KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Seçim gecesi Erdoğan ve Muharrem İnce’ye suikast iddiaları!

Seçim gecesi Erdoğan ve Muharrem İnce’ye suikast iddiaları!

Ömür Çelikdönmez Ömür Çelikdönmez - - 12 dk okuma süresi
496 0

24 Haziran seçimlerinin kararının alınması da yapılması da sonuçları da her aşamasında öngörülemeyen ayrıntılar içeriyordu. Bu nedenle seçime dair spekülasyonların havada uçuştuğu söylenebilir. Bilgi kirliliği de buna eklenince at izi it izine karışıyor ata et ite ot yedirenlerde çıkabiliyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan dünyanın en iyi korunan liderlerinden. Kendisine yönelik onlarca suikast girişiminden zarar görmedi. En belirgin olanı ve hafızalardan silinmeyen suikast girişimini 15 Temmuz hain darbe teşebbüsünde yaşamıştı. Darbe gecesi üç helikopterli suikast timi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı almak üzere Dalaman Havaalanına Havalimanı’na gitmiş, başarısız olunca da kaçıp izlerini kaybettirmişlerdi. FETÖ darbe girişiminin yaşandığı 15 Temmuz gecesi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yönelik suikast girişimi ve iki polisin şehit edildiği saldırıya ilişkin davanın ilk duruşmada Suikast girişimini yöneten eski tuğgeneral Gökhan Sönmezateş, emri darbeci Semih Terzi’den aldığını söylemişti.(1)
‘Oy ve Ötesi’ gibi sivil örgütlenmelerde binlerce sandık gönüllüsü sağlıklı bir seçim sonucu için görev aldı. Deyim yerindeyse sandık başlarından âdeta kuş uçurulmadı. Seçime katılan siyasi partilerde “güvenli seçim” hareketine destek olmak isteyen “gönüllü” vatandaşları seferber etti. Hatta Cumhurbaşkanı Adaylarından Muharrem İnce 18 Mayıs 2018’de Trakya’daki ikinci mitingini gerçekleştirdiği Kırklareli’de olası bir seçim hilesine en ufak taviz verilmeyeceğine dair birazda tehdit içeren şu açıklamayı yapmıştı; “24 Haziran günü Yalova’da oyumu kullanıp doğru Ankara’ya. Avukat arkadaşlara sesleniyorum. Cübbeleriniz arabalarınızda olsun, her an sizi Ankara’ya çağırabilirim. 50 bin avukatla 24 Haziran akşamı cübbeleriyle birlikte Yüksek Seçim Kurulu’nun önüne gidebilirim. Yüksek Seçim Kurulu üyelerini uyarıyorum, abidik gubidik işlere girmeyin. Bu işlere girmeyin, görevinizi doğru yapın. Bu ülkenin büyük sokaklarına fotoğraflarınızı asarım, sokağa çıkamazsınız.”(2)
Ayrıca Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde oluşturulan Seçim Güvenliği Koordinasyon Merkezinde, 81 ildeki güvenlik kamerası görüntüleri ve seçim güvenliğiyle ilgili veriler anlık değerlendirildi. Kavşaklar, önemli noktalar ve seçmenlerin oy kullanmaya giderken kullandığı güzergâhlar 50 binin üzerinde kameralardan anlık olarak izlendi. Merkeze ulaşan görüntü ve asayiş bilgileri yetkililerce değerlendirildi. Seçimde güvenliği sağlamak amacıyla 264 bin 526 polis görev yaptı.(3) Tüm bu sivil ve resmi önlemlere rağmen seçim gecesi ve sonrasında akıllara ziyan iddialarda önce sosyal medyada sonrada basın organlarında yer buldu. Gerek Cumhurbaşkanı Erdoğan ve gerekse Cumhurbaşkanı Adaylarından Muharrem İnce’ye yönelik suikast iddialarını dillendirenlerin ortaya koydukları iki etken mevcut. Bunlardan birincisi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın; Boğaziçi’nin Rumeli yakasında, Tarabya Koyu’nun güneyinde ve Yeniköy-Tarabya yolunun üzerinde bulunan Huber Köşkü önünde 24 Haziran gecesi toplanan kalabalığa yaptığı konuşmasını, Erdoğan’ın ifadesine göre yedi yaşında, gazetelere göre sekiz yaşındaki kız çocuğunun ayağının köşkün önündeki kapana sıkışması üzerine kısa kesmesiydi.
Haberlere göre Cumhurbaşkanı Erdoğan, çocuğun geçirdiği kazanın ardından konuşmasını kısa tuttu. Maslak Acıbadem Hastanesi’ne giden Erdoğan, burada 45 dakika kalarak yaralı çocuğun sağlık durumu hakkında bilgi aldı ve Ankara’ya döndü.(4) Eğer bu trajik kaza olmasaydı Erdoğan Ankara Ak Parti genel merkezi önünde gelenekselleşen konuşmasını daha erken bir saatte yapmayı planlamıştı. O nedenle ancak sabaha karşı Ankara’daki konuşmasını gecikmeli yapabildi.(5) Basına yansıyan bir diğer kafa karıştıran ayrıntı ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Huber Köşkü’ndeki konuşması sırasında küçük bir çocuğun ayağının kapanlardan birine sıkışması sonucu, Ankara’daki balkon konuşmasını iptal etmesiyle ilgiliydi. Hatta Erdoğan’ın yerine Ankara’da AKP Genel Merkezi önünde toplanan vatandaşlara Başbakan Binali Yıldırım’ın hitap edeceği belirtilmişti.(6)
Sosyal medyada hızla yayılan 24 Haziran gecesi Cumhurbaşkanı Erdoğan’a suikast girişiminde bulunulduğuna dair iddianın mantıki kronolojisi şöyle;“1-Seçim sonuçlarının açıklanmasından sonra Huber Köşkü’ne hareket eden Cumhurbaşkanı ilerleyen saatlerde konuşma yapmak için köşkünün bahçesinde halka seslenecekti. Konuşma başladı biraz sonra bir çocuğun ayağı kapana takıldı dendi ve konuşma yarıda kesildi. 2-Bu zaman diliminden sonra Erdoğan yaklaşık 3 saat boyunca sessizliğini korudu ve çocuğu ziyaret için hastaneye gittiği belirtildi. 3-Hemen ardından Balkon konuşmasının iptal edildiği bilgisi geldi Oysaki seçim sonuçları belirlenmiş ve hayali, hedefi olan Başkanlık Makamını kazanmışken ve bunu kendini bekleyen binlerce kişi ile kutlama yapacakken balkon konuşması neden iptal olabilirdi ki? 4- İptal için kaza geçiren çocuk sebep gösterilmişti. 5-Siz kaza yapan çocuk ile ilgili herhangi bir görsel gördünüz mü veya Cumhurbaşkanının hastane içinde çekilmiş bir resmini? 6-Daha sonra balkon konuşması olacağı tekrarı yapıldı ve Cumhurbaşkanı Saat 01:00 sularında İstanbul’dan ayrıldı. 7-Ortalığı yakıp yıkmakla tehdit eden Muharrem İnce yenilgiyi saat kaçta kabul etti? Bülent Tezcan yenilgiyi saat kaçta kabul etti? Tam da film burada kopuyor Saat 01.00 sularında. Bülent Tezcan, konuşmasını iyi izleyin o aslan kabadayı gitmiş halkı sokağa çağıran adam gitmiş bir kedi gelmişti, neden? Yenilseler bile hırçın konuşan bu adamlara ne olmuştu? 8- Süleyman Soylu bu süre zarfında neredeydi? Yoksa yine milleti devleti için mücadelede miydi? Seçim gecesi attığı tek twite bakınız Elhamdülillah yazısı. Bu seçim şükrü müydü yoksa başka bir şey olacaktı da gerçekleşmediğinden dolayı mı şükür ediliyordu? 9-Ve Reis balkona çıkmıştı ama her konuşmasında tüm ekibi ile balkonda olan Reis bu defa balkona tek Hanımefendiyle çıkmış ve yanına da kimseyi almamıştı. Balkon bomboştu, kimseler balkona alınmıyordu. Ve Reisin üzerine basarak söylediği tek kelime vardı. (Allah’ın verdiği canı Allah alır) Bu bir mesaj mıydı? 10-Tüm parçaları birleştirdikten sonra Cumhurbaşkanımıza bir suikast girişimi mi oldu? Birileri suç üzeri mi yakalandı? Aslanlar neden kedi oldu ?” Şimdi birileri kalkıp bu tür haberlerin Ak trollerin işi olduğunu söyleyebilir. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu tür asparagas haberlere ihtiyacı olmadığına göre acaba ne yapılmak isteniliyor? Yoksa birileri durumdan vazife mi çıkarıyor?
Eğer basına yansıtılmayan böyle bir teşebbüs varsa mutlaka şüpheli gözaltına mutlaka alınmıştır, telefon trafiği incelenmiştir, bağlantıları gözden geçirilmiştir. Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yönelik 24 Haziran gecesindeki suikast girişimine dair medyada bir iz yok ama sosyal medyada bu tür imalar içeren paylaşımlar yapılıyor. Muharrem İnce cephesiyle ilgili suikast haberi de sosyal medya ürünü. Ekşi Sözlük’teki kısacık bilgi notunda sadece “Muharrem İnce’yi Perinçekçi albaylar kaçırdı” başlığı altında “bir meczubun dün gece ortaya attığı iddia. Güya on albay tehditle İnce’nin YSK’ya gitmesine engel olmuşlar.” ifadesi yer alıyor.(7)

Provakatif olduğu gün gibi ortada olan söylentilere göre bir grup üst rütbeli TSK görevlisi, seçim sonuçlarına itiraz etmeye hazırlanan Cumhurbaşkanı Adayı Muharrem İnce’yi bu kararından vazgeçirmek için eşi emekli öğretmen Ülkü İnce ve oğlu Salih Arda’yı rehin almışlardı. Sözcü Gazetesi Ankara Temsilcisi Saygı Öztürk, cumhurbaşkanlığı ve milletvekili genel seçimlerinin yapıldığı 24 Haziran gecesi CHP’nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’nin Yüksek Seçim Kurulu’nda (YSK) rehin tutulduğu yolundaki söylentileri değerlendirdi. “Muharrem İnce, Yüksek Seçim Kurulu’nda (YSK) rehin tutulmaktadır. ‘Dediğimizi yapmazsan yarın kan gövdeyi götürür’ denmiştir. Koruma polisi bunu merkeze iletmiştir. İnce’nin eşi de ortada yok” iddiasını gündeme taşıdı.(8) Hürriyet yazarı Ahmet Hakan’da “ Yok, Muharrem İnce’yi kaçırmışlarmış. – Yok, Muharrem İnce rehin tutulmuşmuş. -Yok, İnce’nin eşini rehin almışlarmış. – Yok, albaylar falan devreye girmişmiş. – Yok, İnce’yi Saray’ın bir odasına kilitlemişlermiş. Falan…” ifadelerine yer vererek yorumsuz bir duyurma gerçekleştirdi.(9)

Bu iddiaları ciddiye alarak Muharrem İnce’nin basın açıklaması yapmasına ne demeli? Ya bir şekilde kayıtlara geçsin istedi ya da deli saçması buldu, sosyal medya üzerinden provokasyonla CHPli seçmenin sokaklara dökülmesini engellemek istedi! CHP’nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, CHP Genel Merkezi’nde seçim sonuçlarını değerlendirdi. Öncelikle sosyal medyada dolaşan bu asparagas haberlerle başlayayım, bunların hepsi yalandır” diyen İnce, “Böyle bir şey yoktur. Beni tehdit edecek adam da henüz yeryüzüne gelmedi. Ama böyle bir şey olmadı. Yok eşimi kaçırmışlar, yok albaylar beni rehin almışlar. Bunlar birkaç şizofrenin hasta insanların işi, ciddiye alıp yaymak da problem ama. Böyle bir şey yok, böyle bir şey yok. Yok ben saraya gitmişim falan, bunların hepsi asparagas şeylerdir.” demişti.(10) Yüce Rabbim, devletimizi ve milletimizi yalan haberlerin şerrinden korusun!

Bakınız:
1- https://www.takvim.com.tr/guncel/2018/04/16/gizli-suikast-timi
2- https://www.evrensel.net/haber/352812/muharrem-inceden-yskye-fotograflarinizi-asarim-uyarisi
3- http://www.haberturk.com/secim-guvenligi-icin-264-bin-526-polis-gorev-aldi-2029789
4- https://www.sabah.com.tr/gundem/2018/06/25/cumhurbaskani-erdogan-balkon-konusmasi-yapiyor-1529889250 – http://www.hurriyet.com.tr/gundem/cumhurbaskani-erdoganin-programi-degisti-balkon-konusmasi-yarin-yapilacak-40876676
5- https://www.ntv.com.tr/turkiye/erdoganin-huber-koskundeki-konusmasi-sirasinda-talihsiz-kaza,-pNqc5Yy8US75l6l1Qr8yw – https://www.haberler.com/erdogan-in-balkon-konusmasi-sirasinda-talihsiz-10983984-haberi/
6- https://www.gercekgundem.com/siyaset/21539/erdogan-ankaradaki-balkon-konusmasini-iptal-etti
7- https://eksisozluk.com/muharrem-inceyi-perincekci-albaylar-kacirdi–5703345
8- http://www.abcgazetesi.com/politika/sozcu-yazarindan-muharrem-ince-rehin-tutuldu-iddialarina-iliskin-yazi/haber-91025
9- http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/secimin-tartismasiz-galipleri-kimler-40877260
10- https://www.haberler.com/muharrem-ince-secim-sonuclarini-kabul-ediyorum-1-10985492-haberi/

Ömür Çelikdönmez
Twitter: @oc32oc39

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir