KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Suudi Arabistan’ın İsrail sevdası ve Maruni açılımı!

Suudi Arabistan’ın İsrail sevdası ve Maruni açılımı!

Ömür Çelikdönmez Ömür Çelikdönmez - - 12 dk okuma süresi
303 0

Şimdi kullanılmaya elverişli Fetullah Gülen’in, hamisi ABD tarafından Suudi Arabistan’a yerleştirilmeye çalıştığı bilgisini sizlerle paylaşmıştım. Bu amaçla Fetullah Gülen’in dini anlayışına ters düşecek Suudi yetkililerin ve kanaat önderlerinin birer birer tasfiye edilerek Fetöye zemin hazırlandığını, Suudi Arabistan’ın Fetö için dikensiz gül bahçesine dönüştürüldüğünü biliyorsunuz. Suudi Veliaht Prens Muhammed Bin Salman’ın Ilımlı İslam’a geçme mesajlarını ve saray darbesine birde bu açıdan bakılması gerektiğinden söz ederek, Türk-Suudi ilişkilerinin gelişmesine katkısı nedeniyle, Suudi hükümeti tarafından Kral Abdülaziz Nişanı (birinci derece) ile taltif edilen, eski Dışişleri Bakanı ve Riyad Büyükelçisi Yaşar Yakış’ın, “Suudi Arabistan üzerinde Amerika en etkilidir. Zaten değişmesi gerekiyordu ve böyle bir adam buldu. Ben Selman’ın bu değişikliğe inandığı kanaatindeyim. Ilımlı İslam fikrinin Amerika tarafından Muhammed bin Selman’a fısıldanmış olması mümkündür. Bu, Türkiye’de farklı şartlarda ortaya çıktı. Tunus’ta Türkiye’den de başarılı olarak uygulandı.” tespitlerini aktarmıştım.(1)
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, “Ilımlı İslam’a döneceğiz” diyen Suudi Veliaht Prensin sözlerini eleştirerek, “Sen daha, ‘ılımlı İslam’ diyorsun, bir bayana araba kullanma müsaadesi vermiyorsun. Nasıl ılımlı İslam bu” çıkışı, Türkiye’nin Suudi Arabistan’daki gelişmeleri nasıl değerlendirdiğinin en önemli göstergesi. Erdoğan; “Son zamanlarda ılımlı İslam’ı köpürttüler. Ilımı İslam’ın patenti batıya ait. Belki de o ifadeyi kullanan şahıs, bu aittir diye düşünüyor olabilir. Ne oldu da bu üflendi? Mesele İslam’ı zaafa düşürmek. Bizim dinimizin ılımı, ılımsız bir yanı yok. İslam, Allah’tan başka hiçbir gücün kulluğuna izin vermeyerek, insanı özgürleştiren ve zincirlerinden kurtaran bir dindir. Kadın eli değmeyen iş, eksiktir, yarımdır. Modern yapıyı İslam düşmanlığı olarak algılayan, sözde elitist özde lümpen bir gruba rağmen kadınlara haklarımızı teslim etme mücadelesi verdik” sözleriyle “ılımlı islamı” kimin köpürttüğünü az çok işaret etmiş oldu.(2)

İşte Lübnan Maruni Patriği Mar Beşara Butrus er-Rai’nin; resmi davet üzerine geldiği Suudi Arabistan’da Kral Selman bin Abdulaziz, Veliaht Prens ve Savunma Bakanı Muhammed bin Selman ve Lübnan’ın istifa eden başbakanı Saad Hariri ile görüşmesi, köpükçüleri ele veriyor. Kral Selman ve Maruni Patriği Rai’in başkent Riyad’daki el-Yemame Sarayı’ndaki görüşmede, iki ülke arasındaki kardeşlik ilişkilerinin yanı sıra dinler ve kültürler arasındaki farklılıkların hoşgörüyü yüceltip, şiddeti, aşırılıkları ve terörü yok ederek bölge ve dünya halkları için barış ve güveni sağlama yönündeki önemine işaret edildi. Suudi Arabistan İçişleri Bakanı Prens Abdulaziz bin Suud bin Nayif, Dışişleri Bakanı Adil bin Ahmed el-Cubeyr ve Devlet Bakanı Musaid bin Muhammed el-Ayban’ın da görüşmede hazır bulundu. Rai’nin daha sonra Veliaht Prens Bin Selman ve Lübnan’ın istifa eden başbakanı Hariri ile ayrı ayrı bir araya geldi.(3)
Bu ziyaretin çokta konuşulmayan bir ayrıntısı, Lübnan Maruni Patriği Mar Beşara Butrus er-Rai’nin Suudi Arabistan’daki eski bir kilisenin yeniden açılışını gerçekleştirecek olması. Lübnan basını, Suudi Arabistan’ın bu davetini, Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın geçtiğimiz günlerde yaptığı “ılımlı İslam’a dönüş” söyleminin bir göstergesi olarak yorumlasa da, bu ziyaret Türkiye’de özellikle Fetöcüler tarafından gündemde tutulan ‘Dinlerarası Diyalog’ toplantılarını ve girişimlerini hatırlatıyor. Dinlerarası Diyalog sürecinin ilk aşamasında ‘ılımlı islam’ anlayışı adı altında İslam inancının Katolik Hristiyan âlemine karşı tarihi refleksinin ortadan kaldırılması amaçlanmıştı. Lübnan Maruni Patriği Mar Beşara Butrus er-Rai, adeta bu iş için biçilmiş kaftan. Müktesebatına bakıldığında 1967’den 1975’e kadar Vatikan Radyosunun Arap programlarından sorumlu olduğu ayrıca Roma’daki Lateran Üniversitesi’nde üç yıl okuduğu görülüyor.(4)

Lübnan Maruni Patriği Mar Beşara Butrus er-Rai’nin; resmi davet üzerine geldiği Suudi Arabistan’da bulunduğu günlerde Suudi Arabistan müftüsü ve Ulema Heyeti Başkanı Abdülaziz Al-i Şeyh’in; “İsrail’e karşı savaşmanın caiz olmadığını, Hamas’ın terör örgütü olduğunu ve Hizbullah’a karşı İsrail ordusuyla iş birliği yapılabileceğini” söylemesi, Suudilerin İsrail sevdasını ve dinlerarası diyalog açılımlarını çok iyi anlatıyor. Suudi Müftüsü Abdülaziz Al-i Şeyh, geçen temmuz ayında Mescid-i Aksa’da yaşanan olaylarla ilgili soruya verdiği cevapta, “İsrail’e karşı savaşmanın caiz olmadığını, Hamas’ın terör örgütü olduğunu ve Hizbullah’a karşı İsrail ordusuyla iş birliği yapılabileceğini” ifade etmesi, ‘merdi kıpti şecaat arz ederken sirkatin söyler’ yani ‘çingenenin merdi, kendini överken hırsızlığını belirtir’ sözünü doğrulamıyor mu?(5)

Abdülaziz Al-i Şeyh’in adrese teslim ‘İsrail’e dur Filistin’e vur’ mesajı ortada kalmadı! Dürzi asıllı İsrail İletişim Bakanı Eyüp Kara, Suudi Arabistan Müftüsü ve Ulema Heyeti Başkanı Abdülaziz Al-i Şeyh’i, “İsrail’e karşı savaşmanın caiz olmadığı ve Hamas’ın terör örgütü olduğu” yönündeki fetvasından dolayı tebrik etti. Bakan Kara, “Suudi Arabistan Müftüsü ve Ulema Heyeti Başkanı Abdülaziz Al-i Şeyh’i Yahudilere karşı savaşmayı ve onları öldürmeyi yasaklayan fetvasından dolayı tebrik ediyoruz. Al-i Şeyh, Hamas’ın terör örgütü olduğunu ve Filistinlilere zarar verdiğini, Aksa’da yapılan gösterilerin demagojik olduğunu ve İsrail ordusu ile Hizbullah’ı yok etmek için iş birliği yapılabileceğini söyledi. Ben Müftü’yü İsrail’i ziyaret etmeye davet ediyorum; yüksek düzeyli bir saygı ile karşılanacaktır.” açıklaması yaptı.(6)
Suudilerin İsrail aşkı yeni değil! Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz, İsrail Başbakanı Benyamin Natanyahu’ya seçim çalışmalarında kullanması için geçen yıl 80 milyon dolar yollamıştı. Panama Belgeleri’nde; Selman’ın Muhammed Eyad Kayali isimli bir Suriyeli-İspanyol kişi aracılığıyla Netanyahu’ya 80 milyon dolar gönderildiği, paranın, Netanyahu’ya ulaştırılması amacıyla İsrailli milyarder Teddy Saggi’nin Britanya Virjin Adaları’ndaki bir şirketine aktarıldığı yer almıştı.(7) Filistinli yoksullardan, yetimlerden yardımlarını esirgeyenlerin kimlerle dans ettiği ortada. Suudi-İsrail dayanışması, ABD’nin hazırladığı Ortadoğu barış planı çerçevesinde yürüyor. Hatta Suudi Arabistan veliaht Prensi Muhammed bin Selman, Filistin Özerk Yönetimi lideri Mahmud Abbas’a “ABD’nin hazırladığı Orta Doğu barış planını kabul etmesi” yönünde baskı yapmıştı. Trump yönetimi, barış planı adı altında işgal edilmiş bölgelerdeki yerleşim yerleriyle ilgili olarak İsrail taleplerinin büyük bir kısmının kabul edilmesini istiyor.

Suudi Arabistan veliaht Prensi Muhammed bin Selman, Filistin Özerk Yönetimi lideri Mahmud Abbas’a “ABD’nin hazırladığı Orta Doğu barış planını kabul etmesi” yönünde baskı yaptı. Trump yönetimi, barış planı adı altında işgal edilmiş bölgelerdeki yerleşim yerleriyle ilgili olarak İsrail taleplerinin büyük bir kısmının kabul edilmesini istiyor. Veliaht Prens Selman’ın, Filistin yönetimi lideri Mahmud Abbas’a “ABD’nin hazırladığı Ortadoğu barış planını kabul et ya da istifanı ver” baskısı yaptığı, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın 7 Kasım’da Riyad’ı ziyareti sırasında, ABD barış planının dayatıldığı gündeme gelmişti. Mahmud Abbas’tan bir hafta önce de Jared Kushner Riyad’a gizli bir ziyaret gerçekleştirmiş ve Prens Selman’la gece geç saatlere kadar Ortadoğu’ya yönelik yeni stratejileri üzerinde çalışmışlardı.(8)

Hariri’nin istifasının perde arkasını inceleyen Avrupa basını, Avrupa’yı başını kuma gömmekle suçluyor. Almanya’da haftada iki gün yayınlanan sol çizgideki Die Tageszeitung taz gazetesi Saad Hariri’nin Lübnan başbakanlığından istifasıyla yaşanan krize ilişkin “Avrupa Riyad’a haddini bildirmeli!” başlığını kullandı. Yazılanlara bakılırsa Suudilerin Avrupalıları ikna etmesi çok zor. Sözde eleştiriler yenilir yutulur değil. “Suudi Arabistan, çöl devleti. Veliaht prens Muhammed bin Selman, bölgede her şeyi belirleyen Sünni-Şii çatışmasını büyük bir sorumsuzlukla kaşıyor. Mahalle kabadayısından farkı yok. Lübnan her zaman bölgenin barometresi olageldi. Her sarsıntı, Lübnan’ın, ülkesinden kaçanların sığınacağı bir ülke olma gücünü tehlikeye atıyor. Nereye gidecek bu insanlar? Avrupa’ya mı? Salt bu sorunun dahi Avrupalıları, Riyad karşısında şimdiye kadarkinden daha sağlam ve güçlü olmaya teşvik etmesi gerekir.”(9) Ancak Avrupalıların ne kadar kaypak, dinlerinin imanlarının para olduğu, Alman hükümetinin, 2017’nin üçüncü çeyreğinde Suudi Arabistan ve Mısır’a yaklaşık 450 milyon Euro’luk silah satışına onay vermesiyle bir kez daha netleşti.(10)

İki ayrı haberi yorumsuz dikkatlerinize sunuyorum. İlki Türkiye’den; yaklaşık 50 yıldır Türkiye’de görev yapan Latin-Katolik kilisesinin rahibi Felice Suriano, Vatikan tarafından İsrail’de bir kiliseye tayin edildi. Türkiye’de bulunan cemaat karar sonrası çıldırdı. Diğer haber Hollanda’dan; Hollanda’da haham olarak görev yapan Lody van de Kamp, Hollanda’nın Enschede kentinde, cami yapılması planlanan alanda İslam ve göçmen karşıtı PEGIDA’nın yaptığı eylem sonrası, Enschede kentinde yaşayan Müslümanlara, İslam ve göçmen karşıtı PEGIDA’yı kınayan mektup yazdı. (11)

Bakınız:
1-http://www.kafkassam.com/abd-fetullah-guleni-suudi-arabistana-neden-yerlestirecek.html
2-http://www.yenicaggazetesi.com.tr/erdogandan-cok-sert-ilimli-islam-tepkisi-176956h.htm
3-http://www.dunyabulteni.net/ortadogu/411624/lubnan-maruni-patrigi-suudi-arabistanda – https://turkish.aawsat.com/2017/11/article55365121/kral-selman-lubnan-maruni-patrigi-mar-besara-raiyi-kabul-etti
4- http://www.kafkassam.com/ilimli-islamda-son-perde-vatikan-suudi-arabistanda-kilise-aciyor.html
5- http://www.internethaber.com/israilli-bakan-suudi-arabistan-muftusunu-tebrik-etti-1823006h.htm
6- http://www.dunyabulteni.net/ortadogu/411614/israilden-suudi-arabistana-hamas-fetvasi-tebrigi
7- https://tr.sputniknews.com/ortadogu/201605101022645468-suudi-arabistan-israil/
8- http://www.haber7.com/ortadogu/haber/2472481-abbasa-ultimatom-iddiasina-yanit-geldi
9-https://www.eurotopics.net/tr/189218/luebnan-kaosun-esiginde-mi?zitat=189238#zitat189238
10- http://www.dw.com/tr/almanya-suudi-arabistan-ve-m%C4%B1s%C4%B1ra-silah-sat%C4%B1%C5%9F%C4%B1n%C4%B1-5-misline-%C3%A7%C4%B1kard%C4%B1/a-41381586
11- https://tr.sputniknews.com/avrupa/201711151031000984-hollanda-musluman-destek/

Ömür Çelikdönmez
Twitter:@oc32oc39

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir