KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Azerbaycan
  4. »
  5. Sönmez ABBASLI: ŞEHİTLER KALPLERDE YAŞAR

Sönmez ABBASLI: ŞEHİTLER KALPLERDE YAŞAR

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 7 dk okuma süresi
445 0

Azerbaycan’ın bağımsızlığını kazanmasının ardından ortaya çıkan Dağlık Karabağ sorununun bir sonucu olarak, eski topraklarımızın yüzde 20’den fazlası yaklaşık otuz yıldır yabancılar tarafından köleleştirilmiştir. Acılar bizi sarıp sarmalasa da azimli duruş sergileyerek eğilmedik. Yıllarca sabırla hesaplaşmanın gerçekleşeceği günleri hasretle bekledik. Çünki tarih boyunca da yolumuz zor, duruşumuz gururlu olmuştur.
Tarihen Oğuzların meskeni olan Karabağ`ımızın, şehit düşen cesur evlatlarımızın, esir olan oğul ve kızlarımızın, gözü yaşlı anne ve kız kardeşlerimizin, sürgündeki yurttaşlarımızın, bize yapılan zulümlerin, kemiklerimize işleyen acıların hesabını sorma zamanı gelmişti. Topraklarımızın işgaldan azad edilmesi, zorla topraklarından kovulmuş Azerbaycan vatandaşlarının kendi yurtlarında yeniden rahat yaşaması için yalnız savaş olmalıydı. Çünki 30 yıllık işgal döneminde ermeniler akıllanmamış, toprakları savaşsız-sülh yoluyla geri vermek istememişlerdi.
Böylece, Azerbaycan asgeri “Vatan sevgisi imandandır” sloganı ile şehit olmayı en yüce makam bilerek, Azerbaycan’ın kadim topraklarından biri olan ve İç Oğuzların yurdu olarak kabul edilmiş Karabağ`a savaşa gider. Her şey cephe için, her şey Anavatan için diyen kahraman evlatlarımızdan biri de Vüsal İslam oğlu Veliyev`di. “Şehitler ölmez. Onlar Allah`ın huzurunda yüksek makamdadırlar” fikri bu vatan oğlunun da zihnine kazınmış ve o bir rüzgar gibi kahramana dönüşerek ezeli topraklarımızı kanı ve canı pahasına almağa yola çıkar. İkinci Karabağ Savaşında onlarca askerinin hayatını kurtarmış ve ölümün gözüne dik bakarak 9 Kasım 2020`de Şuşa`da şehit düşen Binbaşı Vüsal Veliyev 1988, Nahçivan-Şerur doğumluydu. Harp okulunu başarıyla tamamlamış, 2020 Nisan ayında yeni bir eğitim alarak Binbaşı rütbesine yükselmişti.

Azerbaycan Kara Kuvvetlerinde, en sıcak çatışmaların yaşandığı yerlerde 12 yıl şerefle görev yapan Vüsal`ın en büyük isteklerinden biri de ilk fırsatta Türkiye’ye gitmek, orada harp eğitimi almaktı. Nisan 2016`da Türkiye’ye gitmek için izin çıksa da, birkaç gün sonra ermeniler ateşkesi ihlal etmiş, kısa bir savaş başlamış ve o, eğitimi için gidememişti.
Vüsal Veliyev nişanlıydı, koronavirüs salgını sebebiyle Mart 2020`deki düğünü kasım sonuna ertelenmişti. Ama ne yazık ki, beklenen düğün olmadı, eylülde Karabağ`ın işgaldan azad edilmesi için başlanan savaşa katılan korkmaz Vatan oğlu 44 günlük savaşın 43.cü gününde, Şuşa işgaldan azad edilirken şehit oldu. Kahraman Binbaşı savaş boyu iki defa bacak ve kolundan yaralansa da, yanındakı askerlerini terk etmedi, şehit olana kadar savaştı.
14 Aralık 2020`de Binbaşı Vüsal Veliyev Nahçivan`da düğünü için hazırlanan baba ocağına şehit olarak geri döndü. Evladının şehit olduğu haberini alan babası evlat acısına dayanamayıb şehidin cenazesi gelmeden kalp krizi sonucu hayatını kaybetti. Şehitin cenazesi helallik alınmak üzere Nahçivan`dakı baba evine son kez getirildi, ailesi ve yakınları gözyaşlarına boğuldu. Nahçivan`da defnedilen şehit Binbaşının mezarını ailesi nişan bohçaları, rengareng çiçeklerle süsledi.
Şehit Binbaşı Vüsal Veliyev gösterdiyi kahramanlığa göre Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından ölümünden sonra “Vatan uğrunda” madalyasıyla ödüllendirilir.
Bugün şehitimizi bin bir zorlukla, sıcaktan, soğuktan koruyarak büyüten anne de kahraman evladıyla gurur duymaktadır. Bütün şehit anneleri gibi o da canından, kanından geçerek şehitlik zirvesine yükselmiş oğlunun ruhuna ninniler söyler, ağıtlar yakar. Vatanını, milletini, devletini, ordusunu seven Binbaşı oğluyla gurur duyar. Çünki Vüsal Veliyev de diğer şehitlerimiz gibi canı kadar sevdiyi Vatan, toprak uğrunda şehit düştü ve şehitlik mertebesine yükseldi.


Şükürler olsun ki, Vüsal gibi yiğit evlatlarımız sayesinde elimizden alınan topraklarımızı tekrar geri aldık. İşte bağımsızlığımızı da böyle addım addım, damla damla kazanmıştık. Tarih bir kez daha Anayurttan toprak alınmayacağını gösterdi. Böylece, Azerbaycan askeri dik duruşuyla memleketimiz Karabağ’da düşmana meydan okudu. Yaklaşık 30 yıllık özlemin ardından Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Başkomutan İlham Aliyev’in liderliğinde muzaffer ordumuz Karabağ’da tarih yazdı. Çünki amelimiz hakk, yolumuz hakk yoludur. Dünya adalet karşısında sessiz kalsa da yolumuzdan dönmedik. Başkomutan’ın dünyadaki hiçbir gücün bizi hakk yoldan geri dönmeyeceğimizi söylemesi boşuna değildir.
Köy köy, kasaba kasaba, mahalle mahalle, şehir şehir ilerliyen kahraman Azerbaycan evlatları 27 yıl sonra bizleri vatan hasretinin köprüsü olan Hüdaferin`e, Sukavuşan, Hadrut, Cebrayıl, Fuzuli, Zengilan, Gubadlı, Şuşa, Ağdam, Kelbecer, Laçın`a kavuşturdu.
Hakkın haksızların ellerinde olduğu bir günde, varlığından ve desteğinden en ufak bir şüphe duymadığımız kardeşimiz Türkiye, Pakistan, İsrail, Ukrayna, Afganistan ve Irak bizim tarafımızda ve hakkın yanında oldular.
Ey Anavatan’ın Vüsal gibi yenilmez oğulları! Şehit de olsanız, gazi de olsanız siz hep zafer kazandınız! Çünkü siz hep hakk, hakkın aynası oldunuz. Size yakışan da zaten budur! Vatan uğrunda canından geçen tüm şehitlerimizin mekanları cennet olsun! Şehitler ölmez, onlar her zaman kalplerde yaşar!

Doç.Dr. Sönmez ABBASLI
Azerbaycan Milli Bilimler Akademisi Folklor Enstitüsü

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir