KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. SKANDAL YAZI, ÖMÜR ÇELİKDÖNMEZ’E REDDİYE

SKANDAL YAZI, ÖMÜR ÇELİKDÖNMEZ’E REDDİYE

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 14 dk okuma süresi
401 0

TÜRKÇE DİLİNDE ARNAVUTLARI KÜÇÜMSEMEK
ARNAVUTLARA VE DE TÜRKİYEME YAPILAN EN BÜYÜK HAKARETTİR

ARNAVUTLARIN ALEYHİNE PROPAGANDA YAPMAK TÜRKİYEMDE POPÜLERLİK KAZANACAĞI DÜŞÜNÜRSENİZ, YANILIYORSUNUZ
EMİNİMKİ TÜRKİYEMDE BÖYLE DÜŞÜNEN ÇOK TAŞERONCU YOKTUR!

Sayın Ömür Çelikdönmez öncelikle belirtek istiyorum ki bahse konu bu yazınızı, Moskova ve Belgrad’ın tezlerinin çıktılarına göre siparişle yaz[dır]ıldığını anlamama rağmen farklı düşünce ve ifade özgürlüğünü desteklediğim için paylaşıyorum.

Aşağıdaki yazdıklarıma ek olarak da benim bu ve bu gibi yazılar hakkında düşüncem açık ve net olarak ifade etmem gerekiyorsa “ferdi ve/veya şahsi bir yazı/düşünce” olmadıklarını belirtmek istiyorum. Çünkü bu düşüncelerle Arnavut düşmanı, Müslüman Düşmanı ve hatta İnsan Düşmanı soykırımcı Sırp ve kızıl komünistlerin tezlerini hâlâ aktüel hale tutma isteği ve çabasıdır.
Türkiyemde UÇK’ya ve de bütün Arnavutlara hakaret eden bir zamanlar da UlusalKanal TV, araştırmacı-gazeteci-yazar(!) Banu Avar, yazar(!) İsmet Özel da vardı maalesef. Türkiyemizin Arnavutlarla ilişkilerini kesinlikle yok etme isteğinde olan bu düşüncelere prim vermememiz gerek.

Arnavutlar hakkında Türkçe yazılacak bir yazıda (makale, analiz) Otto von Bismark’tan dipnotla giriş yapılıyorsa;
a- Yazanın Türkçe dilinden yoksun olduğu (Osmanlıca zaten bilmediği),
b- Yazanın Arnavutların ve Türklerin tarihi hiç ama hiç bilmediğinin göstergesidir.

Otto von Bismark’ı dipnot alarak Türkçe yazılacak bir yazıda Arnavutları tanıtmak, binlerce yıldır bölgenin tek varisi olan Arnavutları tarihini 2 sayfaya toparlayarak, Arnavutların ve UÇK’nın aleyhine istettirilen karalama hükmüne varmak Osmanlı Devleti’nin hükmettiği 612 yıl boyunca, 36 Padişah’tan 28’nin anneleri Arnavut kızı Arnavut olduğu bilmiyorsunuz demektir sayın Çelikdönmez:

İstanbul’un yani Kostantiniyye’yi fetheden generallerin hangi milletten oldukları bilmiyorsunuz demektir. Blue Mosque (Mavi Camii yani Sultanahmet Cami)sini tarihini ve de mimarı kim olduğu bilmediğinizi ve de hiç ama hiç ziyaret etmediğiniz demektir:

İstanbul’un neredeyse her yazılı taşında, mezarın, caminin, hamamın, köprünün mimari “Arnavûd … ve/veya Milleti Arnavûdiden…” yazıldığı bilmiyorsunuz demektir. Dünya mimari şaheserlerinden Selimiye’yi ve Süleymaniye’nin mimari Arnavut oğlu Arnavut Mimar Sinan’in olduğu bilmiyorsunuz demektir:

Türkçe Dilinin Gramerini, Türkçe İlk Sözlüğünü, Türkçe ilk Ansiklopedisini kim yazdığını bilmediğinizi demektir. Bunların hepsini Arnavut oğlu Arnavut Şemsettin Sami’nin yazdığı bilmiyorsunuz demektir sayın Çelikdönmez. Osmanlı İmparatorluğunun Modern Dünya Bilimine entegrasyonu sağlayan İstanbul Üniversitesinin kurucu rektörü, Arnavut oğlu Arnavut Hoca Hasan Tahsin olduğu bilmiyorsunuz demektir:

Türkiyemin İstiklal Marşinin yazarı Arnavut oğlu Arnavut Mehmet Akif Ersoy olduğu bilmiyorsunuz demektir sayın Çelikdönmez. Türk Ocaklarının kurucusu, Arnavut oğlu Arnavut olduğu bilmiyorsunuz demektir sayın Çelikdönmez. Türkiye Cumhuriyetin kurucusu, Debre’li Mustafa Kemal Atatürk’ün Arnavut oğlu Arnavut olduğu bilmiyorsunuz demektir:

Sayın Çelikdönmez “””İngiliz diplomatların ve casusların l.Dünya savaşı öncesinde Arnavutları Osmanlıya karşı nasıl kışkırttıklarını görün””” derken, Prof. Dr. Halil İnalcık hocanın (bölgemizde hiç bir slav soyu yokken) 600 yıl öncesinden Osmanlı arşivlerinden Arnavutlar hakkında yazdığı ve 1954 yayınladığı [Hicrî 835 Tarihli Sûret-i Defter-i Sancak-i Arvanid]ı hiç görmemiş ve duymamışsınız demektir:

Ayrıca ben doğmadan 100 sene önce (10/6/1878) Arnavut Prizren Birliği’nin Osmanlı Padişahına ilettikleri toplantı tutanaklarından haberiniz olmadığı gibi:

Yunanistan’ın bağımsızlığından sonra, bölgedeki Arnavutlara yapılan katliamları ve soykırımı durdurmak ve Osmanlı İmparatorluğunu ayakta tutma çaba ve çalışmalarını hiç bir zaman Başbakanlık ve Dışişleri Bakanlığı Arşivlerinden araştırmamışsınız demektir sayın Çelikdönmez.

Hatta ve hatta Arnavutların bağımsız devlet olduktan sonra da Çanakkale’de dört Arnavut vilayetlerinden (sizin Büyük Arnavutluk dediğiniz bölge) binlerce şehidin mezar taşlarında “Arnavut” olarak yazıldığı hiç görmemişsiniz demektir sayın Çelikdönmez:

Sayın Çelikdönmez, Sırplar için “Çentik” kelimesi Türkçemizde olan çete(ler) kelimesiyle alakasının olmadığı, özel olarak slavcanın lehçesi olan sırpça bir kelime olup, bütün Arnavutları ve de Müslümanları topraklarından kovmak için soykırım yapan grup(lar) için sosyo-politik ve ideolojik anlamda Slav ve Rum Ortodoks papazların kutsallaştırdıkları dînî bir kelime/kavram olduğunu bilmiyorsunuz demektir:

Türkiye’nin Balkanlarda, Arnavutlardan başkasını Dost/Müttefik/Partner sayan kim olursa olsun (ki şimdi söz konusu sizsiniz) Bosna Müslümanlarına Avrupa’nın göbeğinde Belgrad’ın finansmanıyla soykırımı yapan Radovan Karadziç ve general Ratko Mladiç’in Bosna Parlamentosundaki Alija İzzetbegovç’i başparmakla işaret ederek “Sonunuz Geldi, şimdi Osmanlını (Türklerin) 600 yıllık öcünü alıyoruz” dediğini,
Kosova Arnavutları üzerine soykırıma başlayan cani Slobodan Miloşeviç ise “Yüce Sırp milleti ve şanlı askerlerim, Arnavutların hepsini yok etmek, ruhani Papazlarımızın emridir, emre itaatsızlığın cezası ölümdür” dediğini bilmiyorsunuz demektir sayın Çelikdönmez.

Sayın Çelikdönmez *ABD’nin büyük Arnavutluk projesine Sırbistan freni* dediğinizde anlaşılan o ki; Arnavutların UÇK’sı soykırımcı Sırbistana karşı zaferi elde ettikten sonra, Türkiyemin Peygamber Ocağından kalkan Uçakları Belgradı vurmaları, bölgenin tek yerlisi olan Arnavutlara bir daha zarar veremesinleri diye bombaladıklarını bilmiyorsunuz demektir:

Sayın Çelikdönmez *Büyük Arnavutluk projesi* derken: Arnavutların (UÇK’nın) kanıyla kurulan KÜÇÜK ARNAVUTLUK yani Kosova’yı devlet olarak ilk tanıyan Türkiyeme, ABD’ye hizmet etmekle itham etmek olduğunu bilmiyorsunuz demektir:

Sayın Çelikdönmez, UÇK’yı Amerika’nın kurduğu yazdı[rıldı]ğınızda; Dün Belgrad’ta Türkiyemin Devlet Başkanımızı Reis Recep Tayyip ERDOĞAN’ı karşılayan Sırbistan’nın cumhurbaşkanı eşcinsel başbakanı ve hükümetin tamamı cani kasap soykırımcı Slobodan Miloşeviç’in yardımcıları olduğunu bilmemektesiniz demektir:

Arnavutların vatan ve namuslarını binlerce yıldır koruyan Amerika değil Sayın Çelikdönmez. Arnavutların dört vilayeti varken, Amerika devlet değildi Sayın Çelikdönmez. Arnavutlarda vatanlarını koruma için, öyle bir onurları olmadığı ima etme aşamasında olan sizlerin “Arnavut” kelimesinin manasını bilmediğinizi ortaya açıkça çıkmıştır, ancak, lütfen “UÇK’yı Amerika kurdu” demeyin çünkü 1999 yılında katledilen 20 bin (silahsız kadın, çocuk, yaşlı) Arnavut’a hakaret ediyorsunuz, yaşayan 20 milyonunu da üzüyorsunuz, bunu demekle 80 milyon Türkiyemi de üzdüğünüzü eminim.

Sayın Çelikdönmez, Türkiyemin Kıbrıs Türkünün hayatını, namusunu, onurunu, malını ve mülkünü korumak için 1974 yılındaki Kıbrıs Çıkartmanın nedenlerini, bu yazınıza göre eminim ki turizm için olduğu zannetmektesiniz. Çünkü Sırpların Kosova’daki Reçak Soykırımını, Prekazi’deki Adem Jashari ve ailesine yaptıkları soykırım ve katliamları, milenyuma bir yıl kala Avrupa’nın göbeğinde 20 bin Arnavutun soykırıma kurban gitmesinden haberiniz yok demektir, hatta ve hatta Srebrenitsa Soykırımından da haberiniz olmadığı anlaşılmaktadır. Siz Arnavutlara nasıl bu kadar cesurca hakaret edebilmektesiniz anlamak güç sayın Çelikdönmez?:

Modern Türkiyemin (son 25 yılı) modern Arnavutluk ordusuna milyarlarca euro yardım ettiğini, Arnavut bir diğer devlet olan Kosova ordusunun kurulması için yaptığı ve yapacağı yardımlarını hiç bilmiyorsunuz demektir sayın Çelikdönmez:

Dört Vilayetteki Arnavutların namuslarını, onurlarını, vatanlarını ve milli kimliklerini korumak için kurdukları UÇK’ya; TC’nin açık ve gizli olmak üzere yardımları, rahmetli Muhsin Yazıcıoğlu’nun ve binlerce milliyetçi T.C. vatandaşının (Arnavut asıllı olan ve olmayan) büyük destek ve katılımları Amerika için değil, bölgenin tek Türkiye müttefiki olan Arnavutlara yardım için yaptıklarını bilmiyormusunuz sayın Çelikdönmez?:

Sayın Çelikdönmez *Küçük Arnavutluk sayılan Kosova’da ABD askeri üssü var* dediğinizde anlaşılan o ki; Türkiye’de Amerika’nın İncirlik Üssü inşası Türkiye’nin NATO üyeliğinden 18 ay öncesinden başladığını ve de 1954’te resmi faaliyetlere başladığını bilmiyormusunuz sayın Çelikdönmez:

Sayın Çelikdönmez “Sırplarında bu ilgiye ve Türkiye’nin Sırplara yüklediği misyona sıcak baktıklarını gösteriyor” diyorsunuz ancak, Sırpların ve de Yunanların (onlardan olmayanlarıyla) gündüz seninle dost olduğu ama gecenin karanlığı başladığında seni ve beşikteki bebeğini öldürüp tüm aileni (anneni, kızını, kızkardeşini, karını ve 99 yaşında babaanneyi de) tecavüz edip, taşınabilir değerli eşya ve paralarını da aldıklarını ve bir sonraki gün hiç haberi yokmuş gibi de mezarın başına ağıt yaktıklarını bilmiyorsanız eğer sayın Çelikdönmez,
siz bunu yaşayan bir Arnavut’a git sor, ya da bir Boşnak’a sor,
bunlara inanmıyorsanız eğer Batı Trakyalı yada Bulgaristanlı bir Türk’e sor,
ona da inanmıyorsanız KKTC’li bir Türke sor,
ona da inanmıyorsan Hocalı’dan bir Azeri Türklerine sor, sana öyle bir anlatacaklar ki, Uluslararası Savaş Mahkemesi Kararları dahi o kadar içtenlikle anlatmaz size sayın Çelikdönmez.

Sayın Çelikdönmez, Arnavutlar dün Erdoğan’ın Sırbistana gittiğinden memnun olmadıklarını anlatmış olayım, bu arada modern dünya jeopolitiğini de ekonomk ve çıkar ilişkilerini de çok iyi biliyoruz. Hatta bölgede Avrupa’nın ve de başkalarının oynadığı reelpolitiği de interlantı da stratejisini de Arnavutlardan daha iyi anlayan başka bir millet yoktur emin olun,
çünkü,
bu sizin manşetten verdiğiniz ***ABD’nin büyük Arnavutluk projesine Sırbistan freni!***nde UÇK’yı Amerika kurmadan(!) asırlar önce Arnavutlar vardı, Arnavutluk vardı, ne küçüğü ne büyüğü, Allah’ın bize verdiğine razıyız biz, başkasının namusuna malına mülküne gözümüz yok (tarihte de hiç olmamıştır). Arnavut olan topraklar yine Arnavut olacaktır, yüz sene sonra da olsa tek çatı altında girmek için bir başkası değil, Arnavutlar çalışıyor ve başaracaklar emin olun (başardığımızı başaracaklarımızın teminatıdır emin olun). Ve buna biz Arnavutlar olarak DOĞAL/ETNİK ARNAVUTLUK DİYORUZ, ama sizin kullandığınız terminoloji “Büyük Arnavutluk” yukarıda da belirttiğim gibi Arnavut düşmanı Moskova ve Belgrad tezi ve stratejisidir, ve siz Arnavutlara karşı onların tezlerine hizmet edebildikçe ediyorsunuz. Arnavutlar, öc alma peşinde değiller, hiç bi zaman öyle istekleri olmadı, bizler sadece hakkımızı istiyoruz. İki asırdır yaptıkları gibi bir daha bize soykırım yapmazsınlar diye çalışıyoruz. Biliniz ki 18 sene geçmesine rağmen Kosova’mda hala binlerce Arnavutun akibeti bilinmiyor, cesetlerin nerede gömdüklerini dahi bilmiyoruz çünkü…bu konuda bize yardım eden olursa da Arnavut milleti olarak minnet duyarız.

Sayın Çelikdönmez bu yazınızla, bilerek veya bilmeyerek Arnavutlar üzerine sömürgecilik ve soykırım yapan Sırpların ve Yunanların tezlerine ve emellerine hizmet ettiğinizi altını çizerek, Arnavutlara hakaret ettiğinizi farkında olmanızı hatırlatmak istedim. Ayrıca eğer bu yazılar adınıza yazdırılmıyorsa, Arnavutlardan, UÇK’dan ve de Türkiyemde yazdığınız için de Türkiyemden bir yazı ile özür dilemenizi bekliyorum.
Saygılar
Sokol BRAHAJ
(11/10/2017)

SÖZ KONUSU ARNAVUTLARA HAKARET DOLU MAKALENİZ AŞAĞIDADIR:
ABD’nin büyük Arnavutluk projesine Sırbistan freni! Yazan Ömür Çelikdönmez.

ABD’nin büyük Arnavutluk projesine Sırbistan freni!

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir