Parti eski Malatya Milletvekili Taha Özhan, Maliye Bakanı Naci Ağbal, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ve Avrupa Birliği Bakanı Ömer Çelik ile Bilim ve Sanayi Bakanı Faruk Özlü’de bulunuyor. Araya eski başbakan yardımcılarından Ali Babacan’ın ismini sıkıştırmaya çalışanlar da çıkıyor. İş çevrelerinin yönlendirmesi ise bazı medya organlarında Ali Babacan’ın gündeme getirilmesi dikkat çekici. Hatta Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Babacan’la üç kez görüştüğü bilgisini paylaşanlar Ali Babacan olmazsa, eski MÜSİAD Başkanı Nail Olpak’ı verelim havasında.(4)
Yeni bakanlar kurulu oluşturulurken Atlantik- Avrasya dengesinin gözetilmesi hiçte sürpriz sayılmaz. Kulislerde dolaşan rivayetlere bakılırsa yeni bakanlar kurulunda yer alabilecek isimler arasında, Eski MİT Müsteşarı ve Irak Büyükelçisi Sönmez Köksal ile 04/2014’den bugüne ABD nezdinde Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçisi Serdar Kılıç’ tan da söz ediliyor. İstanbul’un nabzını tutan bir dostum, ANAP eski milletvekillerinden ve genel başkan yardımcılarından Ahad Andican’ın da şansının yüksek olduğunu belirtiyor. Yine bu seçimlerde Ankara 2. bölge 3’üncü sıradan milletvekili adayı olan ama seçilemeyen terör ve güvenlik uzmanı Abdullah Ağar’ın da Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından değerlendirileceği konuşuluyor. Bir başka isimde; Gençlik ve Spor Bakanlığına düşüldüğü söylenilen, NBA’de oynayan Türkiye doğumlu ilk isim, Türk Milli Takımı’nda 300’ün üzerinde maça çıkma rekoru kıran, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Basketbol Federasyonu Başkanı Hidayet Türkoğlu.

2014’te Recep Tayyip Erdoğan’ın 12. Cumhurbaşkanı olarak seçilmesinin ardından Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği görevini sürdüren ve Cumhurbaşkanlığı kontenjanından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayı ile 27.02.2015 tarihinde Yükseköğretim Kurulu Üyeliğine atanan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Rizeli hemşerisi Fahri Kasırga ile Başbakanlık Müsteşarı Doç. Dr. Fuat Oktay’ın da bakanlar kurulunda görülmesi kimseyi şaşırtmasın. Erdoğan’ın yarıya yakını eski milletvekili, 9’u kadın olmak üzere toplam 35 başdanışmanından bazılarını bakanlar kurulunda değerlendirmesi bekleniyor. Buna göre. Cumhurbaşkanı danışmalarından Mustafa Varank ve Mehmet Uçumda bakan olabilir. ODTÜ mezunu Varank, Başbakanlığı döneminden bu yana Erdoğan’a en yakın isimlerden. Erdoğan’ın başdanışmanı Varank’a, en son “büyükelçi” unvanı verildi. Uçum; 25. Dönem Kars AK Parti Milletvekilli. Çocuklar İçin Adalet Çağırıcıları, Demokratik Açılıma Yurttaş Katkısı Platformu, Yetmez Ama Evet Kampanyası ile Akil İnsanlar Heyeti çalışmaları ile biliniyor. Prof. Dr. İbrahim Adnan Saraçoğlu Sağlık bakanı olabilir. Bitkisel tedavi uzmanı olan Saraçoğlu brokolinin prostatit ve iyi huylu prostat büyümesine, lavantanın Hepatit B ve Hepatit C’ye karşı etkilerini dünyaya tanıtan uzman olarak biliniyor. Bakalım gökten kimlerin kucağına elma düşecek?
Bakınız:
1- http://www.yenicaggazetesi.com.tr/erdogan-24-haziranda-secilirse-baskan-yardimcilari-kim-olacak-191804h.htm
2- https://www.bbc.com/turkce/haberler-turkiye-4457149
3- https://www.haberler.com/son-basbakan-binali-yildirim-in-yeni-gorevi-10987946-haberi/
4- https://www.yeniakit.com.tr/haber/ali-babacan-bombasi-baskan-yardimcisi-470111.html – http://www.internethaber.com/bomba-ali-babacan-kulisi-3-kez-gorustuler-1884352h.htm

Ömür Çelikdönmez
Twitter: @oc32oc39

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir